دفترچه شکرگزاری , شکرگزاری در طول سال , روانشناسی داستان های کوتاه روانشناسی , اثر مرکب , دارن هارلی , The Compound Effect

 دفترچه شکرگزاری | شکرگزاری در طول سال | داستان های کوتاه روانشناسی

دفترچه شکرگزاری

شکرگزاری در طول سال

داستان های کوتاه روانشناسی

انگشت اتهام سوی دیگران دراز کردن، کار راحتی ست، آیا این طور نیست؟ «به خاطر رییس بداخلاقم، در کارم پیشرفت نمی کنم.» «اگر به خاطر غیبتها و بدگویی های همکاران ام نبود، آن ترفیع به من می رسید.»
خلق و خوی بد همیشگی من، به خاطر کارهای دیوانه کننده ی فرزندان ام است.» و وقتی نوبت به روابط عاشقانه می رسد، سنگ تمام می گذاریم؛ همیشه طرف مقابل مان همان کسی ست که باید تغییر کند.

 دفترچه شکرگزاری

 دفترچه شکرگزاری , شکرگزاری در طول سال , روانشناسی داستان های کوتاه روانشناسی , اثر مرکب , دارن هارلی , The Compound Effect

چند سال پیش، یکی از دوستان ام از همسرش شکایت می کرد. به نظر من، او خانمی فوق العاده و بی نظیر بود و دوستم خیلی خوش شانس بود که او نصیب اش شده بود، این موضوع را دائم به او می گفتم، ولی او همچنان می گفت که همسرش باعث و بانی بدبختی های اوست. آن وقت بود که من تجربه ای را با او در میان گذاشتم که به معنای واقعی کلمه، رابطه ی مشترکم را تغییر داده بود. سال ها قبل، در عید شکر گزاری، تصمیم گرفتم برای همسرم یک  دفترچه شکرگزاری درست کنم. یک سال تمام، هر روز حداقل یکی از کارهای همسرم را که برای شان واقعن از او ممنون بودم، در  دفترچه شکرگزاری نوشتم، مثلن شیوه ی تعامل او با دوستان اش، نحوه ی مراقبت از سگمان، تمیز کردن خانه، پختن غذاهای خوشمزه، مدل موی زیبای اش در آن روز یا هر چیز دیگری. من دنبال کارهایی بودم که همسرم با انجام دادن شان من را تحت تاثیر قرار میداد یا در واقع، دنبال صفات، ویژگی ها و خصوصیاتی بودم که همسرم داشت و من قدردان آنها بودم. یک سال تمام، مخفیانه همه ی آن ها را یادداشت کردم. در آخر سال،  دفترچه شکرگزاری را کامل پر کرده بودم.
سال بعد وقتی در عید شکر گزاری، آن دفترچه را به همسرم دادم، در حالی که اشک می ریخت به من گفت که  دفترچه شکرگزاری بهترین هدیه ای ست که تا به حال گرفته است (حتی بهتر از آن ماشین BMW که به مناسبت تولدش به او هدیه داده بودم!) جالب تر این بود که خودم از این هدیه بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتم.
همه ی آن یادداشت های روزانه، وادارم کرد تا روی جنبه های مثبت همسرم تمرکز کنم، آگاهانه دنبال همه ی کارهای خوبی بودم که او انجام می داد. این کار من، بر هر آن چیزی چربید که ممکن بود در حالت عادی از آن شکایت کنم، بار دیگر با تمام وجود عاشق همسرم شدم (حتا شاید بیشتر از قبل، چون جای این که خصوصیات و ویژگی های آشکارش را ببینم، به ظرافت هایی که در سرشت و رفتارش داشت، توجه می کردم)، سپاس گزاری و نیت من برای پیدا کردن بهترین رفتارهای او، چیزی بود که هر روز در قلب و چشمانام قرار می دادم.
این موضوع باعث شد که به شکل متفاوتی با همسرم رفتار کنم که البته در مقابل باعث شد او هم رفتار متفاوتی با من داشته باشد. طولی نکشید که حتا موارد بیشتری برای یادداشت کردن در  دفترچه شکرگزاری داشتم در نتیجه ی اختصاص فقط روزی پنج دقیقه یا کمی بیشتر برای مستند سازی و نوشتن تمام دلایلی که چرا از همسرم ممنون بودم، ما یکی از بهترین سال های ازدواج مان را تجربه کردیم و رابطه مان از آن زمان تا حالا بهتر هم شده است.
بعد از این که تجربه ام را با دوستم در میان گذاشتم، او هم تصمیم گرفت تا یک دفترچه شکرگزاری درباره ی همسرش تهیه کند. در همان چند ماه اول، رابطه ی او   کامل بهبود پیدا کرد. با انتخاب این که طرز فکرتان روی خصوصیات مثبت همسرش تمرکز کند و دنبال درباره ی آنها باشد، نظرش درباره ی او تغییر کرد و همین باعث شد شیوه ی مراوده و رفتارش هم با او عوض شود. در نتیجه، همسرش در مورد طرز رفتاری که با او داشت، انتخاب های متفاوتی کرد و این روند ادامه پیدا کرد 

چه خوبه که همگی ما در زندگی خود یک  دفترچه شکرگزاری داشته باشیم 

منبع : اثر مرکب نویسنده دارن هارلی  دفترچه شکرگزاری

The Compound Effect

 

داستان های کوتاه :

گفتگو با خدا

آرزوها منتظر شما هستند

معجزه حقیقت دارد

مسولیت صد درصد

صورتحسابی برای آیندگان

معجزه عشق

امید به زندگی

هویج، تخم مرغ یا قهوه؟

جشن تولد 

هرگز از خودت ناامید نشو

آخرین امتحان

نمی توانم وجود ندارد 

سرخس یا بامبو 

عشق واقعی چیست ؟

لذت دیدن

درسی از روبرت دو ونسنزو

مواظب باشید رویاهای تان را ندزدند

مردی که بازیگر شد

مواظب حال خوب خودتون باشید

رز آبی

همسرم دوستت دارم 

آرامش بعد از توفان
یک دیدگاه در “ دفترچه شکرگزاری | شکرگزاری در طول سال | داستان های کوتاه روانشناسی

  1. عاطفه

    دقیقا اولین و مهمترین نکته نوشتن شکر گذاری اینه که مثبت نگر میشیم و چقدر خوبیها و نعمتها به چشممون میاد . خواهش میکنم و پیشمهاد میکنم که شما هم تجربه کنید این دوران شیرین رو .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.