آنچه باید در باره حاملگی بدانیم , حاملگی زیباست, بارداری و زایمان , روانشناسی کودک , دکتر شانتی گوش, روانشناسی ,

آنچه باید در باره حاملگی بدانیم | حاملگی زیباست | بارداری و زایمان

آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

دوران حاملگی  آنچه باید در باره حاملگی بدانیم 

با سایت روانشناسی خانواده همراه باشید 

آنچه باید در باره حاملگی بدانیم , حاملگی زیباست, بارداری و زایمان , روانشناسی کودک , دکتر شانتی گوش, روانشناسی ,

حاملگی می تواند تجربه ای مهیج باشد و بدین منظور، محبت و توجه همسر و خانواده و نیز آگاهی از تغییراتی که در بدن بوجود آمده است و تغییراتی که باید انتظار آن را داشت مهم است گرچه بسیاری از مدارس مقداری آناتومی، فیزیولوژی و اعمال بدن انسان را آموزش می دهند و بیشتر پسران و دختران جوان داستانی در رابطه با ازدواج، مسائل جنسی و تولد مطالعه کرده اند، اما این معلومات تکه تکه، محدود و سطحی است و زوج جوان را برای آینده آماده نمی کند. اکثر ازدواج ها در حالی برگزار می شود که پسران و دختران جوان نسبتا باهم بیگانه هستند و برای صحبت درباره تمام مسائل احساس راحتی نمی کنند، بنابراین با مشکلاتی روبرو می شوند. اکثر دختران تحصیل کرده بین سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی ازدواج می کنند، حال آنکه بعضی دیگر بلافاصله بعد از اتمام دبیرستان یعنی در ۱۷-۱۶ سالگی ازدواج می نمایند. بهترین سن برای اولین حاملگی بین ۲۰ و ۲۵ سالگی است، بنابراین در یک ازدوج زودرس باید اولین حاملگی را مدتی به تاخیر انداخت.

بخوانید : حمام در بارداری

آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

شروع زندگی
یک زندگی جدید در لحظه لقاح – وقتی یک اسپرم مرد به یک تخمک زن می پیوندد  آغاز می شود. در هنگام مقاربت میلیونها اسپرم توسط آلت تناسلی مرد وارد واژن زن می شود. آنها پس از طی واژن از طریق سرویکس (گردن رحم) به رحم می رسند . بیشتر اسپرمها در این مسیر می میرند، اما حدود۲۰۰۰ – ۳۰۰۰ اسپرم به لوله های فالوپ (لوله های رحم) می رسند. از این تعداد، تنها یک اسپرم تخمک را بارور می کند. تخمک گذاری حدودا در روز پانزدهم سيكل ماهیانه است، اما مي تواند هر زمانی بین روز سیزدهم و شانزدهم اتفاق افتد. تخمک بارور شده به رحم برمی گردد و سریعا شروع به رشد میکند. بعضی سلولها اسکلت استخواني،بعضي عضلات سلولهای دیگر قلب، خون، مغز، اعصاب و اعضاء ديگر را تشكيل می دهند. در موقع تولد نوزاد، آن سلول تنها تبديل به يك ساختمان کامل متشكل از حدود دو بیلیون سلول شده است .هر سلول در بدن انسان شامل ۴۶ کروموزوم است كه دو كروموزوم ان جنسيت نوزاد را مشخص مي كند.

تعیین جنسیت آنچه باید در باره حاملگی بدانیم
پادشاهان همسران خود را که پسر بدنیا نمی آوردند طلاق می دادند، و بسیاری از خانمها بدلیل بدنیا آوردن پسر سرزنش می شوند چون شوهر و بقیه خانواده، دختر میخواهند. دانشمندان نشان داده اند که این اسپرم شوهر است که جنس نوزاد را تعیین می کند، و نه تخمک زن. در حالیکه این واقعیت برای همه شناخته شده نیست. از میان ۲۳ جفت کروموزوم که در هر سلول وجود دارد، یک جفت آن کروموزومهای جنسی است. در زن دو کروموزوم يكسان (هر دو X) است حال آنکه در مرد متفاوت (یکی X و دیگری Y) است. زن و مرد هر کدام تنها یک کروموزوم به فرزند میدهند. از آنجا که زن دو کروموزوم X دارد، پس همیشه یک کروموزوم X میدهد. حال آنکه مرد میتواند کروموزوم X یا Y بدهد. اگر باروری با یک اسپرم حامل X صورت بگیرد، نوزاد XX و دختر خواهد بود، اگر باروری با یک اسپرم حامل Y صورت بگیرد، نوزاد XY و پسر خواهد بود . آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

بخوانید : آیا در دوران بارداری میشود رابطه جنسی برقرار کرد ؟

حاملگی چند قلو آنچه باید در باره حاملگی بدانیم
دوقلوها شایعترین شکل حاملگی چند قلو هستند. حاملگی دوقلو نتیجه دوتا شدن تنها یک تخمک بارور شده توسط یک اسپرم است (دوقلوهای یكسان). هر جنین یک ساک آمینوتیک خاص خودش را دارد، اما دو جنین تنها یک جفت دارند.دوقلوهای یکسان همیشه از یک جنس هستند و خصوصیات یکسان دارند. دوقلوهای غیرهمسان از دو تخم جدا ایجاد می شوند و جفتهای جدا دارند حاملگی های سه قلو، چهارقلو و پنج قلو شیوع کمتری دارند، اما وقتی اتفاق می افتند خبرهای مهیجی برای جراید می شوند.

آنچه باید در باره حاملگی بدانیم , حاملگی زیباست, بارداری و زایمان , روانشناسی کودک , دکتر شانتی گوش, روانشناسی ,

چگونه متوجه می شوید که حامله هستید؟ آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

خانمی که سیکل های ماهیانه منظم دارد، و یک سیکل را از دست میدهد می تواند حامله باشد. با این حال، یک سیکل ماهیانه میتواند به علت اضطراب، ناراحتی های عاطفی یا حتی بیماری از دست برود. از طرف دیگر، بعضی خانمها حتى بعد از حامله شدن یک یا دو سیکل ماهیانه دارند، در حاليكه مقدار خونریزیکم و کوتاه مدت است. بعضی زنان ممکن است بے صبحگاهی داشته باشند، علت واقعی آن کاملاشناخته شده نیست، اما تصور می شود مربوط به افزایش استروژن باشد.اكثر زنان حتی در طی روز تهوع ندارند. احساس پری در پستانها می تواند علامت دیکر حاملگی باشد. هاله دور  پستان بزرگتر و تیره تر می شود. این تغییرات در اثر هورمونهای جنسی زنانه، استروژن و پروژسترون ایجاد شده توسط جفت، است. بعضی خانمها اشتهای خود را از دست می دهند، بعضی تمایل برای غذای خاصی پیدا می کنند و غذاهای دیگر را دوست ندارند. یک عقیده در میان مردم هند اینست که زن حامله غذاهای ترش را دوست دارد و اغلب تصور می شود که این اولین علامت حاملگی است. این امر شاید به علت تهوع باشد. بعضی خانمها نسبت به گل یا گچ دیوار اشتهای زیادی پیدا میکنند. این مسئلهاحتمالا به علت کمبود آهن و شاید کلسیم باشد. برای تشخیص بارداری قبل از بروز علائم باليني واضح تستهای حاملگی موجود است. آزمایش ادرار در عرض ۷-۳ روز بعد از تاخير عادت ماهيانه مثبت می شود. می توان از التراسونوگرافي براي تعيين حاملگي استفاده نمود. آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

