با شکی که به شوهرم دارم چه کنم | مشاوره روانشناسی خانواده

با شکی که به شوهرم دارم چه کنم | مشاوره روانشناسی خانواده

با شکی که به شوهرم دارم چه کنم

با شکی که به شوهرم دارم چه کنم

پرسش

تو گوشی شوهرم دیدم که به یه خانمی پیام داده و وقتی ازش پرسیدم قسم خورد که اصلا چیزی بینشون نبوده و فقط یه چت بوده و دیگه هم تکرار نمیشه ولی من خیلی شک دارم و اعصابم بهم ریخته به طلاق هم فکر کردم ولی یک بچه دارم نمیدونم چی کار کنم

پاسخ
در مورد موضوع خیانت ما باید تمام جوانب را در نظر بگیریم سن زوجین و رابطه بین زوجین و اخلاق و رفتار و حتی گذشته و کودکی خیانت هم ممکنه یا حس کنجکاوی باشه یا شیطنت جنسی یا نارضایتی از همسر که اگر رابطه هم خیلی افتضاح باشه اصلا توجیه خوبی برای خیانت نیست پس حتما با یک زوج درمانگر باید مشورت کنید و هم شما و هم همسرتون اگه زندگیتون برایتون مهمه باید براش وقت بذارید پس به جای فکر کردن به طلاق اول باید زندگی را ترمیم کرد که اونم با کمک مشاور میشه

شما باید اعتماد از دست رفته را دوباره به دست بیارید

مشاور: آذر کیانی فر

جهت مشاوره تلفنی  سایت روانشناسی خانواده به شماره ۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳ در واتساپ پیام بدهید 

گروه پرسش و پاسخ  روانشناسی خانواده

مطلب زیر را بخوانید

خیانت، علت های مختلفی دارد و بهتر است که قبل از هر کاری علت رابطه خارج از خانه شوهرتان، مشخص و رفع علت شود اما یک نکته مهم این است که شما احتمالا پنهانی به حریم خصوصی همسرتان که گوشی اش است، سر می زنید که این رفتار نامناسبی است و بیان کردن این مشاهده شما باعث بی اعتمادی بین شما و همسرتان هم خواهد شد.در یک جای دیگر پیامک تان هم مطرح کردید که به روی همسرم بیاورم و با او بحث کنم یا نه؟ باید خدمت شما بگویم که در مکالمه و صحبت کردن، استفاده مناسب از کلمات خیلی مهم هستند. این که از کلماتی استفاده کنید که کمترین بار منفی را دارد، مهم است. مثلا به جای بحث کردن از کلمه صحبت کردن استفاده کنید.چگونگی مطرح کردن این موضوعدر اولین قدم به شما می گویم که بهترین کار حفظ آرامش خودتان است و مطرح نکردن این موضوع با دیگران. وقتی این موضوع را به اطرافیان تان بگویید، احتمال دارد راهکارهای نامناسب احساسی به شما بگویند که اولا آسیب زا باشد و دوما، این که نگاه شان به همسر شما منفی شود.

بهتر است که با شوهرتان این موضوع را مطرح کنید چون اگر بخواهید این چک کردن را ادامه دهید، باعث اضطراب و ناآرامی بیشتر شما می شود. در خور ذکر است که به چند شیوه می توانید این موضوع را با همسرتان مطرح کنید.

الف) شیوه غیر مستقیم: مثلا بگویید: «امروز در آرایشگاه یا بازار یا مهمونی بودم و چند تا از افرادی که اون جا بودن از روابط خارج از عرف شوهران شان گفتن. خیلی برام ناراحت کننده بود». به همین بهانه می شود چند سوال دیگر را که دغدغه ذهن تان است هم از او بپرسید. مثلا چه می شود که یک فرد وارد رابطه دیگر می شود؟ و …

ب) شیوه مستقیم: به او بگویید که چند دفعه که برای دیدن یک عکس در گالری گوشی ات یا مثلا سرچ کردن از گوشی ات استفاده کردم، پیام های ناآشنایی دیدم که خیلی نگرانم کرد و بهتر دانستم که با هم درباره اش صحبت کنیم. توجه داشته باشید که برای صحبت کردن مستقیم چند مورد خیلی مهم است که به آن ها توجه شود.اولا فضا و زمانی که قرار است درباره این مسئله صحبت کنید، نباید زمان خستگی یا بی حوصلگی طرف مقابل باشد. ثانیا، خود شما هم عصبانی، غمگین یا مضطرب نباشید. سوما خود شما بهتر است که قبل از صحبت کردن با همسرتان، چندین بار در زمان های مختلف داده های ذهنی و حرف های تان را بنویسید و روز بعد بخوانید تا ببینید چه چیزهایی می خواهید مطرح کنید که کاملا آمادگی داشته باشید.

می توانید در همه این مراحل با یک مشاور در ارتباط باشید تا بهتر بتواند شما را قدم به قدم همراهی و کمک کند.

احساسات تان را بگویید نه ترس های تان راخیلی مهم است که شما در گفت وگوهای تان، احساس های تان را مطرح کنید نه افکار و ترس های تان را.

حتما در پایان گفت وگو از او بخواهید که تصمیم اش برای تغییر رفتارش را به شما بگوید و شما هم خواسته های تان را با ایشان مطرح کنید و بهتر است با هم نزد مشاور بروید تا اگر در رابطه تان مسئله ای هست، رفع شود.

اگر شما هم به همسرتان و گوشی تلفن همراهش شک دارید این گزارش را بخوانید:

اعتماد‌ به ‌جای ‌بدبینی و ‌شک

توی مهمانی در خانه پدری، کنار اقوام، خواهرزاده و برادرزاده‌ات نشسته‌ای، همسرت در آشپزخانه مشغول کمک کردن و شستن ظرف‌های شام است، با خیال راحت گوشی تلفن همراه خود را در دست می‌گیری، تلگرام یا دیگر صفحه‌های مجازی را باز و شروع می‌کنی به چَت کردن، همان طور که غرق نوشتن و خواندن هستی ناگهان سایه‌ای بالای سرت می‌بینی، چشم که می‌اندازی همسرت ایستاده و می‌گوید باز هم که کله‌ات را فرو کردی داخل گوشی، با کی داری چت می‌کنی؟

کار به مطالبه گوشی و چک کردن چت‌ها می‌رسد، حالا تو مانده‌ای و انتخاب میان سپردن گوشی به دست همسر یا مقاومت و کوتاه نیامدن در برابر این خواسته. برخی اقوام هم زیرچشمی تو را نگاه می‌کنند و گوش‌هایشان تیز شده است.

این که سرانجام این اتفاق و کش و قوس چه می‌شود و تو با چه کسی داشتی چت می‌کردی سوژه اصلی این گزارش نیست، بلکه باید ریشه‌های این داستان را مورد بررسی قرار داد و این که چه مجموعه رویدادهایی باعث می‌شود همسران نسبت به یکدیگر و روابط هم در فضای مجازی مشکوک شوند و چک کردن محسوس و نامحسوس وسایل شخصی همچون تلفن همراه، تبلت، ایمیل و… را در دستور کار خود قرار دهند و این که آیا اساسا این رفتار و کنجکاوی و شکستن برخی حریم‌ها می‌تواند به بهبود روابط زناشویی کمک کند یا خیر؟

گردن باریک تکنولوژی

نخستین نکته این است که فکر نکنیم تکنولوژی مقصر است. بستن راه‌های ارتباطی و برخورد قهری و حذفی با فناوری در هیچ خانه‌ای به رونق زندگی منجر نشده است، اما می‌توان با مدیریت فضا و استفاده از امکانات و برقراری اعتماد متقابل به هم نخستین گام‌ها را برداشت.

فراموش نکنیم هیچ چیز مانند بدبینی در خراب کردن یک رابطه خوب زناشویی و ویران کردن یک کانون گرم خانواده قدرتمند نیست. روان‌شناسان می‌گویند تشویش و استرس، عصبانیت و فراتر از آن احساس ترس و تنفر ریشه در همین بدبینی‌ها دارد.

 بین مراجعه‌کنندگان معمولا بیشتر خانم‌ها گوشی همسرشان را چک می‌کنند یا آقایان: بیشتر خانم‌ها هستند، دلیل هم دارد، اغلب به شکلی متوجه خیانت همسرشان شده‌اند و با شکستن اعتماد و از بین رفتن آن حس، اضطراب زیادی دارند و باعث می‌شود به چک کردن دائم همسرشان در ابعاد مختلف زندگی بپردازند که یکی از این ابعاد تلفن همراه و شبکه‌های مختلف اجتماعی است.

 کسی که مدام همسرش را چک می‌کند در واقع دچار نوعی عدم امنیت در زندگی است و اعتماد به نفس‌اش نیز کم‌کم از بین می‌رود و دائم در این فکر است که چه چیزی در زندگی‌اش کم است.

