تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی | روانشناسی خشم

تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی

تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی

تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی

تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی

جیمی اوانس درباره تاثیر تندخویی و سخن گفتن با لحن بد بر رابطه زناشویی می گوید.

خشونت خانگی، آزار و تهدیدی علیه حقوق انسانی است و آنقدر نامحسوس است که حتی در یک رابطه به ظاهر سرشار از عشق و احترام نیز اتفاق می‌افتد. خشونت خانگی موضوعی خاص و ویژه و متعلق به یک طبقه خاص فکری، فرهنگی و اجتماعی نیست. این مسأله بسیار رایج است و هرفردی ممکن است در معرض این نوع خشونت‌ها قرار بگیرد. خشونت، ویران‌کننده است و بر زندگی و سلامت هرکسی که در معرض خشونت است تأثیر منفی شدیدی می‌گذارد. اگر احساس می‌کنید مورد آزار و خشونت خانگی از سوی همسرتان هستید و یا به آن مشکوک هستید این مطلب را بخوانید.

خشونت خانگی چیست؟

هرنوع کنترل رفتاری یا الگوی کنترل رفتار، رفتار اجباری و تهدیدآمیز، خشونت و آزار، تبعیض جنسی و خشونت جنسی، بی‌توجهی و بی‌احترامی نسبت به جنسیت و وابستگی عاطفی شدید را خشونت خانگی تعریف کرده‌اند.

رفتار تهدیدآمیز در این میان تعریف گسترده‌تری دارد و به معنای هر عمل و الگوی عملی از ضرب و شتم، تهدید و تحقیر و ارعاب و هرنوع آزار همراه با تنبیه، درگیری و آسیب است. همچنین کنترل رفتار به معنای هر عملی است که فردمقابل را زیر سلطه و کنترل می‌گیرد و او را در وابستگی شدید و قرنطینه نگه می‌دارد و مانع بروز هویت فردی و بروز ویژگی‌های فردی او می‌شود و همیشه او را درنیاز، وابستگی و بی‌اعتمادی قرار می‌دهد تا راحت‌تر کنترل کند و دراختیار بگیرد.

انواع خشونت تندخویی و خشونت در زندگی زناشویی

ـ خشونت فیزیکی؛ آسیب زدن و کتک زدن و ضربه‌زدن و مشت زدن و گازگرفتن و سیلی زدن است.

ـ خشونت جنسی؛ اجبار فرد برای رابطه جنسی وقتی به آن تمایلی ندارد و رفتارهای خاص جنسی که فرد در آن آزار می‌بیند.

ـ خشونت‌مالی: کنترل و سلطه پول به‌گونه‌ای که او نتواند هیچ انتخابی درمورد مال خودش داشته باشد.

ـ خشونت عاطفی و روانی؛ آسیب زدن به احساسات، شخصیت، استقلال و هویت فرد. این نوع خشونت می‌تواند یکی از این نوع رفتارها باشد‎:‎ خشونت کلامی، مثل فحش دادن، فریاد زدن، تحقیر کلامی، دور نگه داشتن او از دوستان و خانواده، تهدید و ارعاب، کنترل رفتار.

ـ خشونت‌های فرهنگی؛ ازدواج اجباری مثل ازدواج با یک قوم یا قبیله خاص، ازدواج با تصمیم اجباری خانواده یا فرد خاص مورد علاقه پدر یا مادر و همچنین هرنوع کنترل رفتار فردی و تعیین تکلیف برای نوع پوشیدن یک نوع لباس خاص و یا یک شیوه رفتاری و همچنین تعهد‌های نامعقول مثل ممنوعیت طلاق باوجود نارضایتی همسران از زندگی.

خشونت خانگی چقدر رایج است؟

خشونت خانگی یک مشکل و مسأله بسیار رایج است. بسیاری از ما دچار آن هستیم و رفتارمان را عادی و متعارف می‌دانیم. از هر چهار زن یک نفر و از هر شش مرد یک‌نفر در طول دوران زندگیش در معرض انواع خشونت‌های خانگی است. هر هفته حداقل دو زن توسط همسرانشان در دنیا کشته می‌شوند؛ هر لحظه صدهزار نفر در خطر انوع خشونت‌های خانگی هستند.

چطور خشونت خانگی را در رابطه زناشویی‌تان شناسایی کنید؟

اگر مجبور شده‌اید رفتار و شیوه عمل‌تان را تغییر بدهید زیرا از همسرتان می‌ترسید، واضح است که در معرض خشونت خانگی قرار دارید.

از خودتان بپرسید:

اگر پاسخ شما به بیشتر این سؤالات «بله» است شما در معرض خشونت هستید. این پرسش‌ها درباره هرفردی غیر از همسرتان نیز می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

ـ آیا از همسرتان می‌ترسید؟

ـ آیا او شما را پیش روی دیگران تحقیر می‌کند؟

ـ آیا شما از ترس همسرتان مجبور شده‌اید رفتارتان را تغییر بدهید تا کمتر عصبانیش کنید؟

ـ آیا همسرتان مانع رفت و آمد شما با دوستان و خانواده‌تان می‌شود؟ آیا شما از رفت و آمد با دیگران هراس دارید چون نمی‌توانید رفتار همسرتان را پیش‌بینی کنید؟

ـ آیا همسرتان به شما و فرزندتان آسیبی رسانده است و تهدید کرده است؟

ـ آیا همسرتان به دارایی‌هایتان مثل وسایل خانه، لباس‌ها و هرچیزی که متعلق به شماست آسیب رسانده است؟

ـ آیا همسرتان رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و نامتعادل دارد؟

