1087
کد: 14906
چهارشنبه, 17 دی 99

رابطه موازی


رابطه موازی

هيچ خانواده‌ای به قصد از هم پاشيــدن تشكيل نمی شود. هيچ‌كس دلش نمی خواهد سرنوشت خانواده‌ای كه با هزار اميد و آرزو می سازد، دعوا و كشمكش و دست آخر جدايی باشد. همه زوج‌ها در آغاز زندگی مشترك‌شان متعهد می شوند تا پايان راه كنار هم بمانند و از مسير تعهدات‌شان خارج نشوند. نه فقط در ايران كه در همه جای دنيا اين پايداری و ثبات برای خانواده‌ها مهم است و حتی سلامت روحی و روانی بچه‌ها و تربيت درست آن‌ها به همين ثبات و پايبندی زن و شوهر نسبت به هم بستگی دارد اما به‌نظر می رسد در سال‌های اخير موضوع پايبند نبودن زوجين نسبت به هم به يك معضل اجتماعی در جهان تبديل شده و خيلی ها دنبال پاسخ اين سوال هستند كه چرا گاهی زوجين يكديگر را فراموش می كنند و از مسير مشترك و اصلی زندگی خارج می شوندو به  رابطه  موازی و عشق موازی رو می آورند؟

چه می‌شود که رابطه موازی در زندگی‌ها شکل می‌گیرد؟

تعهد، اصلی‌ترین رکن یک رابطه است؛ بدان معنا که هر دو نفر، متعهد باشند که به هم وفادار میمانند. میلیون‌ها نفر، هر روز در سرتاسر دنیا به آیین و رسوم مختلف قسم می‌خورند که در همه‌ی حالات زندگی، وفاداری خود را حفظ کنند اما چه می‌شود که گاهی همه‌ی این قسم‌ها از بین میروند؟! چه اتفاقی می‌افتد که در رابطه‌ی رؤیایی دو نفره، پای نفر سومی نیز باز می‌شود؟ چه می‌شود که رابطه موازی در زندگی‌ها شکل می‌گیرد؟

رابطه موازی چیست؟

به روابطی که بصورتی جدی و در قالب ارتباطی جدی‌تر، خارج از رابطه‌ی زناشویی رخ می‌دهد،رابطه موازی گفته می‌شوند، به این معنی که یک زن یا یک مرد بدون اینکه از رابطه‌اش با یک فرد خارج شود با فرد دیگری وارد رابطه می‌شود.

در گذشته این روابط بیشتر برای مردها اتفاق می‌افتاد به این دلیل که برای زنان محدودیت‌های بیشتری بود و زنان، روابط کمی با سایر مردها داشتند اما به گفته کارشناسان، امروزه زنان و مردان، تقریباً به یک اندازه دچار رابطه موازی می‌شوند که مانند یک بیماری به جان زندگیشان می افتد و در انتها، یا آنان را با احساس گناه شدید و فشار روانی بسیاری تنها می‌گذارد و یا باعث از هم پاشیدن زندگی، طلاق و جدایی می‌شود.

اما علت عشق موازی  چیست؟

 به گفته برخی روان‌شناسان یکی از اصلی‌ترین دلایل رابطه موازی احساس یکنواختی در زندگی و سرد شدن روابط جنسی و زناشویی است. وقتی که فرد احساس می‌کند عشق و محبتی را که نیاز دارد توسط همسر خود دریافت نمی‌کند در جایی دیگر به جستجوی این عشق می‌پردازد که امروزه پیشرفت تکنولوژی، اینترنت و فضای مجازی، ایجاد و وجود این روابط را بسیار آسان‌تر کرده‌اند.