بخوانید : علت ناباروری

دوران بارداری آنچه باید در باره حاملگی بدانیم
به محض اینکه متوجه شدید حامله هستید، باید با پزشک در مورد تأیید حاملگی و ادامه مراقبتهای دوران بارداری مشورت کنید. تصمیم شما در مورد مراجعه به مرکز بهداشت، بیمارستان یا یک پزشک خصوصی، به کیفیت مراقبت های لازم و اینکه شما بخواهید چقدر هزینه کنید بستگی دارد. دوره طبیعی حاملگی ۲۸۰ روز (۴۰ هفته) از اولین روز آخرین عادت ماهیانه است، در دوران بارداری جنین در حال رشد کاملا وابسته به مادرش است. رژیم غذایی، وضعیت عمومی سلامتی مادر و میزان فعالیت فیزیکی که مادر دارد کاملا تاثير دارند. بنابراین، توصیه ها و مراقبت های مناسب در موقع زایمان و در طی حاملگی ضروری است. در طی حاملگی، تکامل جنین بستگی به جفت، بند ناف و ساک آمینوتیک دارد. جفت یک شبکه عروقی بشقاب مانند چسبیده به رحم است. جفت از طریق بند ناف به جنین متصل می شود که از طریق جنین مواد غذایی خود را دریافت میکند.

بخوانید : رحم اجاره ای چیست ؟

جنين آنچه باید در باره حاملگی بدانیم 
جنين داخل رحم در یک ساک بسته پر شده با مايع آمينوتيك قرار دارد. قسمتی از جنین که در قسمت تحتانی رحمق پرزانتاسیون (وضعیت نمایش) جنین نامیده می شود. بيشتر وضعیت ها سفالیک است یعنی سر پائین است. ساک آمنیوتیک یک کیسه پر از مایع است که جنين را در طول حاملگي باعث بزرگ شدن رحم میشود. در ۲۰ هفتگی رحم در حد ناف مادر است، در ۲۸ هفته رحم حدودأ به اندازه پهنای چهار انگشت بالای ناف قراردارد و در ۳۶ هفته تمام شکم را پر می کند.در ۶ هفتگی، جنین ۱ / ۲۵ سانتیمتر طول دارد. ساک چشم او تشکیل شده است. او سري شبيه خزندگان و یک دم دارد. جوانه های دست و پای او قابل رؤیت است. در ۱۲ هفتگی اکثر ارگانهای مهم – كبد، کلیه ها، روده ها و ریه ها و نیز اندامها تشكيل شده اند، گرچه در این زمان تنها ۹ سانتیمترطول دارد و فقط ۱۴ گرم وزن دارد. حالا جنین می تواند ببلعدد شروع به بلعیدن مایع آمینوتیکی که در آن زندگی میكن می نماید. او چند قطره ادرار به داخل ساک آمینوتیک نیر میکند.
در ۱۶ هفته رحم به راحتی قابل لمس است. حالا جنین ۱۸سانتيمتر طول دارد،سر بزرگ است و قلب با قدرت مى طپد،جنسيت او قابل تشخيص است.در اين زمان دوره تكامل جنينتمام می شود، و بقیه حاملگی به رشد جنین اختصاص دارد. اندامها کاملا تشكيل شده است. در ۱۸ هفته، حرکات جنین وقتی در مایع آمینوتیک تکان می خورد احساس می گردد و ضربان قلب او با گوشی پزشکی شنیده می شود. ضربان قلب از ۱۴۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه متغیر است، اما به تدریج با پیشرفت حاملگی به ۱۲۰ تا ۱۴۰ ضربه در دقیقه کاهش می یابد. در ۳۲ هفته، سر جنین به پائین رحم می چرخد و بتدریج سر درداخل لگن قرار می گیرد. گاهی اوقات این امر اتفاق نمی افتد و باسن جنین در لگن مادر است یا جنین بطور عرضی در رحمقرار می گیرد.
سه ماه اول بارداری مهم است، زیرا همانطور که قبلا ذكر شد، در طی این دوره ارگانهای کودک مغز، قلب، کلیه ها، چشمها، گوشها و اندامها شروع به شكل گرفتن میکنند. در این دوره از هر دارویی پرهیز کنید. بعضی داروها می تواند برای کودکی که درون شما در حال رشد است مضر باشد، پس نباید هیچ دارویی بدون تجویز پزشکتان مصرف کنید.
در ماههای اول حاملگی باید از پرتوهای رادیولوژی دوری جست.
بعضی عفونت ها، بخصوص سرخک آلمانی (سرخجه)، در سه ماهه اول حاملگی باعث ناهنجاری بعضی ارگانها می شود و منجر به نواقص قلبی، آب مروارید مادرزادی چشم یا عقب ماندگی ذهنی کودک می گردد. بعد از سه ماه اول، احتمال آسیب بسیار کمتر است. در دوران شیردهی ممکن است داروها در شیر ترشح شوند، اما اکثرأ اثری بر کودک ندارند.اگر خونریزی از واژن یا درد قسمت تحتانی شکم وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید، و تا آن موقع استراحت مطلق داشته باشید.

بخوانید : تغذیه در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک  آنچه باید در باره حاملگی بدانیم
با پیشرفت علم و تکنولوژی، می توان قبل از حامله شدن یا در اوایل بارداری چندین فاکتور خطر را تعیین نمود. شما باید مشاوره ژنتیک داشته باشید اگر:
۳۵ سال یا بیشتر سن دارید
همسر شما ۴۵ سال یا بیشتر سن دارد
دو یا بیشتر از دو سقط داشته اید
کودکی با یک اختلال ارثی یا مادرزادی داشته اید
سابقه ای از یک بیماری ارثی یا مادرزادی در خانواه شمایا همسرتان هست، یا شما یا همسرتان مبتلا به آن هستید.

سقط آنچه باید در باره حاملگی بدانیم
هر خانم بارداری در مورد احتمال سقط نگران است. بعضی خانمها احتمال بیشتری برای سقط در مقایسه با بقیه دارند، و بعضی سقطهای مکرر دارند. سقط در خانمهای زیر ۲۵ سال سن شیوع کمتری دارد و یک در ۱۰ حاملگی منجر به سقط می شود. بعد از سن ۳۵ سالگی، یکی از هر ۵ حاملگی منتهی به سقط می گردد. بیشتر سقطها در سه ماه اول بارداری و نتیجه اشكال سلول جنسی است. این به معنای نقص تخمک یا اسپرم می باشد، و سقط راه طبیعی از بین رفتن جنین ناقص است. سقط هایی که بعدا در جریان حاملگی اتفاق می افتند به علت بعضی بیماریهای مادر مثل دیابت، اختلال عملکرد تیروئید، فشارخون بالا، سیفلیس یا ناهنجاریهای رحم یا سرویکس(گردن رحم) می باشد. تب بالا یا اسهال و اسهال خونی ممکن است منجر به انقباضات رحم و زایمان گردد.
به محض وجود ترشح خون آلود، یا اسپاسمهای دردناک قسمت تحتانی شکم شبیه دردی که بعضی خانمها در دوران عادت ماهیانه دارند. باید با پزشک خود مشورت کنید و تا آن زمان استراحت مطلق داشته باشید. سقط دیررس می تواند مربوط به ضعف گردن رحم یا نارسایی سرویکس باشد. در زنانی که این حالت را دارند، از حدود ۱۲ هفتگی به بعد گردن رحم بیشتر و بیشتر شروع به باز شدن می کند. بعد از باز شدن آن، کیسه آب از دهانه بیرون می زند و حتی پاره می شود و سقط اتفاق می افتد. اگر این حالت به موقع تشخیص داده شود، می توان یک بخیه در اطراف سرويكس زد و محکم کشید. این عمل ساده است و حاملگی می تواند بطور عادی پیش رود. اکثر پزشکان این خانمها را به استراحت بیشتر توصیه می کنند. آنچه باید در باره حاملگی بدانیم 

بخوانید : آیا در بارداری می شود به دندانپزشک مراجعه کرد ؟

منبع : حاملگی زیباست  آنچه باید در باره حاملگی بدانیم

دکتر شانتی گوش
3 دیدگاه در “آنچه باید در باره حاملگی بدانیم | حاملگی زیباست | بارداری و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.