برخورد با شوهر حسود 

برخورد با شوهر حسود  | چرا همسرم حسادت می کند؟  | دکتر اصغر کیهان نیا

برخورد با شوهر حسود 

برخورد با شوهر حسود 

چرا همسرم حسادت می کند؟ 

 

حسادت هاي مردانه

همه  مي گويند  حسادت  مختص  زنان است و مردان به خاطر قدرتي كه دارند اهل حسادت و اینجور چيزها نيستند ، ولي صاحبان اين عقيده اشتباه مي كنند . اغلب مرداني كه فاقد اعتماد به نفس لازم هستند يا دچار بدبيني هايي مي باشند ، متأسفانه به اطرافيان همسرشان بسيار حسادت مي كنند و ناگزير همسرشان را در قيد و بند شديدي قرار مي دهند. آنها فقط زندگي را براي خود و همسرشان مشكل مي كنند . اگر با اين دسته از مردان روبرو شديد ، توصيه هاي زير را به كار بگيريد ، وضع از آنچه كه هست بهتر مي شود :

برخورد با شوهر حسود 

برخورد با شوهر حسود 

برخورد با شوهر حسود

۱ – با كسي ازدواج كنيد كه شما را به خاطر خصوصيات خودتان برگزيده باشد ، نه با كسي كه ميل دارد شما را از چنگال سيل خواستگارانتان درآورد . چنين مردي وقتي به شما دست يافت همه چيز را فراموش مي كند . او در واقع در پي ازدواج نيست ، بلكه در پي پيروزي است . او فقط به دست آوردن را مي خواسته ، نه زندگي كردن را .

۲ – با مرداني كه به خاطر حسادت با زنان به خشونت رفتار مي كنند و اين را جزء افتخارات خود مي دانند ، ازدواج نكنيد . اين آدمها از احترام ، اعتماد و اطمينان چيزي نمي دانند .

۳ – وقتي مردتان به شما حسادت كرد ، اگر با صحبت و مذاكره بخواهيد ثابت كنيد كه به او وفاداريد ، بي فايده است . مذاكره و نرمش نشان دادن گاهي كار را خرابتر مي كند ، زيرا مرد به اشتباه اينطور استنباط مي كند كه پس حق داشته است حسادت كند ، لذا با وي قاطع باشيد، يك « نه » بگوييد و سكوت موقرانه خود را حفظ كنيد .

۴ – اگر به كسي يا جايي نگاه مي كرديد و او از اين كار ناراضي شد و از شما پرسيد كه به كجا نگاه مي كرديد ؟ دروغ نگوييد و هول نشويد ، بي درنگ حقيقت را به او بگوييد .

۵ – وقتي حسادتش گل كرد ، همان لحظه به او محبت نكنيد ، زيرا با اين ترتيب شرطي مي شود . چون به ذهنش اينگونه خطور مي كند كه از پس هر حسادتي محبت است ! پس هر بار كه حسادت كند ، محبت خواهد ديد !

۶ – وقتي حسادت مي كند او را مسخره نكنيد . اگر احساس او را به بازي بگيريد ، عواقب خطرناكي در انتظار شماست . بعضي از زنها به نادرست از اين كار مرد خوششان مي آيد و از مرد خود سوءاستفاده مي كنند . برحذر باشيد كه اين كار عاقبت خوشي ندارد و بايد متوقف شود .

۷ – وقتي به شما حسادت كرد ، براي رفع آن با او لجبازي نكنيد چون در چنين مواقعي عاقبت اين شما هستيد كه فدا مي شويد ! ابتدا سعي نماييد تا با شيوه هاي معقول با او مذاكره كنيد . اگر پس از تلاش كافي متوجه شديد كه بيش از حد عصبي است و شما قادر نيستيد او را از خود مطمئن سازيد ، قبول كنيد كه بيمار است . حالا وقت آن رسيده كه شما او را از خود برانيد و از ازدواج با وي منصرف شويد .

۸ – وقتي در محلي هستيد كه متوجه شديد دارد حسادتش گل مي كند و ممكن است با شما يا با ساير ميهمانان درگير شود ، بهتر است جاي خود را عوض كنيد يا به بهانه كمك به صاحبخانه به آشپزخانه برويد و خود را مشغول كنيد . در صورتي كه باز هم به قول معروف به شما « پيله » كرد ، محل را ترك گفته و با او قهر كنيد ! منتها « قهر قشنگ » ، يعني هم با او حرف بزنيد و هم با وي خيلي خوش و بش نكنيد .

۹ – صداقت داشته  باشيد ، يعني  اگر قرار است كاري را انجام بدهيد كه فكر مي كنيد او را دلخور خواهيد كرد ، قبلاً آن را با وي درميان بگذاريد . اگر قرار است جايي برويد و مي دانيد كه مايل نيست به آنجا برويد ، با او لجبازي نكنيد . اگر ديديد با يكي از كارهاي شما شديداً مخالف است ، حتي المقدور آن كار را انجام ندهيد .

۱٠ – بيشتر مردها به يكي دو نفر از اطرافيان حسادت مي كنند . اين افراد ممكن است باجناقشان ، پسرخاله يا پسرعموي شما باشند ، يا گاهي ممكن است اين حسادت به يكي از خويشان و يا در نهايت نسبت به يكي از دوستان مشترك شما باشد . پس از اينكه حساسيت او را نسبت به افراد خاصي تشخيص داديد ، سعي كنيد تحت هيچ عنوان با آنان خودماني نشويد و حتي از شوخي هاي معمولي نيز درگذريد ، تا رفته رفته شوهرتان خوشبين شود و نسبت به شما اعتماد كافي پيدا نموده و خودش هم داراي اعتماد به نفس بيشتري بشود . آن وقت است كه همه چيز به سير طبيعي خود خواهد افتاد .

در پايان اين بحث ذكر يك نكته ضروري است ، مخصوصاً براي كساني كه همسرشان به آنها حسادت مي كند. عده اي از دانشمندان معتقدند كه كمي حسادت، «نمك» زندگي است و زندگي زناشويي را شيرين تر مي كند ! البته به شرطي كه بيمارگونه و غيرقابل كنترل نباشد و در حد همان « نمك ! » باقي بماند تا خيلي زندگي را شور نكند ! عده اي ديگر نيز مي گويند: « آدم عاشق نگران عشق خويش است . همين تشويش موجب مي شود كه به اطرافيان معشوق حسادت كند . » بسيارخوب ! وقتي تا اين درجه كمرنگ باشد تحملش هم آسان است .

اصغر کیهان نیا – مشاور خانواده       برخورد با شوهر حسود    

 

جمع آوری شده توسط: سایت روانشناسی خانواده   

از این نویسنده بخوانید:

طلاق از دیدگاه دکتر اصغر کیهان نیا 

نفقه چيست

حلقه گمشده ارتباط با فرزند مان را پیدا کنیم

نکته هایی در رابطه با مراسم خواستگاري

نکته هایی درباره نامزدي 

شرايط مناسب ازدواج   پرسش و پاسخ    

 پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج ازدواج امري ضروري 

آقای عزیز خانمها نخوانند!

پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج

مردان نخوانند زنان نخوانند

زن امروز چه می گوید

من و همسرم تا کجا با هم هستیم 

بیا با هم حرف بزنیم 

با چه کسانی نمیتوان ازدواج کرد ؟

چگونه در دل شوهر راه یابیم

                                                                                                        
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.