باورهای نامعقولی که ازدواجمان را تهدید می‌کنند

باورهای نامعقولی که ازدواجمان را تهدید می‌کنند

باورهای نامعقولی که ازدواجمان را تهدید می‌کنند

باورهای نامعقولی که ازدواجمان را تهدید می‌کنند

بسیاری از ما بدون آن که خودمان بدانیم، دیدگاههای بسیار ایده‌آل‌گرایانه‌ای راجع به ازدواجمان داریم. باور رایج «آن‌ها با خوبی و خوشی تا پایان عمر با یکدیگر زندگی کردند»، یکی از باورهای دیرینه در میان باورهای عاشقانه افراد راجع به ازدواج و روابط زناشویی است. بسیاری از افراد حتی اگر عروس و داماد را از نزدیک نشناسند‌؛ وقتی سعادت جاودانی این زوج را در ذهنشان تصویر می‌کنند، در مجلس عروسی از فرط خوشحالی گریه سر می‌دهند. می‌توان گفت اشک‌هایی که از روی شوق در عروسی‌ها از گونه‌های‌مان جاری می‌شود، تا اندازه‌ای بازتاب‌دهنده اشتیاق خود ما برای داشتن یک ازدواج عالی است.

البته بهتر است به هنگام آغاز یک رابطه زناشویی جدید به جای بدبینی، خوش‌بین بود. شما با این امید که امور به خوبی پیش برود، احتمالاً برخی از مشکلاتی که در مسیر تطابق یافتن با همسر خود با آن‌ها مواجه می‌شوید را نادیده می‌گیرید. هر چند در سطحی عمیق‌تر، ممکن است امید بیش از حدی که به رابطه‌تان بسته‌اید، آن را محکوم به شکست کند. اگر می‌خواهید ازدواج شما خلاء‌های درونی‌تان را پر کند، در واقع انتظار دارید رابطه زناشویی شما امور غیرممکنی را برایتان ممکن سازد.

توقعات اشتباهی که افراد راجع به ازدواج دارند چیزی جز افسردگی به بار نمی آورد. فردی که تصورمی کرده قراراست از یک مدینه فاضله سردرآورد و حالا پس از ازدواج با واقعیت ها روبرو شده، غمگینانه احساس می کند که کاخ آمالش بهیکباره بر سرش خراب شده است. با توجه به این دیدگاه، اگر شما توقع بیش از اندازه‌ای از خودتان و تجارب زندگی‌تان داشته باشید، به طور اجتناب‌پذیری ناامید خواهید شد. احساساتی همچون افسردگی به طور طبیعی از این باور نشأت می‌گیرند که در رسیدن به چیزی که می‌خواستید ناکام مانده‌اید. اگر چیزی که شما می‌خواهید دست‌نیافتنی باشد، در واقع دارید خودتان را برای تحمل یک اندوه بی‌پایان آماده می‌کنید.

فردی که توقعات غیرمعقول از ازدواج دارد به شریک زندگی اش بیش از حد وابسته می شود و هر آن در وحشت جدایی می سوزد.

با پیش‌زمینه‌ای که راجع به موضوع پیدا کردیم، بگذارید این ده بند را مرورکنیم. می‌توانید برای هر بند به خودتان امتیازی از یک تا پنج بدهید که یک نماینده «مخالفت کامل» و پنج نماینده «موافقت کامل» با جملات قید شده است.

  • اگر دیگران از من انتقاد کنند، به این معناست که من فرد باارزشی نیستم.

  • دریافت تأئید دیگران خیلی برای من مهم است.

  • اگر به اندازه کافی سخت تلاش کنم، می‌توانم دیگران را وادار کنم دوستم داشته باشند.

  • برای من غیرممکن است که برخلاف امیال دیگران رفتار کنم.

  • به غیر از زمان‌هایی که به طور مداوم تحسین می‌شوم، احساس می‌کنم که باارزش نیستم.

  • زندگی تحمل‌ناپذیر است مگر این که خانواده‌ام به من عشق بورزند.

  • اگر من عاشق کسی هستم که عاشقم نیست، این بدان معناست که من شایسته نیستم.

  • من می‌توانم با فکر کردن راجع به نیازهای دیگران اجازه ندهم که احساس ناراحتی کنند.

  • اگر بین من و دوستانم دعوایی رخ بدهد، حتماً تقصیر من بوده است.

  • اگر آدم‌های دور و بر من ناراحت باشند، معمولاً نگران می‌شوم که من ناراحتشان کرده‌ام.

جملاتی که بیش از بقیه با آن‌ها موافق بودید را جدا کنید و از خودتان بپرسید چرا با آن‌ها موافق هستید؟ برای زیر سؤال بردن و تغییر این تفکرات، صحت آن‌ها را بسنجید. آیا واقعاً شما توان آن را دارید که احساسات دیگران را کنترل کنید؟ آیا واقعاً همیشه شما مقصر شروع دعوا هستید؟ وقتی که از یکی از کارهای شما انتقاد می‌شود، آیا واقعاً به این معنی است که بی‌ارزش هستید و هیچ کار خوب دیگری انجام ندادید؟ آیا واقعاً نیاز دارید همه آدم‌هایی که دور و برتان هستند شما را دوست داشته باشند؟

ممکن است برایتان سخت باشد که به تنهایی این تفکرات را زیر سؤال ببرید و با آن‌ها مقابله کنید. در این مواقع بهتر است از یک مشاور یا روان‌درمانگر که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید. دفعه بعدی که به خاطر مخالفت با دیگران خودتان را سرزنش کردید، سعی کنید شرایط را همانجور که هست توصیف کنید و ببینید آیا فرد مقابل با توصیف شما موافق است یا خیر. آن‌هایی که شما را بهتر می‌شناسند نیز می‌توانند وقتی گرفتار افکار سرزنش‌کننده می‌شوید راهنمایی‌تان کنند.

نگاه به ازدواج و رابطه زناشویی‌تان با یک دید واقع‌گرایانه‌تر اولین گام برای لذت بردن از آن است. اگر بتوانید سرزنش کردن خودتان را متوقف کنید، اگر بتوانید شخصیت خودتان را مستقل از شخصیت شریک زندگی‌تان تعریف کنید، و اگر تا این اندازه اصرار بر محبوبیت مطلق نداشته باشید، آنگاه یک واقعیت جدید می‌تواند جایگزین انتظارات بی‌پایان و نامعقول شود و شما در مسیر دستیابی به رضایت فردی و رضایت از ازدواج خود قرار می‌گیرید.

 باورهای ما احساسات‌مان را شکل می‌دهند و احساسات‌مان تعیین کننده نگرش ما به دنیا هستند. اگر اجازه بدهی باورهای منفی و مخرب مانند قارچ‌های سمّی در ذهنت رشد کنند، زندگی به کام خودت و اطرافیانت تلخ می‌شود. پس قبل از آن که این افکار مسموم در ذهنت ریشه بدوانند و جا خوش کنند، بلند شو و کاری کن.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده

سوزان کراوس ویت بورن

برگردان: سید ساجد متولیان

بخوانید : بانک عشق
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.