خوردن صبحانه و راز سلامتی

خوردن صبحانه و راز سلامتی | تغذیه طبیعی | صبحانه سالم

خوردن صبحانه و راز سلامتی

خوردن صبحانه و راز سلامتی

 

۱. از افزایش یافتن وزن پیش‌گیری می‌کند.

مطالعات بی‌شماری ثابت کرده‌اند کسانی که صبحانه می‌خورند، راحت‌تر می‌توانند وزن مناسب خودشان را حفظ کنند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه تل‌آویو انجام شده‌است، نشان می‌دهد که خوردن مقدار متعادلی کربوهیدرات، پروتئین بدون چربی، و حتی کمی دسر می‌تواند کمک‌تان کند که برای باقی روز، انتخاب‌های غذایی سالم‌تری داشته باشید.

 خوردن صبحانه و راز سلامتی با خوردن یک صبحانه‌ی مفصل (همراه با دسر)، بدن ما احساس سیری می‌کند و نیازی به این ندارد که با خرده‌خواری و میل و هوس غیرواقعی به خوردن، مدام به دنبال جبران کالری‌های از دست رفته باشد. این کار به نوبه‌ی خود به ترویج عادات درست غذا خوردن کمک می‌کند و باعث می‌شود وزن مناسب خودتان را حفظ کنید.

۲. تمرکز و توجه‌تان افزایش می‌یابدخوردن صبحانه و راز سلامتی

زمانی که می‌خوابیم بدن‌مان برای یک مدت زمان طولانی بدون سوخت است. با حذف وعده‌ی صبحانه، بدن‌تان در حالت خواب باقی می‌ماند و انرژی اضافی را از مخزن ذخیره‌اش دریافت می‌کند. این امر باعث می‌شود بدن و مغزتان سخت‌تر تلاش کنند و هورمون‌های استرس آزاد کنند، و در نهایت باعث شوند که احساس خستگی و رخوت داشته باشید.
با باز کردن روزه‌ی شبانه‌تان، شما درواقع به بدن‌تان همان سوختی را می‌رسانید که برای عملکرد مطلوب نیاز دارد. خوردن ترکیبی متعادل از کربوهیدرات‌های سالم، پروتئین و چربی به روند سوخت‌گیری‌تان کمک می‌کند و به بدن و مغزتان نیرویی را می‌دهد که برای افزایش تمرکز و توجه در باقی روز نیاز دارید.

۳. متابولیسم بدن‌تان با قدرت شروع به کار می‌کند.

در هنگام خواب، متابولیسم بدن کندتر می‌شود. با این حال، زمانی که ما بیدار هستیم، بدن‌مان نیاز دارد که از حالت سوخت و ساز گرسنگی خارج شود. خوردن یک صبحانه متعادل بهترین راه برای شروع مناسب سوخت و ساز بدن است و کلیدی است برای این‌که برای باقی روز را پرانرژی بمانیم. حفظ سوخت و ساز سالم بخش مهمی از حفظ یا از دست دادن وزن است.

خوردن صبحانه و راز سلامتی

۴. داشتن یک رژیم غذایی سالم را ترویج می‌کند.

بنا به گفته‌ی علم، افرادی که هر روز صبحانه می‌خورند، رژیم غذایی مغذی‌تری دارند. خوردن یک صبحانه متعادل و مغذی باعث می‌شود عادات غذا خوردن‌تان در باقی روز روی حساب و کتاب باشد. همچنین جلوی گرسنگی بیش از حد و میل و هوس شدید به خوردن را که در اثر افت شدید فشار خون رخ می‌دهد، می‌گیرد.

صبحانه‌ی متشکل از کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین بالا و چربی زیاد، مانع از سقوط سریع قند خون می‌شود، مانع از این می‌شود که میل شدیدی به خوردن داشته باشید. چنین صبحانه‌ای به شما شانس این را می‌دهد که برای انتخاب گزینه‌های غذایی سالم در باقی روز مبارزه کنید چرا که بدن شما نیاز شدید به قند نخواهد داشت.

۵. مانع از پرخوری در طول روز می‌شود.

احتمال بروز اضافه وزن در کسانی که معمولا قید صبحانه را می‌زنند ۵۰ درصد بیش‌تر است. نخوردن صبحانه سبب می‌شود بدن ما در حالت گرسنگی باقی بماند. زمانی که شما گرسنه هستید و میل به خوردن چیزی دارید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ دوست دارید مقدار بیش‌تری از آن ماده‌ی خوراکی را بخورید. این چرخه‌ی باطل را با دریافت کمی کالری در هنگام صبح، بشکنید. این امر کمک‌تان خواهد کرد که در طول باقی روزتان سیر بمانید و مانع از این می‌شود که مدام در حال خوردن باشید.

۶. روابط خانوادگی را بهبود می‌دهد.

خوردن صبحانه همراه با خانواده راه بسیار خوبی برای پیوند میان اعضاء و با هم شروع کردن روز است. گذراندن وقت با مهم‌ترین آدم‌های زندگی‌تان به همه فرصتی برای برنامه‌ریزی می‌دهد و سبب می‌شود که در مورد روزی که پیش رو دارید همدیگر را دلگرم کنید و بخندید. این امر نه تنها خانواده‌تان را متحد می‌کند بلکه کمک می‌کند که روز آرام‌تری داشته باشید چرا که همگی در کنار هم روزتان را آغاز می‌کنید.

