455
کد: 2271
چهارشنبه, 17 دی 99

بلند‌ترین پل معلق خاورمیانه در لرستان

بلندترین پل معلق خاورمیانه در شهرستان پلدختر قرار دارد که دل هر گردشگری را به هیجان، شور و نشاط وا می‌دارد.

استان لرستان سرزمینی زیبا با آب‌ و هوای دلپذیر و محصور در میان  کوه‌های مرتفع و صعب‌العبور‌ است که در جنوب غربی ایران واقع‌ شده و از کهن‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود.

طبیعت زیبا و بی‌همتای این دیار، آثار تاریخی و باستانی کم‌نظیر، کوه‌های سر به فلک کشیده، آبشارهای منحصربه‌فرد، دره‌های شگفت‌انگیز، دشت‌های بهشتی، پل‌های تاریخی متعدد، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌ها و تالاب‌های زیبا، جلوه‌های بی‌نظیری را به رخ گردشگران می‌کشد.

وجود بلندترین پل معلق خاورمیانه در کنار جاذبه‌های بی‌نظیر و بکر شهرستان پلدختر دل هر گردشگری را به هیجان، شور و نشاط وامی‌دارد به‌طوری‌که با  قدم زدن روی این پل می‌توان زیبایی‌های طبیعت را در کنار رودخانه و منطقه پایین پل نظاره‌گر شد.

پل معلق لرستان با طول ۱۱۲ متر و ارتفاعی بیش از ۸۵ متر بر روی رودخانه‌ی سیمره احداث‌ شده است که مرتفع‌ترین پل معلق خاورمیانه به شمار می‌رود این پل در جاده پلدختر به اندیمشک در روستای "دره خزینه" واقع‌ شده است.

یک‌طرف پل در خاک لرستان و طرف دیگر آن به استان ایلام منتهی می‌شود که ساکنان این منطقه در سنوات گذشته به‌وسیله گرگر تردد می‌کردند که از سال ۸۲ این پل معلق توسط وزارت نیرو به‌منظور تردد و انتقال گروه مطالعاتی و کارکنان سد کرخه بر روی رودخانه‌ی سیمره احداث شد.

لذت قدم زدن بر پل چوبی در دره‌ای عمیق

دیدن بلندترین پل معلق خاورمیانه بسیار جالب و شگفت‌انگیز است و قدم زدن روی پل لذتی بسیار بالا و توصیف نشدنی دارد، سطح این پل از تخته چوب‌های باریکی ساخته‌ شده که به‌وسیله کابل به یکدیگر متصل شده‌اند و عبور از این پل چوبی در ابتدا برای گردشگران ترسناک به نظر می‌رسد به‌طوری‌که زمانی باد می‌وزد کاملاً می‌توان تکان خوردن آن را احساس کرد و ترس از رفتن روی پل را چندین برابر می‌کند.

بزرگ‌ترین پل معلق ایران و غرب آسیا که در استان لرستان و شهرستان پلدختر به دیواره‌های صخره‌ای متصل شده و بر روی دره‌ای عمیق به نام دره خزینه با چشم‌اندازهای طبیعی و دیدنی واقع‌شده گوی سبقت را از پل معلق مشکین‌شهر که به‌عنوان طویل‌ترین پل معلق خاورمیانه مطرح است ربوده و به یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای ایران و خاورمیانه تبدیل‌شده که باید این منطقه توریستی در دنیا معرفی شود.

وجود این پل معلق در شهرستان پلدختر می‌تواند ظرفیت جدیدی را برای رونق گردشگری در جنوبی‌ترین منطقه لرستان فراهم کند و با ایجاد سایت ورزش‌های هیجانی، تأمین زیرساخت‌های لازم و افزایش تأسیسات رفاهی و امکانات گردشگری در این مکان در ایجاد اشتغال، اقتصاد، جذب گردشگران و سرگرمی برای جوانان نیز مؤثر باشد.

راه دسترسی به این پل از طریق جاده پلدختر به اندیمشک است که پس از رسیدن به روستای دره خزینه باید ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کرد.

منطقه‌ای که پل قرار دارد دره و صخره‌ای است، دو پل کوچک و بزرگ معلق بر روی رودخانه قرار دارد که دو دره را به هم متصل کرده است.

ارتفاع پل معلق اندازه یک ساختمان ۲۹ طبقه است خاطرنشان کرد: این پل یکی از جذاب‌ترین و پراسترس‌ترین جاذبه‌هایی است که در لرستان وجود دارد.

پل معلق از چهار طناب کابلی و اتصال چوب‌های روسی ساخته‌شده  که بسیار محکم و زیبا است و تاکنون مورد بازید گردشگران بسیاری قرارگرفته است؛ اگر مسئولان رسیدگی کنند و امکانات برای گردشگری لحاظ  شود این پل می‌تواند به یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری استان لرستان معرفی شود.

 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: