2375
کد: 4680
چهارشنبه, 17 دی 99

آزمون من آنیما هستم یا آنیموس
 کیلیک کنید : آزمون من آنیما هستم یا آنیموس
( آزمون شخصیت افراد در زنانگی و مردانگی )

آنیما (احساس های روحی زنانه موجود در یک مرد) و آنیموس (احساسهای روحی مردانه موجود در یک زن)

از نظر خود شناسی بد نیست بدانیم این دو واژه چی هستند!

آنیما” به معنای “روح” است و اصطلاحا به حالت های “احساسی و زنانه” و “آنیموس” نیز به حالت های “مردانه و سخت” اشاره دارد.

یونگ” که یکی از روان شناسان و روانکاوان بزرگ است، اعتقاد داشت همانطور که در جسم هر کدام از انسانها ـ چه زن و چه مرد ـ هورمونهای زنانه و مردانه وجود دارد، در روان آنها نیز حالتهای زنانه و مردانه وجود دارد. او زن درون مرد را “آنیما” و مرد درون زن را “آنیموس” نامید .

رابطه عشق و “آنیما و آنیموس” از نظر “یونگ”چیست ؟

یونگ “عشق” را تمایل ناخودآگاه،برای رسیدن به تعادل ویژگی های زنانه و مردانه در انسان می داند.

آزمون من آنیما هستم یا آنیموس

مثلا وقتی شما زن مطلق هستید ـ یعنی زنی که آنیمایی قدرتمند با آنیموسی کم رنگ دارد ـ عاشق و شیفته مردی کامل و مطلق می شوید. ـ یعنی مردی که آنیموس قدرتمند با آنیمایی کم رنگ دارد ـ در واقع چون روان ما نیاز به تعادل دارد و گاهی این تعادل را در خود ما پیدا نمی کند،آن را در بیرون از خود جستجو کرده و به صورت عشق خودش را به تکامل می رساند و برون فکنی می کند.

با این وجود عشق های آنیما و آنیموسی، اگر دارای شرایط لازم دیگر نبوده و صرفا محور یک رابطه قرار گرفته باشند ـ خصوصا در یک رابطه زناشویی که تنها بر این اساس و با کشش هیجانی زیاد به سوی ازدواج پیش رفته است ـ ممکن است بعد از گذشت چند ماه تا حداکثر ۲ سال،معایب خودش را نشان دهد. چرا که انسان باید اساس تعادل را ابتدا در درون خود ایجاد کند نه دربیرون .

بنابراین اگرچه بسیاری از ما در ابتدا ـ و شاید تا حد مشخصی برای همیشه ـ جذب افرادی می شویم که به لحاظ ویژگی های مردانه و زنانه شان مکمل عاطفی ما بوده ـ و این امر گاه از ویژگی های ذاتی و اجتناب ناپذیر یک ارتباط،دوستی یا دلبستگی است ـ ،اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که بار عاطفی یک رابطه نباید تنها بر دوش کشش لذت بخش و پر جذبه آنیما و آنیموسی مان باشد. پرسشنامه نقش جنسیتی بم ساندرا بم روان شناس در سال ۱۹۷۴ آزمونی تهیه کرد که دو جنسیتی بودن را اندازه گیری می کند. این آزمون شامل ۶۰ صفت یا عبارت توصیفی است . از پاسخ دهندگان در خواست می شود برای هر مورد نشان بدهند که در مقیاسی از ۱ ( هرگز یا تقریبا هرگز درست نیست) تا ۷ ( همیشه یا تقریبا همیشه درست است) آن صفت تا چه حد می تواند آنها را توصیف کند،. از ۶۰ صفت موجود ۲۰ صفت به صورت کلیشه ای زنانه است و ۲۰ صفت به صورت کلیشه ای مردانه و ۲۰ صفت خنثی است. شناخت ماهیت تفاوت های میان زنان و مردان از آغاز آفرینش نوع بشر افراد را مجذوب خود ساخته است.در تمام جوامع انسانی تمایزهای اجتماعی برپایه جنسیت بین زنان و مردان شناخته شده است.مفاهیم و فرآیندهای جنسیتی بر رفتار، افکار، احساسات فردی و تعامل های بین فردی اثر می گذارد و به تعیین ساختارهای اجتماعی کمک می کند

روایی و پایایی  آزمون من آنیما هستم یا آنیموس

قابلیت اعتماد یا پایایی یک ابزار عبارت است از درجه ثبات آن در اندازه گیری هر آنچه اندازه می­گیرد یعنی اینکه ابزار اندازه­ گیری در شرایط یکسان تا چه اندازه نتایج یکسانی به دست می­دهد.

آزمون زیر را انجام دهید تا ببینید آنیما هستید یا آنیموس؟

پرسشنامه به زبان اصلی پرسشنامه به زبان فارسی

پاسخنامه آزمون به زبان فارسی

منابع:  Acrwebsite | Books.Google.De

 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:1
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: