Give-life-to-energy-with-colors

با رنگ‌ها به زندگی انرژی بدهید

نیکو اعلاباف           

با رنگ‌ها به زندگی انرژی بدهید

رنگ لباس هر فردی، از خود درونی و حقیقی وی خبر می‌دهد.

صنعت مد ‌رنگی جدید را برای هر فصلی معرفی می‌کند، اما با شناخت روان‌شناسی ‌رنگ‌ها هر فردی می‌تواند از سیستمِ رنگِ سلامت درونی و ذاتی خود پیروی کرده و جسم و عواطف خود را متعادل و سالم نگه دارد. رنگ لباسی که انتخاب می‌‌کنیم مانند فیلتر رنگ عمل کرده و تعیین‌کننده‌ میزان رنگ و انرژی نوری است که جسم و روح فرد آن را جذب می‌کند.

وقتی از خانه بیرون می‌‌روید یا در حال رفتن به محل کار خود هستید، به لباس مردم نگاه کنید تا آنچه را درباره آ‌ن‌ها بیان می‌کند، دریابید؛ برای مثال کسی که لباس صورتی پوشیده، به احتمال زیاد ابراز عشق و محبت می‌کند و کت‌وشلوار قهوه‌ای، فردی کاری و کوشا با وابستگی شدید به دوستان و خانواده‌ خود را نشان می‌دهد.

لباسی که در محل کار می‌‌پوشیم، ممکن است بسیار متفاوت از لباسی باشد که در خانه یا هنگام بیرون رفتن و تفریح با دوستانمان بر تن می‌کنیم. در محیط کار برای جلب احترام و اعتبار نزد رییس و همکاران به نشان دادن چهره‌ای کاربلد و باتجربه از خود نیاز داریم. پوشیدن لباس فرم یا کت‌وشلوار در محیط کار، عرف و قابل‌قبول است.

رنگ‌های مشکی یا خاکستری نوک‌مدادی اغلب به‌عنوان نمادی از قدرت به‌کار برده می‌شوند. وقتی با لباس مشکی وارد جلسه‌ای می‌‌شوید، نشان می‌‌دهید که عقایدی محکم ‌‌دارید و قدرتی که باید روی آن حساب کرد. اضافه کردن رنگ قرمز، انرژی و تحرک بیشتری ایجاد می‌کند. رنگ زرد سبب افزایش هیجانات و محرک‌های مثبت ذهنی است. آبی بر بهبود توانایی‌های ارتباطی تأثیر دارد. باید توجه کرد که رنگ مشکی بار معنایی منفی دارد و می‌‌تواند بُعد تاریک، اندوهگین و افسرده شما را آشکار کند.

افراد کم‌رو، خجالتی یا درون‌گرا برای به‌دست آوردن قدرت و امنیت بهتر است به‌جای پوشیدن لباس مشکی که بار منفی بیشتری دارد، از رنگ قهوه‌ای تیره استفاده کنند.

روان‌شناسی رنگ‌ها

رنگی که برای لباس خود انتخاب می‌‌کنید، ابعاد مختلف شخصیت شما را نشان می‌‌دهد و آنچه را  سعی دارید درباره‌ خود ابراز کنید، به نمایش می‌گذارد.

قرمز

فردی قوی و پرحرارت که فعالیت و هیجان را دوست دارد.

نارنجی

فردی شجاع که در انجام هر کاری از خود اشتیاق نشان می‌‌دهد.

زرد

فردی خردمند که کنترل، سرپرستی و رهبری را دوست دارد.

سبز

فردی تابع سنت و عرف که زندگی متعادل و امن را می‌‌پسندد و از طبیعت لذت می‌‌برد.

فیروزه‌ای

فردی خوش‌مشرب که به‌راحتی ارتباط برقرار می‌کند و سرشار از اشتیاق به زندگی است.

آبی

فردی صادق و وفادار که به‌دنبال زندگی آرام و بی‌دغدغه است.

نیلی / بنفش

فردی متمایز و منحصربه‌فرد که از اهمیت و ارزش وجود خود آگاه است و اغلب در زمینه‌های خلاقانه فعالیت دارد.

سرخابی

فردی احساساتی و پرحرارت که به‌راحتی از خود عشق، شفقت و ترحم نشان می‌‌دهد.

سیاه

فردی قابل‌احترام که به سنت و عرف علاقه دارد و می‌تواند احساسات درونی خود را پنهان کند.

خاکستری

فردی مستقل و متکی به خود و شاید خود‌انتقاد است.

سفید

فردی متکی به خود یا تا حدودی دارای شخصیت بی‌طرف و خونسرد است.

قهوه‌ای

فردی استوار، پایدار و مطمئن که خود را وقف خانواده و دوستان می‌کند.

لباس سورمه‌ای نشانه‌ اعتمادبه‌نفس و بصیرت فرد در محیط کار و برخورداری از شمّ درونی و قدرت الهام‌بخشی در کار است. رنگ‌های خنثی مانند کرم یا بژ بهترین رنگ‌ها برای اعضای گروهی هستند که مسئولیت‌هایی را بین خود تقسیم می‌کنند.

رنگ‌های خنثی و کدر باعث می‌شود افرادی که مدام در سخنرانی‌ها و جلسه‌های عمومی ‌‌شرکت می‌کنند، در پس‌زمینه باقی بمانند. رنگ‌های روشن مانند قرمز و زرشکی به آ‌ن‌ها کمک می‌کند تا توجه دیگران را به سوی خود جلب کنند.

لباس‌هایی برای راحتی و آرامش

هنگامی‌‌‌که همکار یا دوست خود را بیرون از محیط کار، در تعطیلات آخرهفته یا در مناسبت‌های اجتماعی ملاقات می‌‌کنید، اغلب از مشاهده‌ تفاوت ظاهری و رفتاری او در محیط و بیرون از محیط کار، متعجب می‌‌شوید. شما در لباس‌های آخر هفته یا پایان روز می‌‌توانید خود واقعی‌تان را نشان دهید. این همان زمانی است که باید رنگ‌های واقعی را وارد زندگی‌تان کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.