گاهی هم این آسیب به خاطر روابط جنسی است؛ بطوری که انگار زن یا مرد فراموش کرده‌اند که این نیاز، باید تا آخرعمر و به نحو احسن ارضا شود. خیلی اوقات، این اتفاق به خاطر روزمرگی، مشغله‌های زیاد شغلی و یا فرزندان است اما گاهی هم به خاطر عدم داشتن اطلاعات درست راجع به ماهیت رابطه‌ی جنسی و جنس مخالف می‌باشد. متأسفانه در کشور ما اکثر زوجین آموزش کافی را از محل درست دریافت نمی‌کنند و بعضاً به منابع نادرستی نظیر فیلم‌های مستهجن رجوع می‌کنند که این به نوبه‌ی خود، آسیب زیادی به رابطه‌ی زناشویی میزند؛ چرا که این روابط در اینگونه فیلم‌ها کاملاً تصنعی بوده و شباهتی با زندگی واقعی ندارند و از آنجا که صحبت راجع به این مسائل با افراد آگاه نظیر مشاوران و روان‌شناسان را امری خجالت‌آور تلقی می‌کنند نمی‌توانند لذت کافی را از رابطه زناشویی خود ببرند و وارد رابطه‌ای دیگر می‌شوند.

یکی دیگر از این دلایل، عدم پایبندی به مذهب است. هنگامی که افراد حد و مرز مناسب را در رابطه با افراد نامحرم رعایت نمی‌کنند به راحتی رفتار روابط خارج زناشویی می‌شوند که در ابتدا با توجیهاتی مثل هم کلاسی، دوست و همکار، خود را قانع می‌کنند اما خیلی زود گرفتار می شوند. منظور از افراد نامحرم تعاریف رایج و جا افتاده‌ای است که در تمام ادیان الهی به صورت مشترک به آن اشاره شده است.

همچنین داشتن اعتقادات مذهبی مثل یک سلاح مانع از بروز خیانت در بین زوجین می شوند. یعنی فرد به خاطر اعتقادات خود، وجود هیچ مشکلی در زندگی را مجوزی برای خیانت به همسرش نمی‌بیند. او در صورت بروز مشکل، یا تصمیم به طلاق می گیرد یا سعی می‌کند سازگاری پیشه کند تا مورد غضب خداوند نباشد. البته این امر بدان معنا نیست که مذهب مانع از اصلاح رابطه گردد و هر دو طرف در زندگی زناشویی میباید پایه همه ادیان الهی یعنی “اخلاق و انسانیت” را رعایت کنند.

دکتر بداقی روانشناس، رابطه موازی و عشق های موازی را ناشي از ناهنجاری های روحی و روانی زنان و مردان مي داند و مي گويد: «متاسفانه ديده شده است که شريک زندگي های يک زن يا مرد هيچ کم و کاستي ای برای همسرانشان ايجاد نکرده اند حتی به آنها عشق می دهند اما طرف مقابل به جای قدردانی از اين که در شرايط ايده آلی زندگی می کند دنبال هيجان رفته و به دامان عشق های موازی می افتد.»

دکتر بداقی احساس يکنواختي در زندگي را دليلي موثر در راه پيدا کردن عشق های موازی مي داند و مي گويد: «متاسفانه شرايط زندگي ها به گونه ای رقم خورده که پدر و مادر گاهی به خاطر آينده خود و بچه هايشان حال و امروز را فراموش می کنند، مرد تنها به فکر کار و تلاش برای رفاه خانواده است و از عشق ورزی به همسرش دور می شود يا زن تنها نقش مادری برعهده مي گيرد و طوری رفتار مي کند که مرد احساس تنهايی می کند و همين ها يکنواختی در زندگی ها را رقم زده و به عشق های موازی ای که در گوشه و کنار جامعه پرسه می زنند اجازه خود نمايی مي دهد.»

در برخی از مواقع هم، زن و شوهر زندگی خوبی دارند و از نظر عاطفی و جنسی شاد هستند اما مشکلات روحی و روانی، داشتن مشکلات شخصیتی تنوع طلبی و یا دوستی با افراد بی‌بندوبار باعث می‌شود که این افراد دچار عشق‌های موازی یا روابط کوتاه مدت اما متعدد جنسی شوند.

