رابطه ناسالم , روانشناسی ازدواج , روانشناسی , خانواده , ازدواج , هورمون‌, آکسی توسین , دوپامین , خاطرات شیرین , روانشناسی جامعه , زن امروز , مرد امروز , روانشناسی به زبان ساده برای همه

رابطه ناسالم | علت ماندن در رابطه ناسالم چیست | روانشناسی ازدواج

رابطه ناسالم

علت ماندن در رابطه ناسالم چیست

۱. یک سری رفتارها، ریشه‌ی درونی دارد و به ترشح هورمون‌های فرد برمی‌گردد. هورمونی وجود دارد به نام دوپامین که نام دیگرش هورمون عشق است که در خانم‌ها بین ۸ تا ۱۳ ماه زمان می‌برد که این هورمون فروکش کند. هورمون دیگر آکسی توسین است که موجبات وابستگی فرد را فراهم می‌کند. بنابراین زمانی که فردی در یک رابطه قرار دارد باید زمان‌اش سپری شود تا هورمون‌های ترشح شده فروکش کنند. با آزمایش‌های صورت گرفته بر روی افراد، آن بخشی از مغز که درگیر مسائل عاشقی می‌شود همانند فردی است که کوکائین مصرف کرده است. عشق برای افراد همانند اعتیاد است. یک فرد معتاد با وجود آنکه می‌داند مواد مخدر مضر است اما آن را مصرف می‌کند.

۲.بخش دیگر به خاطرات شیرینی که افراد با هم دارند برمی‌گردد. مرور خاطرات باعث می‌شود که شخص توانایی دل کندن را نداشته باشد.

۳.دیگر علتی که بیشتر برای زنان وجود دارد و باعث ماندن آنها در یک رابطه اشتباه می‌شود، شرایط مکانی و جامعه‌‌ای است که شخص در آن زندگی می‌کند. در جوامع سنتی که طلاق یک امر نکوهیده است، اشخاص ترجیح می‌دهند در روابط اشتباه‌شان و با شریک زندگی که در این نوع جوامع بی‌شک همسرشان است بمانند.

رابطه ناسالم , روانشناسی ازدواج , روانشناسی , خانواده , ازدواج , هورمون‌, آکسی توسین , دوپامین ,  خاطرات شیرین , روانشناسی جامعه , زن امروز , مرد امروز , روانشناسی به زبان ساده برای همه

در ادامه بخوانید : راز شاد زیستن

علت ماندن در رابطه ناسالم چیست

۱.  رابطه ناسالم : تنهایی

واقعیت این است که تنهایی خیلی بهتر از بودن در کنار کسی است که با وجودش همچنان احساس تنهایی می‌کنید. تنهایی حالتی ذهنی است. مجرد بودن و تنهایی به‌معنای انزوا و بی‌کسی نیست. زیرا گاهی در میان جمع هم احساس تنهایی بر ما غلبه می‌کند. پس تنها بودن لزوما به‌معنای خارج بودن از رابطه‌ای عاطفی نیست. اگر رابطه‌ای ناموفق و نامطلوب داشته باشید، لزوما از تنهایی و انزوای روحی به دور نیستید. شما فقط به‌شکل فیزیکی در کنار دیگری خواهید بود.

۲.  رابطه ناسالم ترس 

ترس از تنهایی به‌معنای ترس از زنده بودن است. ما تنها پا به این جهان هستی گذاشته‌ایم و بدون نیاز به دیگران نیز می‌توانیم زندگی کنیم. پس زندگی کردن به‌تنهایی و به‌عنوان یک هویت مستقل کاری طبیعی است. اگر همراهی نیست که ما را صدا بزند و در کنارمان باشد، هویت و وجود ما زیر سؤال نخواهد رفت.

ترس زائیده ذهن ما است. ما از تنهایی می‌ترسیم چون به آن عادت نداریم و تا حدودی برای‌مان ناشناخته است. ما از ترک روابط نامناسب گریزانیم، زیرا فکر می‌کنیم که هیچ‌گاه فرد مناسب دیگری نخواهیم یافت. ما می‌ترسیم چون تن‌آسودگی اسارت در وضعیت فعلی را به تلاش و خطر کردن برای تغییر و بهبود ترجیح می‌دهیم.

رابطه ناسالم , روانشناسی ازدواج , روانشناسی , خانواده , ازدواج , هورمون‌, آکسی توسین , دوپامین ,  خاطرات شیرین , روانشناسی جامعه , زن امروز , مرد امروز , روانشناسی به زبان ساده برای همه

دنبال کنید : عاشقانه های جنسی (سکسولوژی )

۳. رابطه ناسالم :  احساس تقصیر

ماندن در یک رابطه فقط به این خاطر که نسبت به دیگری احساس گناه می‌کنیم، اصلا فکر خوبی نیست. مثل اینکه تمام کیک‌های ظرف را بخوریم تا دیگران متوجه نشوند که در وهله اول یک عدد کیک برداشته‌ایم و نوش‌جان کرده‌ایم. یعنی می‌خواهیم طوری رفتار کنیم که کسی نفهمد به سراغ کیک رفته بودیم. در حالی‌ که این رفتار معده بی‌گناه‌مان را داغان و سایر مهمان‌هایی را که خواهان خوردن کیک بودند شاکی می‌کند. در واقع لاپوشانی مسئله به شیوه‌ای غیرمنطقی است که برای هر دو طرف سودی ندارد.

وقتی از روی دل‌سوزی با کسی می‌مانیم، به شکلی ناخودآگاه (و بعضا خودآگاه) از درون او را آزار می‌دهیم و به او آسیب می‌رسانیم. زیرا رابطه‌ای ناموفق ادامه پیدا می‌کند که در آن فاصله‌ها زیاد است و خاموش بودن چراغ رابطه محسوس و مشخص. ماندن شما در چنین رابطه‌ای به‌معنای اعلام غیبت روانی شما است و هیچ سودی در پی ندارد. احساس تقصیر و گناه از ترک رابطه‌ای که سالم نیست جفا کردن به خود و طرف دیگر است.

۴. رابطه ناسالم :  زمان

برخی از زوج‌ها نیز فکر می‌کنند چون زمان زیادی را در رابطه فعلی خود گذرانده‌اند، خروج از آن درست نیست و مثلا می‌گویند، برای جدایی سن‌شان خیلی زیاد شده است و به دردسرش نمی‌ارزد که به فکر ترک همدیگر باشند. درست است که زمان ما در ارتباط با دیگران گرفته می‌شود اما زمان سپری شده، تلف نمی‌شود و بخشی از زندگی و بلوغ ما را می‌سازد.

هر روز، ماه و سالی که در یک رابطه سپری می‌شود درس و تجربه‌ای با خود به همراه دارد. هر لحظه بخشی از گذشته شما می‌شود و تجربه روابط ناموفق دلیلی بر شرمندگی ما نیست. بلکه نشان می‌دهد ما جرئت و شجاعت ترک چیزهایی را که مؤثر و مفید نبوده‌اند، داشته‌ایم.

۵. رابطه ناسالم :  مال و اموال

خب برخی‌اوقات وجود منافع مالی مشترک یا چیزهایی مانند وجود خانه و… باعث می‌شود زوج‌های ناراضی همچنان در کنار هم بمانند. اما باید قبول کرد که مال دنیا را می‌توان تقسیم کرد اما رابطه شکست‌خورده و به بن‌بست رسیده را حتما باید ترک کرد. هیچ‌گاه نباید به‌خاطر مسائل مالی، رابطه‌ای را حفظ یا ترک کنیم. اصرار به ماندن در رابطه‌ای مغشوش فقط به‌خاطر منافع مالی مشترک، به‌معنای نادیده گرفتن تمام مشکلاتی است که رابطه را به کلافی سردرگم بدل کرده‌اند.

۶.  رابطه ناسالم : حسرت

ترک رابطه و احساس متأهلی به سمت زندگی تنها و مجردی برای بعضی از افراد توأم با حسرت است، زیرا به احساسات تازه ناشی از آن عادت نداریم. مثلا عادت نداریم که تنها شب سر بربالین بگذاریم، در طول روز کسی به ما پیام ندهد و… . اما باید بدانیم که این‌ها عاداتی زودگذر هستند که با گذشت زمان ترک‌شان خواهیم کرد و قفدان‌شان آزاردهنده نخواهد بود.

ترک رابطه‌ای مغشوش و عذاب‌آور فقط و فقط به‌خاطر عادت‌های واهی قابل مدیریت، معنای واقعی حسرت نیست. حسرت واقعی زمانی ایجاد می‌شود که در آستانه میان‌سالی دریابیم مدت مدیدی را با فردی نامناسب گذرانده‌ایم.

با بخش روانشناسی کودک همراه باشید

۷.  رابطه ناسالم : امید

اگر چیزی سالم باشد نیازی به تعمیر و دست‌کاری نیست. اگر خراب شود باید آن را بررسی و تعمیر کرد، ولی گاهی شدت خرابی بیش‌ازحدی است که هر گونه تلاش و اقدامی جواب‌گو باشد؛ پس در چنین شرایطی باید یک گام فراتر رفته و وسیله‌ای را که هیچ رقم درست نخواهد شد، دور انداخت.

بعضی چیزها در گذر زمان بهبود می‌یابد، اما گاهی این امکان وجود ندارد. تعدادی از زوج‌ها تعهد زیادی به ازدواج کردن و ماندن در رابطه به هر قیمتی دارند. چنین افرادی تا زمانی که همه‌چیز را از دست ندهند، رابطه را ترک نخواهند کرد. باید دید که ماندن در یک رابطه و صرف وقت برای ترمیم و بهبود آن شدنی است یا خیر؟ اگر زوج‌ها باهم سنخیت و هماهنگی نداشته باشند، گذشت زمان و صرف انرژی و تلاش برای رابطه راه به جایی نخواهد برد و تنها بر میزان نفرت میان دو زوج افزوده خواهد شد.

مطالب مرتبط:

 پشیمانی از ازدواج

تا چه میزان از همسرتان شناخت دارید؟ 

خانم ها یك راز بزرگ را برای تان فاش می كنیم 

عشق ساندویچی چیست ؟

 آقایان نخوانند

ده اصل مهم برای ازدواج موفق

شروط پیشنهادی قوه قضاییه در عقد نامه 

چگونه دلخوری از همسرم را عنوان کنم ؟

در ازدواج دوم به چه نکته هایی باید توجه کرد ؟ 

ازدواج خوب کتاب آشپزی نیست
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.