403
کد: 2258
چهارشنبه, 17 دی 99

رنگ و نشاط روانی در زندگی

    افراد زیادی هستند که در مورد رنگ اتاق فکر نمی کنند؛ در حالی که رنگ ها نقش مهمی در زندگی روزمره ایفا می کنند و نشان گر شخصیت افراد هستند. رنگ اتاق می تواند بر روی افکار و حالت روحی ما تأثیرگذار باشد. رنگ ها از طرق مختلف روی افراد تأثیر می گذارند و این تأثیر به جنسیت، سن و سال، سابقه و آب و هوای محل بستگی دارد. برخی رنگ ها تأثیرات مشابهی روی افراد مختلف دارند. به همین خاطر انتخاب رنگ اتاق از اهمیت زیادی برخوردار است و باید عاقلانه انتخاب شود.باید رنگ های مورد علاقه تان را در شکلی ترکیبی و زیبا آن طور که مد نظرتان است با هم استفاده کنید. رنگ قدرت بالایی در تغییر اندازه و شکل مبلمان و اتاق دارد. اگر اطلاعات خود را در زمینه ی رنگ ها و تأثیر آن ها، افزایش دهید، انتخاب رنگ اتاق کار دشواری نمی شود.   

رنگ ها را عاقلانه انتخاب کنید

به خاطر بسپارید که رنگ ها هر کدام به تنهایی دارای ارزش روانی هستند. وقتی می خواهید هماهنگی و آرامش در منزل به وجود آورید، در مورد تأثیر آن ها در شرایط یاد شده فکر کرده و بعد آن ها را انتخاب کنید. برخی رنگ ها در فضاهای بزرگ اثر عکس روی حالت روحی شما یا افراد مورد علاقه تان می گذارند. اگر انتخاب برای تان دشوار است، می توانید به کتاب های دکوراسیون، مجلات و سایت های مربوطه مراجعه کنید. از آن جایی که پارچه، فرش، مبلمان و کاشی های در دست رس، رنگ های متنوعی ندارند، پس ابتدا بهتر است آن ها را انتخاب کرده و بعد در مورد رنگ دیوارها و مناطق دیگر تصمیم گیری کنید. پس از انتخاب مبلمان و سایر وسایل نوبت به انتخاب رنگ می رسد. تعداد رنگ هایی را که در اتاق به کار می برید، در حد دو یا سه رنگ باشد. استفاده از رنگ های متنوع، باعث می شود که اتاق شلوغ و نامرتب به نظر برسد. رنگ از سایر مواد مشابه، ارزان تر است و با آن به راحتی اتاق را می توان تغییر داد.

رنگ ها و تأثیرات شان

رنگ ها سه دسته هستند: رنگ های فعال(گرم)، رنگ های منفعل(سرد)، و رنگ های خنثی. شما به راحتی می توانید رنگ هر اتاق را بنا بر خواسته های شخصی، مطابق با سلیقه ی خود و نوع اتاق هماهنگ کنید. رنگ های روشن اتاق را بزرگ تر و دل بازتر نشان می دهند. رنگ های تیره، پیچیده و گرم هستند، آن ها به اتاق بزرگ ظاهری صمیمی تر می دهند.

رنگ قرمز

رنگ قرمز، باعث افزایش سطح انرژی یک اتاق می شود. اگر می خواهید افرادی که در (به خصوص در شب) اتاق ناهارخوری یا نشیمن هستند، با هم بیش تر وگرم تر صحبت کنند، از رنگ قرمز در آن فضاها استفاده کنید. این رنگ در مسیر ورودی خانه تأثیر بسیار قوی می گذارد. رنگ قرمز موجب افزایش فشارخون، تنفس و ضربان قلب می شود. اما رنگ قرمز، برای اتاق خواب کمی تحریک کننده است، ولی اگر شما از اتاق خواب تنها بعد از تاریک شدن هوا، استفاده می کنید، نوری که در اتاق پخش می شود بسیار زیبا به نظر می رسد. رنگ قرمز قوی ترین پمپ آدرنالین است و هیچ رنگ دیگری چنین اثری را ندارد.

رنگ زرد

رنگ زرد، شادی و طراوت نور خورشید را تسخیر کرده و موجب خوش حالی و نشاط می شود. این رنگ برای آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و دست شویی، بسیار مناسب و انرژی بخش است. در سالن ها، ورودی خانه و فضاهای کوچک، احساس گستردگی فضا و خوشامدگویی را انتقال می دهد. اگرچه زرد، رنگی شاد است؛ ولی به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون، گزینه ی مناسبی نیست. براساس مطالعات انجام گرفته، افراد در فضایی که با رنگ زرد رنگ آمیزی شده باشد، زودتر کنترل خود را از دست داده و عصبانی می شوند. این طور به نظر می رسد که نوزادان در اتاق با رنگ زرد، بیش تر گریه می کنند. این رنگ وقتی در سطح وسیعی به کار رود موجب خستگی و عصبانیت می گردد. در رنگ درمانی، رنگ زرد، محرک اعصاب و پاک کننده ی جسم است.