نکته مهم اینجاست که این گونه روابط، محدود به یک قشر و گروه خاص نبوده و کسی از آن مصون نیست. به طور مثال این روابط، هم در ازدواج های سنتی و هم ازدواج های عاشقانه رخ می‌دهد. در ازدواج‌های سنتی، وقتی فرد هیچ علاقه‌ای به فرد مقابل ندارد و صرفاً به خاطر نبود مشکل خاصی ازدواج می‌کند، در آینده ممکن است نسبت به این فرد سرد شود یا خودش به کسی علاقه‌مند شود و آن رابطه را ترجیح دهد و یا در ازدواج رمانتیکی که فرد فقط بر اساس یک عشق آتشین ازدواج کرده و پس از زندگی متوجه تفاوت‌های بسیار خود با همسرش می‌شود و دیگر ردی از آن علاقه در خود نمی‌بیند. گاهی هم در ازدواج هایی که در سنین پایین رخ می‌دهد، شاهد این روابط هستیم به این دلیل که فرد هنوز رشد نیافته و دوران نوجوانی و جوانی خود را به درستی سپری نکرده است.

مسعود صادقي جرم شناس مي گويد: «اگر گذری بر پرونده های طلاق داشته باشيد مي بينيد که بيشترين طلاق های توافقی ناشي از همين رابطه موازی است که در برخی، مرد حاضر است همه حقوق همسرش را بپردازد تا از وی جدا شده و با زن مورد علاقه اش ازدواج کند. يا زن حاضر است همه حقوق خود را ببخشد تا از زندگي اجباری با شوهرش نجات يابد.»وی می افزايد: البته گاهی ديده می شود که بدرفتاری و اعتياد همسران در خانه باعث به وجود آمدن عشق های موازی می شود و به اصطلاح اگر هر کدام عشق را زير يک سقف گم کنند جای ديگر با ديدن کورسوی عشق تسليم می شوند. اما در دنيای امروزی اين مورد يکي از دلايل است و جامعه به سمتی می رود که عشق های موازی دنبال دليل نيستند و تنها از روی وسوسه به وجود مي آيند.

اما باید چه کرد؟

اولین و بهترین کار، پیشگیری از وقوع این روابط است. اگر ازدواج کرده‌اید و یا در شرف ازدواج هستید باید بدانید که زندگی مشترک مانند یک نهال است به این معنا که هر روز احتیاج به مراقبت دارد. مهم نیست که چند سال از ازدواجتان می‌گذرد یا چند بچه دارید یا شغل بسیار سخت و وقتگیری دارید. اصلی‌ترین اولویت زندگی شما ازدواج شماست پس با همسرتان صحبت کنید، او را در همه‌ی زندگی خود شریک کنید، مسائل و مشکلات را با او در میان بگذارید، به او محبت کنید و اجازه ندهید طراوت نهال شما به خاطر شغل یا فرزندان کاهش یابد.

همانطور که در ابتدای سخن گفتیم مهم ترین رکن یک ازدواج تعهد است پس وقتی تصمیم دارید به کسی تعهد داشته باشید درست به آن فکر کنید و آن را تا آخرین لحظه و با تمام وجود انجام دهید؛ اما اگر زندگی شما به این رابطه آلوده شده و یا نگران تازگی و طراوت زندگی خود هستید در اولین قدم به یک مشاور یا روانشناس آگاه مراجعه کنید، با صداقت کامل مشکلات خود را در میان بگذارید و تقاضای کمک کنید؛ علت ها را پیدا کنید و آن ها را رفع کنید.

زیر سقف دودی | خیانت در رابطه موازی | خیانت در عشق موازی |طلاق عاطفی در روانشناسی خانواده | روانشناسی خانواده و عشق موازی | روانشناسی خانواده ورابطه موازی | روابط موازی | رابطه موازی یعنی چی | عشق موازی | عشق های موازی

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده

منابع :

 http://www.magiran.com

https://caferabete.com


 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: