آرامش با موسیقی , روانشناسی موسیقی , تاثیر موسیقی در زندگی, دکتر ابوالقاسم متین

آرامش با موسیقی | روانشناسی موسیقی | دکتر ابوالقاسم متین

آرامش با موسیقی

 

روزهایی یا اوقاتی از روز انسان خسته، درمانده و بیزار از همه چیز و با جسمی کوفته و روحی آزرده دچار سردرد به دنبال آرامش و لحظه‌ای آسایش است. در این شرایط شنیدن موسیقی درمان کننده‌ی ناملایمات است.آرامش با موسیقی قطعا در طول زندگی کم و بیش تجربه اندوخته و اثرات عرفانی و متعالی موسیقی را دریافت کرده‌اید. غالباً رنج طولانی بودن مسافرت‌ها به کمک شنیدن موسیقی تخفیف می‌یابد و خستگی‌ها بهتر متحمل می‌گردند. دانشمندان دریافته‌اند که در نوای موسیقی انبوهی از انرژی مثبت نهفته است.
آرامش با موسیقی انرژی درمان کننده‌ی بسیاری از بیماری‌ها، بیماری‌های سایکوسوماتیک می‌باشد. تندرستی، فیت‌نس، ولنس، پویایی و احساس خوش و خرمی به هنگام شنیدن موسیقی به انسان دست داده و نزد شنونده به نحوی مطلوب احساس می‌شود. برامس موسیقیدان معروف آلمانی قطعه آهنگی دارد به نام “گهواره کودک”، محققین ثابت کرده‌اند که هربار این قطعه موسیقی نواخته می‌شود، کودکان به خواب خوشی فرو می‌روند. آمارها حاکی از آن است که میلیون‌ها مادران آلمانی اعجاز این قطعه آهنگ را تأیید کرده‌اند.

 آرامش با موسیقی و موسیقی درمانی

آرامش با موسیقی , روانشناسی موسیقی , تاثیر موسیقی در زندگی, دکتر ابوالقاسم متین ,

کارشناسان موسیقی درمانی بر این عقیده‌اند که سروده‌های شوبرت خنثی کننده‌ی استرس‌هاست. با شنیدن قطعه موسیقی “نوکاتا” اثر باخ اعصاب قوی می‌گردند. تانگو بویرو از موریس راول ضدافسردگی و لحظه‌های غم و غصه است.
می‌گویند چنانچه در کلینیک‌های دندان‌پزشکی آهنگ‌های موتسارت نواخته شود، فرد تحت درمان به سهولت و آرامش معالجه را تحمل می‌کند.
سالها قبل از فوت نابغه و رهبر موسیقی هربرت فون کارایان در دانشگاه وین درباره‌ی قدرت و توان‌بخشی موسیقی به انسان را تدریس و توصیه می‌کرد.
به هنگام شنیدن آوای خوش موسیقی در مغز انسان پلی پپتید تولید می‌گردد. این مواد در مغز موجب آرامش‌خاطر می‌گردند و احساس مطلوب و مثبتی به انسان دست می‌دهد. در همین حال سیستم عصبی نباتی آرام می‌گیرد.
در سال ۱۹۷۲ میلادی به ابتکار یهودی منوهین مشهورترین نوازنده ویلن در جهان مراکز موسیقی درمانی در پاریس افتتاح گردید. دانشمندان، روانشناسان، روانکاوان و متخصصین و رشته مختلف پزشکی از آن زمان تا کنون بیش از ۴۰۰ مرکز موسیقی درمانی ایجاد و با کلینیک‌های پزشکی در ارتباط تنگاتنگ می‌باشند. مشهورترین موسیقیدانان عصر ما موظف به ساختن آهنگ‌های ریتمیک و ملودی‌های خوش‌آوا و آرام‌بخش گردید. این آهنگ‌ها برای درمان بیماری‌هایی از جمله ترس و وحشت (فوبیا)، روحیه افسرده، انسان‌های خسته و بدون انگیزه و غیره می‌باشد.
این آهنگ‌ها در حال حاضر برای دسترسی عموم آماده خریداری است. اما شما می‌توانید موزیک‌های مؤثر در وضعیت حالات روحی خود را شناسایی و انتخاب کنید و به دستورات زیر توجه نمایید. یک قطعه آهنگ دلنشین بیش از داروهای شیمیایی مؤثر در رفتار فرزندان شماست.

آرامش با موسیقی

۱-حداقل روزانه ۲۰ دقیقه در آرامش کامل و حتی‌المقدور تنها به موسیقی گوش دهید.
۲-سعی کنید کاری انجام ندهید و با تمرکز کامل گوش فرا دهید.
۳-حتی‌المقدور چشم‌های خود را بسته و از گوشی استفاده کنید.
۴-افکار آمال و اندیشه خود را به ریتم موسیقی بسپارید و به چیز دیگری تفکر نکنید.
۵-لباس‌های سبک و راحت پوشیده و در صندلی یا سطح زمین در موقعیت راحتی به موسیقی گوش دهید.
۶-موسیقی را با معده پر و یا خالی گوش ندهید.
۷-بعد از پایان زمان شنیدن موسیقی با صبر و حوصله و کمی فاصله به کار دیگری مشغول شوید.

منبع: کتاب طبیعت و طبابت- دکتر ابوالقاسم متین

مطالب مرتبط:

تاثیر موسیقی بر روان 

شخصیت و موسیقی

افسردگیت را با موسیقی درمان کن

معجزه موسیقی

فواید موسیقی

معجزه موسیقی در درمان افسردگی

ده تاثیر موسیقی بر ذهن
یک دیدگاه در “آرامش با موسیقی | روانشناسی موسیقی | دکتر ابوالقاسم متین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.