ـ آیا او شما را مجبور به رابطه جنسی و یا یک نوع رابطه خاص جنسی کرده ‌است؟

ـ آیا او تملک گرا و حسود است؟ یا شما را متهم به خیانت و رابطه با دیگران کرد است؟ آیا شما را کنترل می‌کند که کجا می‌روید با چه کسی حرف می‌زنید و پیام‌های تلفن و شماره‌ها و ایمیل‌هایتان را کنترل می‌کند؟

ـ آیا او شما را تهدید کرده‌که خودکشی می‌کند، به خودش آسیب می‌رساند و یا دیگران و شما را تهدید به مرگ کرده است؟

ـ آیا او شما را در مضیقه مالی قرار داده است؟ نیازهایتان را به سختی تامین می‌کند و یا شما را برای دخل و خرج زندگی بازخواست می‌کند؟ ‏

‏ـ آیا او شما را فردی بی‌عرضه و نادان در امور مالی می‌داند و مدیریت همه امور مالی در اختیار خودش است؟

تأثیر خشونت خانگی بر زندگی شما چیست؟

خشونت خانگی تأثیرات گسترده و شدید فیزیکی و روانی بر قربانی دارد. این خشونت‌ها با کودک آزاری نیز ارتباط مستقیمی دارد و به هنجارهای اجتماعی نیز آسیب می‌رساند و در صورتی که میان افراد زیادی شایع باشد و با آن مقابله نشود امکان دارد به مرور زمان به‌عنوان یک هنجار و نرم اجتماعی تعریف شود.

تأثیر خشونت خانگی بر فرد قربانی

آسیب‌های جسمی، مرگ، سقط جنین در دوران بارداری، بارداری ناخواسته، از دست دادن فرصت‌های شغلی، از دست‌دادن دوستان، تفریحات، تجربه‌های جدید، از دست رفتن روابط خانوادگی، از دست رفتن اعتماد‌به‌نفس، اضطراب و افسردگی و مشکلات سلامت جسمانی تأثیرات خشونت خانگی بر فرد قربانی است.

اگر فردی را می‌شناسید که در معرض خشونت خانگی است‏‎ ‎

باتوجه به آنچه درباره خشونت‌های خانگی می‌دانید اکنون می‌توانید درباره سلامت رابطه شخصی خودتان و افراد دیگری که می‌شناسید قضاوت کنیدرشاید زن‌ و شوهری را می‌شناسید که بدون اینکه خودشان بدانند در معرض این آسیب‌ها قرار دارند. آنها ممکن است بارها با شما درد دل کرده باشند و یا خودتان نشانه‌های خشونت را در رابطه آنها دیده باشید؛ ممکن است آسیب‌هایی را بر بدن یکی از نزدیکانتان مشاهده کرده باشید، او را مضطرب و عصبی ببینید، او را دردمند و نیازمند پول ببینید، تغییر رفتارهای اجتماعی و ترس از برقراری ارتباط و قطع ارتباط با اعضای خانواده، سکوت و در خود فرورفتگی یکباره نشانه‌های شک برانگیری هستند و می‌توانند علائم خشونت در زندگی یکی از عزیزانتان باشد.

ترس از رهایی

چرا نمی‌توانید این زندگی را ترک کنید در حالی‌که خودتان به‌خوبی می‌دانید در معرض خشونت و آزار قرار دارید؟ یکی از دلایل زیر می‌تواند مانع شما برای خروج از یک رابطه تهدید‌آمیز باشد:‎

ـ شما از واکنش همسرتان می‌ترسید. اگر بخواهید قدمی برای درمان این رابطه بردارید و یا از این رابطه بیرون بروید با انواع تهدیدهای جدید مواجه می‌شوید و این خودش به‌اندازه کافی خشونت‌آمیز هست. بسیاری از جنایت‌ها بعد از تصمیم فرد برای جدایی و ترک زندگی است. شما این حوادث را شنیده‌اید و خوانده‌اید و همین موضوع بسیار ترسناک است.

ـ ترس از آینده کودکان و نتایج جدایی و تأثیرات آن بر روی فرزندانتان باعث می‌شود تحمل کنید و هیچ واکنش مفیدی نشان ندهید.

ـ ناتوانی در اداره زندگی به تنهایی و احتیاج روحی و مالی به یک فرد حتی اگر با تهدید همراه باشد شما را در این رابطه نگه می‌دارد.

ـ کمبود اعتماد به نفس در مدیریت زندگی شخصی.

ـ دلایل عرفی و فرهنگی و موانعی که برای یک تصمیم قاطع و مبارزه با خشونت وجود دارد.

ـ ترس از قضاوت دیگران و ناامیدی از حمایت اطرافیان.

ـ عشق و علاقه نسبت به فردی که آزارتان می‌دهد.

فکر کنید

آیا این وضعیت زندگی زناشویی شما است؟ آیا به یکی از دلایل گفته شده نمی‌توانید زندگی را ترک کنید؟ آیا امیدی برای بهبود این رابطه دارید؟ اکنون باید یک تصمیم مهم بگیرید و به آن عمل کنید. اگر خشونت‌ها آنقدر شدید و گسترده نیستند و می‌توانید با مشاوره و رفتار درمانی و همکاری همسرتان وضع زندگی را بهبود بدهید ؛بدون لحظه‌ای غفلت برای این زندگی قدم بردارید. اما اگر شدت آسیب‌ها و جراحت‌ها آنقدر زیاد است که احتمال مرگ، آسیب‌های روانی و جسمی جبران ناپذیر شما و فرزندانتان را تهدید می‌کند، ترس را کنار بگذارید، از سازمان‌های حامی کمک بگیرید تا هرچه سریعتر از این بحران بیرون بیایید.

در ادامه بخوانید :

چگونه خشمم را کنترل کنم؟

کنترل خشم، کاهش بزهکاری و خشونت در جامعه است

دلیل اعتیاد به خشم چیست؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.