رنگ آبی

رنگ آبی، فشار خون را پایین می آورد و موجب کند شدن تنفس و ضربان قلب می گردد. رنگ آبی، به علت حس آرامشی که به فرد منتقل می کند، رنگی مناسب برای اتاق خواب و حمام است. ولی در اتاق هایی که نور طبیعی کمی دارند، مناسب نیست و احساس سردی می بخشد. اگر از نور آبی برای روشنایی اتاق استفاده می کنید، فضا را با استفاده از رنگ های گرم در مبلمان و وسایل دیگر متعادل تر کنید. برای ایجاد احساس آرامش، در فضاهای عمومی (اتاق های نشیمن خانوادگی و آشپزخانه های بزرگ) از رنگ های گرم تر آبی استفاده کنید؛ رنگ هایی از قبیل آبی نیلگون یا آبی فیروزه ای. رنگ آبی وقتی به عنوان رنگ اصلی اتاق برگزیده شود، آرامش بخش است. سایه های ملایم آبی برای این منظور، مناسب است. سرمه ای تأثیر عکس داشته و احساس غم و افسردگی را القا می کند. به همین علت از آن به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون استفاده نکنید. اگر آن را با سایه های آبی ملایم تلفیق کنید، آرامش بخش می شود.

رنگ سبز

رنگ سبز آرام ترین رنگ برای چشم هاست. با ترکیب آبی (رنگ تازگی) و زرد (رنگ شادی) رنگ سبز به دست می آید که برای هر فضایی در خانه مناسب است. در آشپزخانه رنگ سبز، تأثیر سردی وسایل را کم می کند، در اتاق نشیمن، موجب القای احساس گرمی و صمیمیت و راحتی می گردد. رنگ سبز وقتی به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون استفاده شود، تأثیری آرام بخش دارد؛ موجب رهایی از استرس و فشار و افزایش قدرت باروری می شود. به همین علت گزینه ای مناسب برای اتاق خواب است.

بنفش

بنفش در تیره ترین شکل خود به عنوان مثال، رنگ بادمجانی، رنگی بسیار غنی، دراماتیک و پیچیده است. این رنگ با خلاقیت و لوکس بودن در ارتباط است و به عنوان رنگ دوم به فضا عمق می بخشد. سایه های روشن تر رنگ بنفش، مانند سنبلی و یاسی، برای اتاق خواب، همان احساس آرامش را که رنگ آبی می دهد، القا می کند با این تفاوت که سردی رنگ آبی را ندارد.

نارنجی

رنگ نارنجی، هیجان و انرژی را القا می کند. این رنگ در حالی که گزینه ای مناسب جهت اتاق خواب و اتاق نشیمن نیست، برای اتاق ورزش بسیار خوب است. این رنگ کمک می کند تا تمام احساساتی را که در طول ورزش نیاز دارید رها کنید، آزاد نمایید. در فرهنگ های باستانی از نارنجی برای درمان ریه و افزایش انرژی استفاده می شده است.

رنگ های خنثی (سیاه، خاکستری، سفید و قهوه ای)

رنگ های خنثی، در دکوراسیون، رنگ های پایه هستند. ارزش این رنگ ها به خاطر انعطاف پذیری شان است. اضافه کردن این رنگ ها به اشیا، زندگی و حذف آن ها موجب آرامش، می شود. از رنگ سیاه بهتر است در مقادیر کم استفاده شود. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از رنگ مشکی در مقادیر کم، به اتاق عمق می بخشد.

زرشکی

رنگ قرمز تیره یا زرشکی در بعضی افراد احساس تحریک پذیری و خشم ایجاد می کند. به همین علت نباید از آن به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون استفاده کرد. نشستن طولانی مدت در اتاقی به رنگ زرشکی، تأثیر آرامش و هماهنگی را به دنبال دارد و این همان حسی است که دوست دارید در منزل تان آن را به وجود آورید.

اثرات رنگ در دیوارها و سقف

یک ششم فضای یک اتاق، سقف آن است ولی اغلب اوقات فقط با یک لایه رنگ سفید، پوشیده می شود. در واقع برای ده ها سال رنگ سفید به عنوان بهترین رنگ برای سقف انتخاب شده است. به طور کلی اگر رنگ سقف روشن باشد، ارتفاع اتاق را زیاد و اگر تیره باشد ارتفاع اتاق را کوتاه و محیط را دنج و صمیمی نشان می دهد. دیوارهای تیره اتاق را کوچک تر و دیوارهایی با رنگ روشن، اتاق را بزرگ تر نشان می دهند.انتخاب رنگ سلیقه ای است. از آن جایی که شما باید با رنگ جدید بسازید و از آن لذت ببرید، بنابراین رنگی را انتخاب کنید که برای تان مناسب باشد.
 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: