29
کد: 19413
چهارشنبه, 17 دی 99

تک فرزندی خوبه یا بده 

تک فرزندی خوبه یا بده
تک فرزندی انتخابی است که این روزها برای بسياري از زوجین بصورت یک اجبار تحمیل می شود.حال آن که تک فرزندی علاوه بر فواید، سختی های خاص خود را پدید می آورد.

در این مقاله به بررسی تک فرزندی و تأثیرات آن می پردازیم.

با سایت روانشناسی خانواده همراه باشید 

از دلایل تک فرزندی بالا رفتن سن ازدواج و بچه دار شدن، شاغل بودن مادر، ترس از مسوولیت پذیری، وضعیت اقتصادی حاکم بر خانواده ها و کوچک شدن محیط منزل در سال های اخیر است.

با توجه به این شرایط تمایل برای فرزندآوری کاهش یافته است و زوجین به سوی تک فرزندآوری مایل میشوند ، بدین ترتیب برای جلوگیری از تک فرزندی باید این مشکلات حل شود.

آسیب های تک فرزندی

_ از آسیب های تک فرزندی میتوان به وابستگی بی اندازه فرزندان به والدین اشاره کرد؛ بچه ها همواره مرکز توجه والدین قرار دارند و توجه تقسيم شده را تجربه نمی کنند بنابراین امکان دارد افرادی متوقع، حساس و زودرنج شوند که هیچگاه نمی توانند خواسته های خویش را به تعویق بیندازند.

تک فرزندی , آسیب های تک فرزندی , معایب تک فرزندیمعایب تک فرزندی

_ افرادی که خواهر و برادر ندارند و تجربه برقراری رابطه با همسالان خویش را نداشته اند، درصورتی که در محیط خارج از منزل هم با گروه‌های همسالان خویش رابطه نداشته باشند، امکان دارد ضعف در ارتباطات اجتماعی داشته باشند.

_ گاهی اشخاص مایل هستند در مورد حل مسایل پیش آمده در زندگی شان با شخصی به جز پدر و مادر صحبت کند و در چنين شرایطی آنها در خصوص خواهر و برادر حس خلأ می کند.

_ بچه امکان دارد از دست والدین خسته شود.

_ نمی توانند از اشتباهات برادر یا خواهر بزرگتر یاد بگیرند:خواهر و برادر بزرگتر اشتباهات زيادي مرتکب میشوند که میتوانند از آن ها الگو بگیرند.

_ دوستی در نزدیکی خویش ندارند:مدام تک فرزندان دوست دارند کسی را داشته باشند که با آن ها بازي و صحبت کنند.

بررسی رابطه تک فرزندی با اختلالات رفتاری

_ تک فرزندها سریعتر از همسالان غیر تک فرزند وارد دنیای بزرگسالان می شوند؛ در نتیجه رفتارها و تجربه رفتارهای خاص گروه سنی خویش را تجربه نمی کنند و بیشتر مثل بزرگ ترها رفتار می کنند.

_ تک فرزندها، خواهر یا برادری ندارند تا با وی رقابت کنند.

_ در مرکز توجه بودن باعث می شود تا تک فرزند ها در آينده برای کسب کردن موقعیت های اجتماعی، شغلی، عشق و... سعی زيادي نکنند و در زندگی با ناکامی های زيادي روبرو شوند.

_ کودکان تک فرزند، تفاوت بین خواسته ها و آرزوهایشان و آنچه حق آنهاست قایل نیستند. چرا‌که امپراطور خانواده اند. همه چیز برای آن ها آماده است. مشکلات آن ها به وسیله پدر و مادر سریع رفع میشود. ولی در ارتباطات اجتماعی همه چیز به این آسانی نیست برطرف نشدن مشکل و عدم توانایی در حل مسوولیت های شخصی، آن ها را کم طاقت و سرخورده می کند.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی کودک 


 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: