تاثیر رنگ ها |تاثیر رنگ ها بر مغز انسان| روانشناسی رنگ ها|رنگ | شخصیت

تاثیر رنگ ها |تاثیر رنگ ها بر مغز انسان| روانشناسی رنگ ها|رنگ | شخصیت

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

 

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

?_ قرمز
رنگ قرمز و خطر به هم مرتبطند، اما چند حقیقت شگفت انگیز دیگر نیز در مورد نحوۀ تأثیر این رنگ بر رفتار ما وجود دارند. مثلاً، پوشیدن لباس قرمز می تواند به نفعتان باشد.

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان چگونه است؟

درمطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، مشخص شد که پیشخدمت هایی که قرمز پوشیده بودند، بین ۱۴٫۶ و ۲۶٫۱ % بیشتر از آنهایی که لباس هایشان به رنگ های دیگر بود، از مردان انعام دریافت می کردند.
رنگ قرمز جذابیت زنان را افزایش می دهد.

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان رنگ قرمز

قرمز سطح نگرانی را نیز افزایش می دهد، بنابراین ورزشکاری که حریفش لباس قرمز به تن دارد، تمایلش به شکست بیشتر است و دانش آموزی که قبل از امتحان در معرض رنگ قرمز قرار گرفته است، عملکرد بدتری دارد.
اگر قصد حراج محصول خود را دارید، آن را در مقابل پس زمینه ای قرمز قرار دهید. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو دریافته اند که مصرف کنندگان در حراج های آنلاین، زمانی که جنس مورد نظرشان در برابر پس زمینه ای به رنگ قرمز قرار بگیرد، تهاجمی تر عمل می کنند.

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

? _زرد
روانشناسان رنگ مانند آیسمن و رایت، زرد را “قوی ترین رنگ” نامیده ند، زیرا آن را با هیجان، عزت نفس و خلاقیت مرتبط می دانند. رنگ زرد و تاثیر رنگ ها بر مغز انسان
احساسی که به عقیدۀ بیشتر افراد با زرد رابطه دارد، شادی است. به همین دلیل است که این رنگ با کمدی، امید، و خوش بینی عجین شده و ما در روزهای آفتابی و صاف خوشحال تر هستیم.
به همین دلیل ایموجی ها زرد هستند

رنگ سبز و تاثیر رنگ ها بر مغز انسان
? _سبز
رنگ زیبای جنگل های باشکوه، اپلیکیشن تلفن در گوشی هوشمند شما و آن ماژیک هایلایت که در بستۀ چهارتایی دارید و هیچوقت از آن استفاده نکرده اید.
روانشناسان دریافته اند که رنگ سبز می تواند خلاقیت را بالا ببرد. آنها همچنین فهمیده اند که سبز با تفکر پیچیده و سطح بالا و همینطور آرامش، تمرکز درونی و رفتار آرام همراه است.

رنگ آبی و تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

?_ آبی تیره
این رنگ اعصاب کسانی را که در معرض آن قرار گرفته اند، آرام می کند و علاوه بر آن، چند اثر عجیب دیگر روی مغز و بدن دارد.
بین رنگ های آبی تیره و افکار روشن رابطه ای پیدا شده است. به همین دلیل، در ژاپن از این رابطه بهره برده اند و در خیابان ها چراغ های آبی نصب کرده اند تا از بروز جنایت در برخی خیابان ها و همچنین خودکشی در ایستگاه های راه آهن جلوگیری نمایند.
با این روش دیگر کسی در ایستگاهی خاص که به لامپ های آبی مجهز شده بود، اقدام به خودکشی نکرد و شمار جنایت ها نیز در مناطقی با نورپردازی آبی کاهش یافت.

رنگ ارغوانی تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

?_ارغوانی
ارغوانی تأثیر برعکس بر ماهیچه ها دارد و به جای شل کردن، آنها را منقبض می کند.
زنان معمولاً رنگ ارغوانی را در فهرست رنگ های مورد علاقۀ خود قرار می دهند، در حالی که مردان کمترین علاقه را به آن نشان می دهند.

رنگ صورتی وتاثیر رنگ ها بر مغز انسان

? _صورتی
در یک بررسی در سال ۱۹۷۹، زمانی به این تأثیرات شگفت انگیز پی بردند که زندانی ها را در سلول هایی با رنگ صورتی روشن قرار دادند. فوراً از پرخاشگری زندانی ها کاسته شد و ماهیچه های آنها آرام شدند. احساس بی قراری و نا امیدی آنها نیز به طور معناداری کاهش یافت. امروزه، ۲۰ درصد از زندان های سوییس دست کم یک سلول صورتی برای زندانیان سرکش خود کنار گذاشته اند.

? _سفید
آیا می دانستید که مردانی که لباس سفید بر تن دارند جذاب تر به نظر می رسند؟

پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد زنان مردانی را که یک تیشرت سادۀ سفید به تن داشتند، جذاب تر از دیگران می دانستند.
این مفهوم شبیه همان موردی است که مردان زنان سرخ پوش را جذاب تر می یافتند.

پژوهشگران همچنین پی برده اند که سفید می تواند ملال آور باشد.

ا ?_ سیاه
سیاه رنگی است که هر نوجوان مضطربی در استفاده از آن زیاده روی می کند تا از این راه تمام نگرانی های نوجوانی خود را نشان دهد.
سیاه در واقع به معنی فقدان رنگ است. در کودکی از آن می ترسیم، اما در بزرگسالی سیاه می پوشیم تا خود را باریک اندام تر نشان دهیم.

جالب ترین تأثیر رنگ سیاه این است که می تواند شما را پرخاشگر تر کند.

ما تمایل داریم رنگ سیاه را به مرگ و شیطان ربط بدهیم

مردم تمایل بیشتری به پرداختن پول برای محصولاتی دارند که در محیطی به رنگ سیاه، مثل فیلم تبلیغاتی یا بیلبورد سیاه و سفید، تبلیغ می شوند.

 

در ادامه بخوانید :

با رنگ‌ها به زندگی انرژی بدهید

چه رنگی بپوشم روحیه ام شاد بشه؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.