۷. بدخلقی صبح‌گاهی را کاهش می‌دهد.

احساس می‌کنید که صبح‌ها بدخلق هستید؟ برخی از آدم‌ها معتقدند این احساس بدخلقی ناشی از گرسنگی است اما در واقع این سلول‌های گرسنه‌ی مغزتان هستند که باعث بدخلقی صبح هنگام می‌شوند. با اضافه کردن کمی کربوهیدرات پیچیده (مثل بلغور جوی دوسر، نان کامل، یا میوه‌ها و سبزیجات) به برنامه‌ی صبح‌گاهی‌تان، از عبوس و اخمو بودن جلوگیری کنید. این امر کمک‌تان می‌کند تا سوخت‌رسانی به مغزتان انجام پذیرد. هنگامی که مغز شما سوخت کافی دارد، زمان بیش‌تری دارد برای این‌که در مورد روز مهمی که پیش رو دارد فکر کند و زمان کم‌تر برای بد خلق بودن به دلیل کمبود مواد غذایی دارد.

۸. ریسک بروز مشکلات سلامتی را کاهش می‌دهد.

احتمالا یکی از بزرگ‌ترین مزایای صبحانه اثرات طولانی مدتی است که روی سلامتی شما دارد. بر اساس یک مطالعه، نرخ مقاومت به انسولین و چاقی در کسانی که هر روز صبحانه می‌خورند در مقایسه با کسانی که قید خوردن صبحانه را می‌زنند، ۳۵ تا ۵۰ درصد پایین‌تر است. این مطالعه نشان می‌دهد که پر کردن شکم‌تان با مواد غذایی سالم از چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. این‌ها برخی از مهم‌ترین بیماری‌های همه‌گیر هستند که امروزه بسیاری از افراد را مبتلا می‌کنند. شما می‌توانید با خوردن غذای بیش‌تر، جلوی ابتلا به این بیماری‌های کشنده و مادام‌العمر را بگیرید. از این بهتر نمی‌شود!

خوردن صبحانه و راز سلامتی

چگونه می‌توانید صبحانه را در برنامه‌ی روزانه‌تان جای بدهید؟

زمانی را برای آماده‌سازی صبحانه اختصاص دهید.

لزومی ندارد که صبحانه‌ای فانتزی میل کنید، حتی خوردن صبحانه‌ای سریع و آسان در آشپزخانه نیز می‌تواند روزتان را بسازد. همچنین خوب است چند ایده برای تهیه‌ی صبحانه‌های آماده و مختصر که می‌توانید با خودتان ببرید، داشته باشید. اغلب اوقات صبحانه‌های دارای مواد مغذی کم و کالری بالا جذاب‌تر هستند اما مصرف این مواد غذایی در دراز مدت برای شما خوب نیست. یک نکته‌ی عالی این است که صبحانه‌تان را شب قبل آماده کنید یا همه چیز را دم دست و آماده بگذارید که صبح روز بعد بتوانید به موقع برای رفتن به محل کار آماده شوید.

چند ایده برای تهیه‌ی غذاهای آسان انتخاب کنید.

لازم نیست که هر روز صبح یک صبحانه‌ی سه قسمتی داشته باشید تا به موفقیت برسید. اقلامی را در آشپزخانه‌تان داشته باشید که آماده کردن‌شان آسان باشد مانند بلغور جوی دوسر، تخم‌مرغ، ماست، میوه، و سبزیجات خرد شده تمام چیزی است که برای موفقیت  نیاز دارید. اسموتی‌های صبحانه نیز گزینه‌ای آسان و مغذی هستند که کمک‌تان می‌کنند به موقع خانه را به قصد رفتن به محل کار ترک کنید.

یاد بگیرید که باقی مانده‌ی غذاها را دوست داشته باشید

باقی مانده‌ی غذاها احتمالا ساده‌ترین چیزی هستند که می‌توانند صبح هنگام به چنگ بیاورید. اگر برای پختن یک صبحانه‌ی تازه وقت ندارید، شب قبل غذای خوشمزه‌ای صبخ کنید یا حتی مقداری از شام شب گذشته را به عنوان وعده غذایی سریع و سالم برای صبحانه‌تان نگه دارید. هیچ کس نگفته‌است که شام نمی‌تواند یک صبحانه‌ی عالی باشد!

اگر هنوز هم فکر می‌کنید که خوردن صبحانه غیرممکن است، دوباره فکر کنید! با چند دقیقه وقت گذاشتن برای آماده‌سازی و ایده‌های آسان، صبحانه می‌تواند به بخشی از زندگی روزمره‌ی شما تبدیل شود و شما را در مسیر رسیدن به یک زندگی و بدن سالم قرار دهد.

در ادامه بخوانید :

فواید مصرف ماست

به اندام رویایی خود دست یابید 

پنج راز تغذیه سالم 

عادت زنان سالم و خوش اندام

چطور چربی شکم آب میشود ؟

چی کارکنم وزنم کم بشه ؟

سالاد بهترین غذا

غذاهایی که مغز را ضعیف می کند

اجازه ندهید دیابت، بدن شما را به مربا تبدیل کند

رازهایی که زنان هوشمند باید بدانند 

راز سلامتی با خوردن صبحانه

معجون سیر و عسل

آشنایی با ۱۳ خاصیت کلروفیل
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.