آبشار آب سفید , آبشار او اسپید ,بروجن ,چهار محال و بختیاری , گردشگری , جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان

آبشار آب سفید | آبشار او اسپید | بروجن | چهار محال و بختیاری | گردشگری

آبشار آب سفید

آبشار او اسپید (آب سفید)، گندمان

موقعیت جغرافیایی 

آبشار آب سفید , آبشار او اسپید ,بروجن ,چهار محال و بختیاری , گردشگری , جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان

آبشار آب سفید( آبشار او اسپید)  در موقعیت جغرافیایی N313820 E510502 در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. از آبشار در نوشته ها به صورت‌های گوناگونی یاد شده است. از جمله: آب سفید ، آب اسپید، آب سپید، توف سفید، او اسپید. از بین این عنوان ها، متداول‌ترین آن ها آبشار آب سفید است كه در زبان محلی این واژه با گویش بختیاری به «او اسپید» معروف شده است. شرایط ویژه، حجم زیاد آب و ارتفاع ریزش یکنواخت و صخره ای آبشار ، ویژگی منحصر به فردی را سبب شده تا سپیدی افسون گری را بوجود آورده و بدین گونه لقب آبشار آب سفید را شناسه ی خود می کند. آبشار آب سفید سبزکوه به لحاظ صعب العبور بودن جاده ی دسترسی، یكی از بکرترین و ناب ترین آبشارهای استان و كشور است كه در بخش گندمان شهرستان  چهار محال و بختیاری واقع شده است.

آبشار آب سفید , آبشار او اسپید ,بروجن ,چهار محال و بختیاری , گردشگری , جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان

آبشار  در فاصله ی حدود ۷۵ کیلومتری جنوب غربی بروجن(به طرف لردگان) قرار دارد که حدود ۵۰ کیلومتر آن جاده ی آسفالته، ۱۳ کیلومتر خاکی(روستای دوراهان تا سلطان ابراهیم) و مابقی ۱۲ کیلومتر آن جاده مالرو و صعب العبور است. بسیار خنک و کم همتا با دبی متوسط حدود ۳ متر مکعب در ثانیه از ارتفاعات پوشیده از برف سبزكوه زیبای بختیاری سرچشمه می گیرد و پس از ایجاد مناظر چشم نواز و تفرجگاه های پر رمز و راز، در آغوش رودخانه ونک به سرشاخه های کارون خروشان و زیبا پیوند می خورد.

آبشار آب سفید , آبشار او اسپید ,بروجن ,چهار محال و بختیاری , گردشگری , جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان

آبشار  با سختی املاح معدنی در حد سبکی ۱۴۰ به عنوان یکی از سبكترین و سالم ترین آب های ایران و جهان اعلام شده است که این ویژگی ممتاز، آن را در بین آبشارهای دنیا بی نظیر و یا دست کم کم نظیر ساخته است، به طوری که مردم محلی معتقدند این آب شفابخش بوده و برای درمان كلیه و بیمارهای گوارشی بسیار مطلوب است. اختصاصات ناهمتای آبشار آب سفیددر منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی سبزكوه، پتانسیل اسرارآمیزی را برای خلق یك فضای شگفت‌انگیز اکوتوریسمی فراهم آورده است كه بعید است نتواند از هر عاشق طبیعتی هوش برباید.

 یکی از زیباترین آبشارهای کشور و از جلوه های زیبا و منحصر بفرد طبیعت بکر و سرسبز استان چهار محال بختیاری است   که در دره های تاریک که در اثر فعالیت های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده، قرار داره. به خاطر اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ ها به شکل حباب سفید در میاد به آب سفید معروف شده. اگه قصد دارین از این آبشار دیدن کنین باید بگم که بهترین فصل برای بازدید از این آبشار فصل بهاره که بتونین پوشش جنگلی و گیاهی قشنگ این منطقه که پوشیده از درختان بلوط و گردو هست رو ببینین.

در ادامه بخوانید :

تاثیر سفر بر روح و روان انسان 

دریاچه میانچه 

کویر مصر سفری جادویی

آبشار بار

درک روستایی بین کویر و دریا 

سفر به چمستان 

آبشار کروردی کن 

دشت شقایق ها خلخال به اسالم

تنگه تا مرادی 

جنگل ابر در سمنان

برای دیدن لاله های واژگون به کجا سفر کنیم ؟
یک دیدگاه در “آبشار آب سفید | آبشار او اسپید | بروجن | چهار محال و بختیاری | گردشگری

  1. محمد

    سلام در متن قید شده که آب سفید از مناطق استان لرستان هست که اشتباه است
    این منطقه در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.