حساب دخل و خرج به عهده کیست؟

حساب دخل و خرج به عهده کیست؟ | روانشناسی ازدواج

  

حساب دخل و خرج به عهده کیست؟

حساب دخل و خرج به عهده کیست؟

اوایل فکر می‌کردم اگر کنترل امور مالی از دستم خارج شود، کارم ساخته است. اگر به حساب درآمدها و مخارج رسیدگی نکنم، ممکن است شوهرم همه پول‌ها را با بی‌احتیاطی خرج کند و به‌جای این‌که پولی برای روز مبادا و دوران بازنشستگی‌مان ذخیره کند، همه را از دست بدهد؛ شاید هم به من خرده بگیرد که چرا بیش از اندازه برای خرید لباس هزینه می‌کنم. نگران بودم اگر حساب دخل و خرج را به شوهرم بسپارم، پول چندانی عایدم نشود و همیشه حسابم خالی باشد.

از کار حسابداری و حسابرسی خسته شده بودم. بودجه‌بندی می‌کردم، ارقام و فهرست هزینه‌ها را در رایانه وارد می‌کردم و بعد معلوم می‌شد که حساب و کتابم درست از کار درنیامده است. همیشه یا درآمدمان کمتر بود یا مخارجمان بیشتر. با آن‌که همه‌چیز را کنترل می‌کردم اما همسرم را مورد انتقاد قرار می‌دادم. وظیفه پرداخت قبوض و قسط‌های بانکی هم با من بود.

سرانجام روزی رسید که احساس کردم از این کار به‌شدت خسته شده‌ام. وقتی به قبوض پرداخته‌نشده نگاه می‌کردم، انگار دل‌درد می‌گرفتم. احساس خستگی شدیدی داشتم. دیگر نمی‌توانستم این روند را ادامه دهم. به همسرم گفتم: «من دیگر حاضر نیستم قبوض بانک را بپردازم.»

پیش از این هم چنین تهدیدی کرده بودم، اما روی حرفم آن‌قدرها جدی نبودم. فکر می‌کنم اول حرف مرا باور نکرد، اما این‌بار جدی بودم. سرانجام از این کار دست کشیدم.

وقتی از مدیریت امور مالی دست می‌کشید، از فشار کاری ناشی از آن هم معاف می‌شوید. پرداخت قبوض بانک، متعادل کردن حساب‌های بانکی و نگرانی درباره داشتن پول کافی برای پرداخت وام‌ها و غیره و حتی تصمیم‌گیری درباره این‌که شام را در رستوران بخوریم، همه و همه استرس‌زا هستند. وقتی این مسئولیت را از سر خود باز می‌کنید، از اضطراب بانکدار خانواده بودن هم نجات پیدا می‌کنید.

بزرگ‌ترین اشکال واگذار کردن مسائل مالی به شوهرم این بود که احساس می‌کردم در برابر جان آسیب‌پذیر شده‌ام.

کنار گذاشتن کنترل مالی، کمی ترسناک است و اضطراب ایجاد می‌کند، زیرا پول به ما احساس امنیت خاطر می‌دهد. اگر پول به‌اندازه کافی وجود داشته باشد می‌توانیم به خودمان تضمین بدهیم که همیشه راحت خواهیم بود، می‌توانیم از پسِ هر موقعیت اضطرارآمیزی برآییم؛ اما وقتی کنترل امور مالی را واگذار می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ در شرایط آسیب‌پذیری قرار می‌گیرید زیرا حالا باید برای حفظ امنیت خاطر و راحتی خود به شوهرتان متکی شوید و با تمام وجود به او اعتماد کنید.

پول، با «قدرت» رابطه دارد. من به‌عنوان زنی کنترل‌کننده، وجود حساب بانکی مشترک را کاملاً ضروری می‌دانستم. اگر شما مسئول پرداخت بدهی‌ها باشید و بتوانید با توجه به اولویت‌های درست، یعنی اولویت‌های خودتان خرج کنید، معنایش این است که شوهر شما فاقد هرگونه قدرت است و نمی‌تواند درباره چگونگی خرج کردن در منزل تصمیم بگیرد. فکر نکنید این شرایط روی برداشت او از خودش تأثیر نمی‌گذارد.

پول، با «ارزش» ارتباط مستقیمی دارد؛ احساس خودارزشمندی. وقتی مرد تصمیم بگیرد که درآمد خانواده چگونه باید تقسیم شود، به احساسی از خودارزشمندی می‌رسد. با غرور و افتخار بیشتری در پی تأمین نیازهای مالی خانواده برمی‌آید، زیرا برای او رابطه مستقیمی میان آنچه او به‌دست می‌آورد و آنچه می‌تواند برای خانواده‌اش خرج کند، وجود دارد.

پول، با «صمیمیت» هم ارتباط دارد. در زمینه احساس صمیمیت برای مردها چیزی به قدر احساس افتخار و غرور و مردانه دیدن خود، اهمیت ندارد.

مرد وقتی خانواده‌اش را تأمین مالی می‌کند به احساس غرور و افتخار می‌رسد؛ برای همین وقتی اختیار رسیدگی به امور مالی خانواده را به شوهرتان واگذار می‌کنید، امکان برقراری روابط صمیمانه‌تری را با او فراهم می‌سازید.

با خیالی آسوده امور مالی خانواده را به همسرتان بسپارید تا او احساس قدرت و ارزشمندی کند، صمیمیت بیشتری را به شما بازگرداند. مگر این‌که همسرتان معتاد باشد یا بدرفتاری جسمانی با شما داشته باشد! در این صورت، از واسپردن مسائل مالی به او خودداری کنید.

واسپردن مسائل مالی به شوهرتان، خودکشی مالی نیست!

واسپردن کنترل مالی امری ضروری است، حتی اگر:

  • سال‌هاست که حساب‌های جداگانه‌ای داشته‌اید و مشکلی هم از این جهت بروز نکرده است.

  • درآمد شما بیش از شوهرتان باشد.

  • بترسید که نابخردانه خرج کند.

  • فکر کنید پول کمتری به شما می‌رسد.

حتی اگر فکر می‌کنید زمان آن رسیده که این مقاله را از پنجره به بیرون بیندازید، نفس عمیقی بکشید و به خواندن مقاله ادامه دهید. اگر می‌ترسید کنترلتان را روی پولی که به زحمت به‌دست می‌آورید از دست بدهید، بهتر است بدانید کنترل لزوماً همان قدرت نیست. شما همچنان قدرت خرج کردن گذشته خود را حفظ می‌کنید. تنها کاری که نمی‌کنید رسیدگی به حساب‌ها و دفترداری است.

نیازتان را با همسرتان در میان می‌گذارید و از شدت استرس شما به مقدار زیادی کاسته می‌شود.

لورا دویل

مهدی قراچه‌داغی

در ادامه بخوانید : 

پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج

انتظار یک مرد از همسرش چیست؟

می گوید خواستگارم و سکس می خواهد

آیا در دقیقه نود راهی هست که بتوان مانع از طلاق شد؟

دو اصل مهم در ازدواج

دنیای دوستی و نامزدی دنیایی متفاوت از زندگی مشترک

دوران نامزدی، بهترین فرصت برای محک زدن روابط آینده
یک دیدگاه در “حساب دخل و خرج به عهده کیست؟ | روانشناسی ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.