297
کد: 20179
جمعه, 08 اسفند 99
آتشکده فراشبند مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان فراشبند در استان فارس واقع شده است. این آتشکده ساسانی به صورت چهارطاقی کوچک ساخته شده و همانندی بسیاری با آتشکده کازرون دارد. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

مشخصات کلی
نام
آتشکده فراشبند
قدمت
دوره ساسانی
سازنده
ساخت این بنا منسوب به مهرنرسی وزیر بهرام پنجم شاه ساسانی می باشد.


بهترین زمان بازدید
بهار
آثار و نمونه های مشابه
آتشکده کازرون
مسیر دسترسی
آدرس
فارس، فراشبند
امکانات
پوشش شبکه


 

آتشکده فراشبند از آتشکده های معروف استان فارس می باشد که از آثار ساسانی باقیمانده است و ساخت آنرا منسوب به مهر نرسی (وزیر بزرگ و مقتدر بهرام پنجم پادشاه ساسانی) می دانند. بنا دارای گنبدی بیضی شکل است که به وسیله فیل گوش هایی بر روی چهارپایه واقع شده است. همچنین پیرامون بنا دهلیزها و حفره هایی وجود دارد. این آتشکده که همانند چهارطاقی هایی سرمشهد کازرون است، از از مصالح سنگ، گچ و ساروج ساخته شده است. این بنا به گفته آندره گدارفرانسوی که در زمان قاجاریه از آن دیدن نموده شباهت زیادی به قصر بهرام گور در سروستان دارد و ممکن است که قصر زمستانی وی بوده باشد، چون در منطقه سرمشهد در جنوب غربی فراشبند نقش زیبایی بر قسمتی از کوه حک شده که تاجی میان دو شیر قرار دارد و بهرام گور آنرا گرفته است که این داستان در تاریخ نیز آمده است، تل بزرگی نیز در نزدیکی بنای چهار طاق است که در آن ایام قلعه بوده است. این آتشکده یکی از پنج آتشکده ای است که بوسیله مهر نرسی در منطقه کازرون و فراشبند ساخته شد.
به گفته آندره گدارفرانسوی این بنا شباهت بسیاری به قصر بهرام گور در سروستان دارد، به طوری که ممکن است قصر زمستانی وی بوده باشد، چرا که در جنوب غربی فراشبند، منطقه ی سرمشهد نقش زیبایی بر قسمتی از کوه حک شده که تاجی میان دو شیر قرار دارد و بهرام گور آن را گرفته است.

گروهي از گردشگران آلمانی علاوه بر بازديد از جاذبه های گردشگری و نخلستان های شهرستان فراشبند، از نزديك با نحوه زندگی عشاير اين شهرستان نيز آشنا شدند.

گلیم بافی  از روزگاران گذشته در این شهر متداول بوده و اکنون نیز ادامه دارد. گلیم را میتوان کفپوش یا زیراندازی تعریف کرد که از موی بز، پشم گوسفند، ابریشم و یا چهارپایان اهلی و خانگی بافته میشود. از میان گلیمهای بافته شده و منحصربه فرد شهر شیراز، میتوان به گلیم سوزنی یا گل برجسته اشاره کرد. این نوع گلیم را بیشتر اهالی ایل قشقایی میبافند.
قدیمی ترین گلیم موجود در ایران به دوران اشکانیان باز می گردد.استان فارس در زمینه بافت گلیم از شهرت خاصی برخوردار است. یکی از فعالیت های زنان و دختران روستایی و عشایر قشقایی بافت گلیم است. بافندگان برای بافت گلیم، از نقشه های خاصی استفاده نمی کنند و بیشتر یک مدل ذهنی است که از نسل های پیشین، سینه به سینه انتقال یافته است و تنها یکسری تغییرات جزئی در چارچوب آداب و رسوم داشته اند. با ورود هنر گلیم بافی به شهرها تا حدودی بافت گلیم با نقشه های معین انجام می شود.
گلیم قشقایی که به راحتی در بازارهای شیراز یافت می شود، یکی از محبوب ترین صنایع دستی شیراز بشمار می آید، که مورد توجه ایرانیان و توریستان خارجی است.


موقعیت مکانی
آتشکده فراشبند در سمت چپ کیلومتر ۱۲ جاده فراشبند-فیروز آباد به کازرون واقع شده است.


براساس گزارش "سازمان جهانی گردشگری"، ایران در ردیف 10کشور برتر دنیا در زمینه گردشگری قرار دارد

ایران محیطی کاملا امن برای گردشگران خارجی است 


Iran is a completely safe environment for foreign tourists

According to the World Tourism Organization, Iran is among the top 10 countries in the world in terms of tourismFarashband
Farashband is one of the cities of Fars province which is located 2 kilometers west of Shiraz and dates back to more than 1600 years ago. It was created during the reign of Bahram Gaur and belongs to the Sassanian era.


Farashband Nomad
In addition, being a nomadic area creates a beautiful space for metallurgy and has the appearance of colorful tribal woven products such as Gabe, carpet and Jajim. Other citrus orchards, especially date palms are other attractions in this area.


Farashband Fire Temple 
Farashband Fire Temple is one of the famous fires in Fars province which is remnant of Sassanian relics which is considered to be Nersi. The building has an elliptical dome with elephant ears on the pedestal. There are also atriums and holes around the building. The quadrangle, like the quadrilateral Kazeroon, is made of stone, plaster and mortar. It is one of five that was built by the Nersi in Kazeroon and Farashband.

Bachan Tourist Residence
Bachan Tourism Nomadic Residence (Rural and Nomadic) is located in the historical cities of Firouzabad, Farashband and Kazerun in Fars Province.

Numerous aqueducts, waterfalls, Barme Farhad historical aqueduct tunnel, salt mountain (salt chimney, salt waterfall, salt spring, salt crystals, salt cave), numerous monuments, black tents and tribal customs of Qashqai tribal areas of major attractions Is. Situated between the temperate and temperate tropical regions of Firouzabad, the tropical and subtropical attractions can be reached within a 5-minute distance. Meanwhile, Bushehr cross-country route can reach Bushehr and the Persian Gulf within a maximum of 1.5 hours.

منابع:

jazebeha.com
fa.wikipedia.org
mosafersalam.com
irandestination.com

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده

جهت اطلاع از مشاوره روانشناسی خانواده می توانید به شماره های زیر در واتس آپ پیام بدهید 
۰۹۳۵ ۹۱۴ ۵۰۹۹
۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳

 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: