آیا من درونگرا هستم؟

آیا من درونگرا هستم؟ | خودشناسی | روانشناسی شخصیت

آیا من درونگرا هستم؟

آیا من درونگرا هستم؟

در میان انواع عوامل شخصیتی که در بحث خودشناسی و اساساً تئوریهای مختلف شخصیت شناسی مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرند،‌درونگرایی و برونگرایی تقریباً مخرج مشترک محسوب می‌شود. تعاریفی که از درونگرایی شده بسیار متنوع است. ساده‌ترین تعریفی که عموماً مردم از این واژه در ذهن دارند، ساکت و منزوی و گوشه‌گیر بودن است. اما امروزه تعاریف دقیق‌تر و کامل‌تری مورد توجه قرار می‌گیرند: اینکه برای فرد درون گرا زندگی ذهنی مهمتر است  و یا اینکه فرد درونگرا از خلوت کردن با خودش انرژی می‌گیرد و در تعامل با دیگران، انرژی خود را از دست می‌دهد.

آیا من درونگرا هستم؟

ظاهراً مطالعات نشان می‌دهد که افراد درونگرا، علاقه و تمایل به داشتن حلقه‌ی دوستی کوچک اما با میزان اعتماد درون‌گروهی بالا دارند و معمولاً در یک لحظه، یک کار مشخص را انجام می‌دهند و از انجام فعالیت‌های متعدد به صورت همزمان اجتناب می‌کنند.

ما واژه‌ها و ویژگیهای متعددی را معادل درونگرایی در نظر می‌گیریم. به عنوان مثال خجالتی بودن از جمله مواردی است که معادل درونگرایی در نظر گرفته می‌شود. در حالی که فرد خجالتی از تعامل با دیگران هراس دارد اما فرد درونگرا، صرفاً تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می‌دهد.

آیا من درونگرا هستم؟

همیشه این بحث وجود داشته که آیا درونگرایی یک بحث ارثی است یا محیط و محلی که در آن پرورش یافته‌ایم در میزان درونگرایی (یا برونگرایی) ما نقش دارد. مطالعات انستیتو ملی سلامت آمریکا نشان می‌دهد ۳۹٪ تا ۵۸٪ از درونگرایی و برونگرایی افراد،‌ بر اساس وراثت مشخص می‌گردد

علاوه بر تحقیق مذکور، گزارش‌های متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد ساختار فیزیولوژیک مغز و حتی میزان خون در گردش در بخش‌های مختلف مغز، در مورد درونگرایان و برونگرایان متفاوت است.

مستقل از ریشه‌ی تفاوتها و سهم وراثت و محیط و تربیت در درونگرایی و برونگرایی، یک نکته‌ی مشخص وجود دارد و آن اینکه از میان دو صفت درونگرا و برونگرا نمی‌توان یکی را به دیگری ترجیح داد. به عبارت دیگر:

۱) موفقیت زندگی و شغلی ما، تابع درونگرایی و برونگراییمان نیست. بلکه تابع شغل و مسیری است که برای زندگی انتخاب می‌کنیم. طبیعی است که شاید یک فرد درونگرا در شغلهایی با پایه‌ی مالی، موفق‌تر از شغل‌هایی با پایه‌ی فروش باشد و بالعکس فرد برونگرا در شغلهایی که بر پایه‌ی فروش بنا شده‌اند شانس موفقیت بیشتری داشته باشد.

۲) حتی در یک زمینه‌ی تخصصی نیز، به سادگی نمی‌توان در مورد موفقیت یا عدم موفقیت بر اساس تیپ شخصیتی نظر داد. در تکمیل مورد نخست، شاید برای شما جالب باشد که فرد درونگرا می‌تواند در شغلهایی نظیر حسابداری که تعامل کمتری با محیط دارند موفق‌تر عمل کرده و فرد برونگرا می‌تواند در حسابرسی، که شغلی با تعامل بالاتر است، موفق‌تر باشد. همینطور فرد درونگرا می‌تواند مدیر فروش بسیار خوبی باشد اما فرد برونگرا می‌تواند در سمت فروشنده زندگی موفق‌تری را تجربه کند.

۳) حتی اگر یک فرد درونگرا به فروشندگی منصوب شود، باز هم نمی‌توان نتیجه گرفت که وی فروشنده‌ی ناموفقی خواهد بود. اما می‌توان نتیجه گرفت که در صورتی که او به اندازه‌ی یک فرد برونگرا موفق باشد، احتمالاً انرژی بیشتری را برای کسب همان میزان از موفقیت صرف کرده است. به عبارت دیگر، فرد درونگرا در شغل فروش زودتر از یک فرد برونگرا مستهلک می‌گردد. همچنانکه یک فرد برونگرا در شغل حسابداری زودتر از یک فرد درونگرا مستهلک می‌شود.

درون گرایی یا برون گرایی ، ترجیحی است که مشخص می کند یک فرد انرژی خودش را از کجا می گیرد؟ از با افراد دیگر بودن؟ یا از تنهایی و در خلوتِ خود بودن؟

به عبارت دیگه برون گرا ها ((دیگران محور)) هستند و انرژی خودشان را از دیگران می گیرند و آن را به دیگران هم می دهند. این افراد هر چه با سایرین تبادل بیشتری برقرار کنند، انرژی بیشتری می گیرند.

اما درون گرا ها ((خود محور)) هستند. البته به این معنی نیست که درون گرا ها افراد خودخواهی هستند، درون گرا ها بیشتر به خودشون متکی هستند. درون گرا ها بیشتر سعی می کنند از تجربیات و دانسته های درونِ خودشون استفاده کنند و برای یافتن پاسخ به درونِ خودشون توجه می کنند.

یک فرد درون گرا چه ویژگی هایی دارد؟

 • یک فرد درون گرا انرژی اش را از با خود بودن میگیرد، به عبارتی افراد درون گرا وقتی در تنهایی هستند باطریشان را شارژ می کنند و برعکس وقتی در جمعی حضور دارند شارژ باطریشان خالی می شود.

 • قطعا برای یک درون گرا خیلی سخت است که در جمع ها حضور داشته باشد اما به این معنی نیست که درون گرا ها نمی توانند کارهای گروهی انجام دهند. اگر یک درون گرا در یک کار گروهی شرکت کند خودش را جزئی از آن گروه و وابسته به آن می داند و سعی می کند که به نحو احسنت وظیفه اش را انجام دهد.

 • درون گرا ها ترجیح می دهند خودشان را غرق در کاری کنند که به آن علاقه دارند و همین موضوع باعث می شود هر چیزی که در اطراف درون گرا ها اتفاق می افتند متوجه آن نشوند و از آن بی خبر باشند.

 • یک فرد درون گرا ممکن است برای انجام یک کار پشت کامپوتر برود و بدون آنکه متوجه گذر زمان شود ساعت ها غرق در کارش شود تا آن کار را تمام کند.

 • برخلاف درون گرا ها، برون گرا ها همش دنبال بهانه می گردند که روی چیزی متمرکز نشوند و دوست دارند چند کار را باهم انجام دهند.

 • به احتمال زیاد افرادی که در کتابخانه برای مطالعه می روند افرادی برون گرا هستند، چون ترجیح می دهند هنگام مطالعه تنها نباشند و وقتی در جمعی قرار دارند از آن جمع انرژی می گیرند.

 • در محیط های کاری هم اگر برای درون گرا ها امکانش باشه، ترجیح می دهند که درب اتاقشون رو بسته نگه دارند تا بتونند کارشون رو با تمرکز و بدون حواس پرتی انجام دهند و بر خلاف برون گرا ها نیاز کمتری به تبادل با افراد دیگه دارند.

 • درون گرا ها بیشتر در فکر فرو می روند و گفتگو های درونی زیادی با خود انجام می دهند.

 • تعداد دوستانِ افرادِ درون گرا کم و انگشت شمار هستند، افراد درون گرا معمولا دوستان کمی دارند که این دوستی بسیار عمیق است.

 • درون گرا ها به جای گردش و مهمانی، برای سرگرم کردنِ خودشان، شبکه های اجتماعی، موبایل و بازی های کامپیوتری را ترجیح می دهند.

 • افراد درون گرا بیشتر ترجیح می دهند که کتاب بخوانند تا اینکه فوتبال بازی کنند

 • آیا درون گرا ها افسرده هستند؟

  متاسفانه خیلی از افراد تصور می کنند که افراد درون گرا افسرده هستند.

  اما واقعیت اینه که افراد درون گرا افسرده نیستند! افسردگی ویژگی ها و مشخصات خاص خودش رو داره ولی فرد درون گرا ترجیحات متفاوتی داره و از تنهاییش لذت می بره و تمایل داره به جای اینکه با افراد زیادی در ارتباط باشه فقط با تعداد افرادی خاصی در ارتباط باشه و از سکوت لذت ببره.

 • افراد درون گرای مشهور

  از افراد درون گرای مشهور می شه به افراد زیر اشاره کرد:

  • ماهاتما گاندی (بزرگترین رهبر تاریخ هندوستان)

  • استیو جابز (مالک سابق کمپانی اپل)

  • آلبرت انیشتین (بزرگترین فیزیکدان تاریخ)

  • جی کی رولینگ (خالق هری پاتر)

  • بیل گیتز (مالک کمپانی مایکروسافت)

  • وارن بافت (یکی از ثروتمندترین مردهای دنیا)

  آیا درون گرا ها سخنوران و سخنرانان خوبی نیستند؟

  این حرف تحت هیچ شرایطی درست نیست، اگر فکر می کنید که افراد درون گرا نمی توانند سخنرانان خوبی باشند شدیدا در اشتباه هستید.

  در لیست بالا نام دو تن از افراد درونگرا وجود دارد که با سخنرانی هایشان دنیا را تکان داده اند.

  یکی ماهاتما گاندی و دیگری استیو جابز.

  بنابراین اگر شما هم جزو افراد درون گرا هستید این تفکر را از ذهنتان بیرون کنید که یک درون گرا نمی تواند سخنور و سخنرانی خوبی باشد.

 • جمع آوری شده توسط : سایت روانشناسی خانواده

بخوانید :

همسر من درونگرا است یا برونگرا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.