بهترین خودت باش ,  خودباوری ,خود واقعی,خود ایده آل , به من بگو چرا , بهترین ورژن خودت باش

بهترین خودت باش | ۵ گام برای رسیدن به بهترین حالت خود

بهترین خودت باش

 

بهترین خودت باش

 ۵ گام برای رسیدن به بهترین حالت خود

بین “خود واقعی” و خودی که در آرزوی رسیدن به آن هستید پلی بزنید.

در ذهن خودم، حالتی بهتر و ایده آل از خودم به تصویر می کشم که صاحب روحی آزاد، الهه ای غیرمتعارف با توانایی بسیار بالا ست. زن درون ذهنم برای هر چیزی آماده است! و اما من واقعی ام چطور؟ تقریبا بی شباهت به زن تصوراتم!

واقعیت این است که اکثر ماها یک ” خود ایده آل ” داریم که تصوری از امیال و رویاهایمان است. این خود ایده آل نشان دهنده این است که دوست داریم چه کسی باشیم و به چه چیزهایی برسیم. نکته در این است که کلید درست را برای باز کردن آن بخش های وجودیمان بیابیم و آن ها را آزاد کنیم.
زدن پل بین زندگی واقعی و آن جنبه های زندگی ایده آل را یاد بگیرید واینکه چقدر آسان می توان رویاها، امیال و … را به حقیقت تبدیل کرد.

بخوانید :  آدم های شاد چه شکلیند ؟

بهترین ورژن خودت باش

بهترین خودت باش حرف دل خود را زدن

از اینکه بخواهیم به طور کامل درمورد آرزوهای خود صحبت کنیم قدری می ترسیم اما اگر بتوانیم بخش های پنهان وجود خود را به رسمیت بشناسیم ا به این رهایی می رسیم و احساس خوشی، زنده بودن و آزادی خواهیم کرد !

با خودتان صادق باشید. کدام بخش از خود واقعی تان را پنهان کرده اید؟ از بیان و اقرار به کدام یک از امیالتان خجالت زده اید؟ بیایید با آن روبه رو شوید!

خود واقعی تان مربوط به چه چیزی است که پنهانش می کنید؟ آیا بخش هایی از شخصیتتان مانند منشی من است که موهایش را آبی رنگ کرد تا روح آزاد زن وحشی درونش را به آغوش بگیرد؟ یا شاید رویاهایتان را سرکوب می کنید و به کاری که به شدت نسبت به آن بی علاقه اید مشغولید؟

 بهترین خودت باش راه ایده آل به سوی خود ایده آل

زمانی که ایده آل شما از بیرون تحریک شود ( به عنوان مثال، اصرار پدرتان به اینکه باید وکیل شوید) یا زمانی که رویایتان بر مبنای یک ایده آل اجتماعی است (مانند: هم سایز یک مدل معروف شدن) در این صورت “ایده آل” شما موجب رنج و اندوهتان می شود! اگرچه، اگر ایده آلتان واقعا آن چیزی باشد که می خواهید و همان چیزی است که فرد درونتان می خواهد در این صورت خود ایده آلتان موجب ایجاد انگیزه و تحرک در شما می شود.

براساس تحقیقات Richard Boyatzis و KleioAdrivou در دانشگاه Case Western Reserve، تصور خود ایده آل موجب تغییرات عمدی می شود. خود ایده آلتان تحت تاثیر امیدها، خوش بینی ها و خودباوری در رسیدن به خواسته هایتان است. شاید به این دلیل است که بسیاری از مردم سوگند می خورند که رویاهایشان در آینده به تحقق خواهد پیوست.

رمز فهمیدن خود ایده آل در این است که بفهمیم چه چیزی باعث مخفی ماندن این بخش های شخصیتیمان شده است. شاید این مانع درشما هم، مانند من به علت خجالتی بودن باشد. شاید از اینکه بگویید می خواهید تنها زندگی کنید یا شغلتان را رها کنید می ترسید. شاید هنوز استطاعت مالی برای داشتن خانه ی رویایی تان را ندارید.