این ماجرا یک روی دیگر سکه هم دارد  گاهی مردهایی را هم دیده‌ام که وفادار بوده‌اند، اما به این دلیل که همسرشان بی‌اندازه آنها را متهم به خیانت کرده است، آگاهانه دست به خیانت زده‌اند. این مردان به نقطه‌ای رسیده‌اند که همان ضرب‌المثل معروف ماست: «آش نخورده و دهان سوخته.» پس فکر کرده‌اند وقتی اینقدر باید برای کاری که نکرده‌اند متهم شوند، پس بهتر که آن کار را انجام دهند. در واقع ترس از خیانت همسر باعث شده که بدترین ترس او به واقعیت تبدیل شود.

 باید از خودمان بپرسیم شفافیت در زندگی به چه معناست؟ آیا چک کردن دائم گوشی‌های کسانی که با ما زندگی می‌کنند نشانه شفافیت است یا فقدان امنیت؟

من باور دارم این چک کردن‌های مضطربانه هیچ جایگاهی در یک رابطه شفاف ندارد. وظیفه من این است که به شما بگویم خانواده‌ها باید کاری کنند تا بتوانند دوباره به هم اعتماد کنند. خود ما وقتی با بی‌اعتمادی به کسی یا موضوعی نگاه کنیم، همه چیز مشکوک به نظر خواهد رسید.

این برای خارج از خانه، کار کردن و برقراری ارتباط با بیگانگان شاید مناسب باشد، اما خانه محل آرامش و پناهگاه عاطفی انسان‌هاست و نباید دائم در حال شک باشیم، بگذارید خیلی راحت بگویم، من اگر گوشی خودم را با تشکیک زیر و رو کنم بالاخره یک چیز مشکوک خواهم یافت چه برسد به گوشی دیگری، آخر کلام آن که اگر تمام فکر و ذهن تان معطوف به این است که دنبال پیدا کردن سند و مدرک برای شیطنت و خیانت همسرتان باشید، همین الان به شما قول می‌دهم که مطمئنا آن را خواهید یافت، چون در نگاه کسی که به همه چیز مشکوک است بالاخره یک موضوعی، شخصی یا اتفاقی برای برجسته کردن و بزرگ کردن وجود خواهد داشت.

۴ نکته مهم درباره مشکوک شدن به همسر

۱ ـ به جای چک کردن موبایل و حتی کیف و دیگر وسایل شخصی که ممکن است تنش‌هایی را در رابطه‌تان ایجاد کند با همسرتان راحت صحبت کنید و به او بگویید که تغییر رفتارش آزارتان می‌دهد و از او بخواهید درباره برخی موارد توضیح دهد.

۲ ـ سعی کنید همسر خوبی باشید، همسر بهتری بشوید، حفظ زیبایی ظاهر و آراستگی در پوشش، مهربانی بیشتر، انجام دادن بهتر مسئولیت‌های زناشویی می‌تواند به برقراری دوباره اعتماد و گرم شدن خانواده کمک شایانی کند، در واقع نشان دهید که در قلب‌تان محبت خانواده و همسر موج می‌زند.

۳ ـ سفره دل و رازها و شک‌هایتان را پیش دیگران باز نکنید و هر روز تلفن دست نگیرید. مادر همسر، خواهر همسر، دوست و همسایه قطعا نمی‌توانند در این زمینه بیشتر از خودتان به شما کمک کنند. مشکلات زناشویی باید بین خودتان باقی بماند و اگر نیاز به مشورت و کمک فکری و روحی دارید، بهترین گزینه یک مشاور و متخصص است نه دوست و فامیل.با شکی که به شوهرم دارم چه کنم 

۴ ـ اگر از یک مشاور خانواده کمک گرفتید و او در رفتار همسرتان هیچ نوع نشانه‌ای از خیانت پیدا نکرد، باید مساله را به عنوان یک مشکل ذهنی در خودتان بپذیرید و برای درمان از روان‌شناس کمک بگیرید؛ شکاک بودن ویرانگر رابطه زناشویی است.

منبع :aftabnews.ir

حتما بخوانید : با شکی که به شوهرم دارم چه کنم 

شوهرم سرد مزاجه

عاشق مرد متاهل شدم

شوهرم چشم چرانه 

مشکل طلاق با وجود فرزند

با شوهر بدبین چه کنم ؟

میخوام طلاق بگیرم

با هرکسی وارد رابطه میشم دلمو میزنه

کودکم حرف گوش نمیده

بر سردوراهی من زن دوم شدم

شوهرم بهم خیانت میکنه چی کار کنم ؟ 

با فردی چت کردم تهدید کرده به شوهرم می گه چی کار کنم

پرسش و پاسخ در مورد خواستگاری

پرسش و پاسخ موانع ازدواج 

 پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج ازدواج امري ضروري 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.