انسان قوی , 7 خصوصیت انسان قوی, خودشناسی , روانشناسی خانواده , سبک زندگی , نیکو اعلاباف

انسان قوی | ۷ خصوصیت انسان قوی | خودشناسی | روانشناسی خانواده

انسان قوی

 

۷ خصوصیت انسان قوی

 

انسان قوی فردي است كه بهتر مي‌تواند از عهده پريشان‌حالي و استرس‌هاي زندگي روزانه خود برآيد. این شخص در مواجهه با چالش‌ها و بحران‌هاي به‌وجود آمده سريع‌تر آرامش و بهبودي خود را به‌دست مي‌آورد.

بنابراین انسان قوی بودن عاطفي به قدرت تحمل دروني شخص برمي‌گردد؛ آيا قضاوت ما از شجاعت و تحمل دروني افراد بر اساس برداشت ظاهری ما از آن‌ها قضاوتی صحيح خواهد بود؟

معمولاً در فرهنگ عامه، انسان قوی در قالب افراد خونسرد و خويشتن‌دار نشان داده مي‌شوند؛ افرادی كه هرگز گله و شكايت نمي‌كنند. در دید عام، ابراز احساساتانسان قویدر وضيعت‌هاي بحراني و پريشان‌حالي، تنها در به‌هم‌فشردن دندان‌ها و گره‌كردن مشت‌ها و خيره‌شدن در افق خلاصه مي‌شود! اغلب افراد فکر می‌کنند فاش‌كردن آثاري از عواطف و ابراز احساسات (مثل غم، غصه و درماندگي) يا اشك‌ريختن (به‌خصوص در مردان) بدان معناست كه شخص از عهده مشكلات خود برنمي‌آيد و فرد ضعيفي است.

متأسفانه، چنين طرز تفكري نه‌تنها صحيح نيست، بلكه بسيار گمراه‌كننده است.انسان قوی بودن عاطفي ارتباط كمي با خويشتن‌داري و ارتباط بسيار كمتري با عكس‌العمل‌هاي آني و لحظه‌اي فرد دارد. انسان قوی ودن چيزي است كه تنها در طي زمان ارزيابي مي‌شود؛ يعني، به توانايي فرد در دست‌وپنجه نرم‌كردن با چالش‌ها و قدرت انعطاف‌پذيري او در زندگي بستگي دارد، نه به واكنش‌هاي آني او.

مثلاً، اگر دو كارآفرين بعد از پنج سال سرمايه‌گذاري در به‌راه‌اندازي پروژه‌ای ورشكسته شوند، شما فکر می‌کنید كدام‌يك فرد قوي‌تري است؟ فردي كه با به نتيجه نرسيدن سرمايه‌گذاري دل‌شكسته شده و گريه مي‌كند؟ يا فردي كه دل‌شكسته است، ولي احساسات خود را كنترل مي‌كند؟

پاسخ هيچ‌كدام است! ببخشيد، ولي اين سؤالی انحرافي بود!

انسان قوی , 7 خصوصیت انسان قوی, خودشناسی , روانشناسی خانواده , سبک زندگی , نیکو ا

عكس‌العمل آني فرد اهميت چنداني ندارد؛ آنچه مهم است واكنش‌هايي است كه وی بعد از آن لحظه و در درازمدت از خود نشان مي‌دهد. شاید فردي در آن لحظه گريه كند و يك هفته حال و روز خوبي نداشته باشد، ولي بعد دوباره بر روي نقشه‌ها و طرح‌هاي جديدش شروع به کار کند؛ درحالي‌كه فرد به ظاهر خويشتن‌دار، كه به‌نظر مي‌رسيد در لحظه، بهتر از عهده مشكلات برآمده، بيشتر احساس شكست‌خوردگي و نااميدي كند و از تمامي رؤياهاي كارآفريني خود دست بردارد. واضح است كه در اين مقايسه شخص گريه‌كننده به‌رغم نشان‌دادن درماندگي عاطفي بيشتر در آن لحظه، شجاعت و تحملش به‌مراتب بيشتر از شخصي است كه دندان‌هاي خود را به هم مي‌فشارد و خود را كنترل مي‌كند.

متأسفانه، بسياري از ما در چنين پیش‌آمدهایی قضاوت نادرستي از خود مي‌كنيم. اگرچه پافشاري و استقامتی کامل در پيشبرد اهداف خود داشته باشیم و حتي موفقيت نهايي‌مان را باور کرده باشیم، هنگامی‌که با احساسات و با چشمان گريان به شرايط بحراني خود واكنش نشان دهيم، براي ضعفمان، خود را سرزنش خواهیم کرد! اشك معمولاً نشانه درماندگي و نااميدي است، اما نشانه شكست نيست. باور شما از احتمال موفقيت در آينده يا ميزان احساس سرخوردگي و نااميدي شما در درازمدت بسیار مهم است؛ حتی مهم‌تر از اشك‌هايي كه در واكنش به استرس‌ها و خبر‌هاي بد زندگي از چشمانتان جاري مي‌شوند.

فهرست زير به شما كمك مي‌كند تا درك بهتري از انسان قوی داشته باشيد.

۷ خصوصيتانسان قوی

  1. انسان قوی در ناكامي و شكست‌ها كمتر نااميد مي‌شوند.

  2. انسان قوی با تغييرات خود را سازش مي‌دهند.

  3. انسان قوی نياز‌هاي خود را مي‌شناسند و ابراز مي‌كنند.

  4. انسان قوی به‌جاي تمركز بر روي موانع، بر چگونگي گريز از موانع تمركز مي‌كنند.

  5. انسان قوی قادرند از اشتباهات و انتقادات درس بگيرند.

  6. انسان قوی در چالش‌ها و شرايط بحراني به ديدن چشم‌انداز وسيع‌تري تمايل دارند.

  7. انسان قوی قادرند از زخم‌هاي عاطفي، مثل شكست و بي‌وفايي، سريع‌تر بهبودي يابند.

اگر بر اساس اين فهرست شما در ليست انسان قوی قرار نداريد، خيالتان راحت باشد؛ زیرا با تغيير طرز فكر خود و يادگيري واكنش‌هاي سازش‌پذيري، در هنگام مواجهه با پريشان‌حالي و استرس‌های زندگي، به فردي قوي و انعطاف‌پذير تبديل خواهيد شد.

برگردان: نیکو اعلاباف

در ادامه بخوانید :

افراد با احساسات قوی این کارها را انجام نمی دهند 

آیا زندگی با شما سر جنگ دارد

چگونه به خود انگیزه بدهیم ؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.