در هر حال، موانع موجود باعث می شود تا بین خود “واقعی” و خود “ایده آل” شکاف ایجاد شود. خود واقعی همان خود عمومی و در معرض نمایش است. و وجود و علنی بودن آن نمی تواند دلیلی بر حقیقی بودن آن باشد، بلکه تنها چیزی است که به دیگران نشان می دهید. اگر خود های واقعی و ایده آلتان خیلی از هم دور هستند، این اختلاف زیاد می تواند موجب عصبانیت، غم و از دست رفتن اعتماد به نفس شود.

در واقع تمام آن سال هایی که در شرکت های بزرگ مشغول به کار بودم از خودم متنفر بودم چرا که این برخلاف رویایم بود، چرا که در رویاهایم خودم را مربی ای توانمند می دیدم. خوشبختانه، تصورم از الهام بخش بودن برای دیگران آنقدر قوی شد که به تنهایی توانست انگیزه ی لازم را در من ایجاد کند. متوجه شدم که تحقق رویایم امکان پذیر است، باور داشتم که می توانم به آن برسم و وارد عمل شدم تا آن را به واقعیت تبدیل کنم.

هر چقدر بیشتر خود درونی تان باشید، اصیل تر می شوید. و تحقیقات نشان می دهد هر چه اصیل تر زندگی کنید، اعتماد به نفستان بیشتر می شود و درنتیجه شاد تر خواهید بود.

شما هم می توانید خود درونیتان را در آغوش بگیرید و به سمت ایده آل هایتان گام بردارید.

بخوانید : ۸ قدم کوتاه تا خوش بینی و مثبت اندیشی

بهترین خودت باش,  خودباوری ,خود واقعی,خود ایده آل

بهترین خودت باش

۵ گام برای رسیدن به بهترین حالت خود

۱- در برگه ای چهار ستون بکشید.(می توانید این کار را دستی انجام دهید یا با کامپیوتر)

۲- خود ایده آلتان را خیلی واضح مشخص کنید. دقت کنید که ایده آل نباید آن چیزی باشد که دیگران از شما می خواهند. آن را با تمام وجودتان احساس کنید به طوریکه انگار واقعی هستند و الان در آن شرایط هستید: حالت هایش را احساس کنید، صداها را بشنوید و هنگامی که به ایده آل هایتان فکر میکنید و آن را واقعی تجسم می کنید مردم را نیز در اطرافتان تصور کنید. هر کدام از موارد خود ایده آل را در ستون سوم بنویسید.

۳- در ستون اول، خود واقعی (یا خود الان تان ) را مشخص کنید به طوریکه در ارتباط با هر کدام از ایده آل هایتان باشد. به عنوان مثال، اگر در خود ایده آلتان فردی فعال و اکتیو هستید اما در دنیای واقعی اینگونه نیستید، پس این مورد را در سمت چپ یادداشت کنید.

۴- به هر کدام از ایده آل هایتان که سرکوبش کرده اید یا هنوز آن ها را عملی نکرده اید، نظری بیاندازید و از خود بپرسید چرا اینگونه است. این پاسخ را در ستون دوم (بین ستون واقعی و ایده آل) یادداشت کنید. با خود صادق باشید و تمام ترس ها و خجالت هایتان را ذکر کنید.

۵- حالا، به ستون وسط که قبلا پر کرده بودید نگاهی بیاندازید و از خود بپرسید، آیا آمادگی حرکت به سمت ایده آل هایم را دارم؟ اگر چنین است یک موردی را که می توانید در این هفته عملی کنید و موانعش را از میان بردارید انتخاب کنید و در ستون سمت راست بنویسید.و حالا آن ستون چهارم برنامه ی اجرایی تان در این هفته خواهد بود و نخستین گام عملی تان برای زندگی ای ایده آل محسوب می شود.
هر هدفی با یک گام رو به جلو تحقق می یابد. موفق باشید و از آن لذت ببرید!

بهترین خودت باش

لینیک های مرتبط:

روانشناسی خانواده   روانشناسی مشاوره   روانشناسی سکسولوژی  روانشناسی خشم 

روانشناسی جامعه   روانشناسی ازدواج   روانشناسی طلاق   روانشناسی کودک 

روانشناسی رنگ   روانشناسی موسیقی   روانشناسی اعتیاد   روانشناسی کنکور 

به من بگو چرا   داستان های کوتاه روانشناسی   روانشناسی نوجوان  تست روانشناسی

روانشناسی ورزش  تغذیه طبیعی مدیتیشن 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.