راههای مقابله با بی خوابی

راههای مقابله با بی خوابی | سبک زندگی | روانشناسی جامعه

راههای مقابله با بی خوابی

راههای مقابله با بی خوابی

چطور بی خوابی را درمان کنیم؟

اگر از بی خوابی رنج می برید به نکات زیر توجه کنید.

خواب کافی یکی از مهمترین عوامل برای دستیابی به احساس شادابی و نشاط است.
اگر شما در طول شب، بارها از خواب بیدار می شوید و یا زیاد خروپف می کنید یا با تنگی نفس و احساس خفگی از خواب می پرید باید به متخصص مراجعه کنید ، زیرا همه این مشکلات اختلال خواب هستند.

راههای مقابله با بی خوابی

برای سلامتی بیشتر بایستی عادت خوابیدن مناسبی داشته باشید،اگر در به خواب رفتن یا خوابیدن مشکل دارید از این دستورالعمل ها استفاده کنید:

حداقل شش ساعت قبل از خواب مواد کافئین دار مثل چای، قهوه، نوشابه مصرف نکنید .

قبل از خواب یا در طول شب از مصرف الکل، نیکوتین و داروهای محرک دوری کنید.

در حین خواب یا در رختخواب مطالعه نکنید ،تلویزیون تماشا نکنید و گوشی تلفن خود را به رختخواب نبرید، زیرا این کارها باعث تحریک مغز میشود.

قبل از خواب غذای سنگین نخورید یا ورزش سخت انجام ندهید.

در صورت امکان قبل از خواب دوش بگیرید . دمای هوای اتاق را مطبوع نگه دارید و اتاق را تاریک بگذارید در صورت نیاز از چشم بند استفاده کنید و صداها را به حداقل کاهش دهید یا از گوش بند استفاده کنید.

اگر در به خواب رفتن مشکل دارید یا اگر نیمه شب از خواب بیدار می شوید و نمی‌توانید بخوابید پس از ۲۰ دقیقه تلاش برای خوابیدن از رختخواب بیرون بیایید و کار آرام‌بخش فکری یا فعالیت جسمی به آرامی انجام دهید و تا زمانی که خسته نشده اید به رختخواب برنگردید.

در رختخواب به کارهای فردا فکر نکنید زیرا این کار باعث برانگیختگی و نگرانی شما می‌شود و خوابیدن را مشکل‌تر می‌کند .

هر شب زمان خاصی به رختخواب بروید و هر روز سر ساعت معینی بیدار شوید. ایجاد الگوی منظمی از خواب و بیداری بدن شما را توانمند می‌سازد تا شب ها به موقع به خواب روید.

قبل از خواب برای آرامش بدن و ذهن از روش های آرام بخش مثل دوش گرفتن ،مراقبه ،ثبت افکار استفاده کنید.

اگر مشکلات خواب دست از سر شما بر نمی دارند و نمی توانید در طول روز بیدار بمانید یا احساس خستگی می کنید حتما به متخصص مراجعه کنید.

۶ نکته‌ی حیاتی درباره‌ی اهمیت خواب

در مورد طول خوابیدن، شایعات زیادی است، در عین حال تحقیقات علمی زیادی هم درباره خوابیدن انجام شده است. در این گزارش می‌خواهیم ببینیم تاثیر خواب بر زندگی، سلامت، روحیه‌ و حتی طول‌عمرمان چیست.

۱- می‌گویند باید ۸ ساعت خوابید
تحقیقات مختلف در نقاط مختلف جهان در مورد فراوانی بیماری‌های مختلف در گروه‌های مختلف اجتماعی نشان می‌دهد که کسانی که کم یا زیاد می‌خوابند بیشتر در معرض بیماری هستند و زندگی‌شان کوتاه‌تر است. طبق تعریف، کم‌خواب به کسی گفته می‌شود که شب‌ها کمتر از ۶ ساعت می‌خوابد. پرخواب کسی است که عموما بیش از ۹ یا ۱۰ ساعت می‌خوابد. شین اومارا، استاد تحقیقات تجربی مغز در ترینیتی کالج دانشگاه دوبلین، می‌گوید به سادگی نمی‌شود گفت خواب بد نشانه مشکل سلامتی است یا علت آن، اما تردیدی نیست که هر کدام به دیگری دامن می‌زند.

۲- وقتی کم می‌خوابیم چه می‌شود؟
خواب نامناسب عوارض گوناگون دارد. مرور ۱۵۳ مطالعه دانشگاهی روی بیش از ۵ میلیون نفر نشان می‌دهد که کم‌خوابی با دیابت، فشار خون، چاقی و نارسایی‌های عروقی و قلبی مرتبط است.

۳- آیا شب‌کاری مضر است؟
تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که کارهای شیفتی می‌توانند مشکل‌زا باشند. مثلا کسانی که به خاطر شب‌کاری کم می‌خوابند و در ساعت‌های نامناسب می‌خوابند، بیشتر در معرض خطر دیابت و چاقی هستند. طبق یک مطالعه رسمی در بریتانیا، کسانی که شیفتی کار می‌کنند عموما از وضع جسمی‌شان ناراضی‌ترند، و احتمال اینکه “بیماری درازمدت محدودکننده” داشته باشند بیشتر است.

۴- موبایل دشمن خواب
نور آبی ابزار الکترونیک خواب را می‌پراند. ضمن اینکه خود فعالیت (چه تماشای تلویزیون باشد یا گپ زدن با یک دوست) مغز را بیدار نگه می‌دارد، آن هم در ساعاتی که مغز باید استراحت کند.

۵- آگاهی از اختلالات خواب مهم است
دکتر لشزینر معتقد است هرچه آدم‌ها بیشتر در مورد اختلالات خواب می‌بینند و می‌خوانند، احتمال اینکه به مشکل خودشان پی ببرند و به پزشک مراجعه کنند بیشتر است. متخصصان می‌گویند راه درمان بیخوابی “رفتاردرمانی شناختی” است، و نباید به قرص خواب متوسل شد. اما بسیاری همچنان از قرص استفاده می‌کنند چون دسترسی به شیوه‌های درمانی دیگر سخت‌تر و گران‌تر است.

۶- گنجشک یا جغد؟
بعضی آدم‌ها، آدم صبح‌اند، بعضی آدم‌ها، آدم شب. حتی شواهد ژنتیک هم این موضوع را تایید می‌کند. اما به نظر می‌رسد روشنایی مصنوعی این تفاوت را تشدید کرده، به‌خصوص در کسانی که ترجیح می‌دهند شب بیدار بمانند. طبیعتا اگر از جغدها باشید، روشنایی باعث می‌شود دیرتر بخوابید. حدود ۳۰درصد آدم‌ها اهل فعالیت صبح‌اند و حدود ۳۰درصد اهل فعالیت شب. باقی ۴۰ درصد هم جایی بین این دو گروه‌اند، هرچند کسانی که صبح زود را به نصفه‌شب ترجیح می‌دهند اندکی بیشترند.
نکته مهم این است که ساعت طبیعی‌مان به‌طور کامل از کنترل ما خارج نیست. مثلا کسانی که به‌طور طبیعی دیر می‌خوابند و دیر بیدار می‌شوند می‌توانند شب‌ها کمتر خودشان را در معرض نور قرار بدهند و کاری کنند که در طول روز بیشتر در معرض نور باشند. یک تیم محققان آمریکایی گروهی جغدصفت‌ها را به سفر بیرون شهر بردند، جایی که نور مصنوعی نباشد. ظرف ۴۸ ساعت، ساعت طبیعی‌شان حدود دو ساعت جلو رفت.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی جامعه

راههای مقابله با بی خوابی, دلیل بی خوابی، کمبود این ویتامین هاست ,راه حل بی خوابی,درمان قطعی بی خوابی,علت بی خوابی زنان,درمان بی خوابی در بزرگسالان,بی خوابی زیاد نشانه چیست,عوارض بی خوابی,درمان بی خوابی و استرس,

بخوانید :

غذای خوب برای خواب خوب

تنهایی انسان را بی خواب می کند

تنفس بریده بریده در خواب افسردگی به همراه دارد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.