روابطی که زمینه‌ساز بی‌وفایی زناشویی من شد!

روابطی که زمینه‌ساز بی‌وفایی زناشویی من شد!

روابطی که زمینه‌ساز بی‌وفایی زناشویی من شد

روابطی که زمینه‌ساز بی‌وفایی زناشویی من شد!

مسئله این نیست که «چه افرادی احتمال دارد مرتکب بی‌وفایی در زندگی زناشویی شوند»، بلکه مسئله این است که «چه نوع روابطی ممکن است به بی‌وفایی در زندگی زناشویی منجر شود»!

بی‌وفایی در زندگی زناشویی، ممکن است به دلایل مختلف برای هر فردی اتفاق بیفتد. من با بیش از بیست سال سابقه کار با زن و شوهرها در عمل شاهد بوده‌ام که هر فردی با هر شخصیتی ممکن است به همسرش بی‌وفایی کند. همسرانی که حتی فکرش را هم نمی‌کردند که روزی تن به چنین کاری بدهند. آنچه اغلب این موقعیت‌ها را به بی‌وفایی منجر می‌کند، شخصیت افراد درگیر در ماجرا نیست، بلکه «شرایط» و «فرصت» است.

بخوانید : با فردی چت کردم تهدید کرده به شوهرم میگه چی کار کنم

شرایط

روابط ما پدیده‌هایی ایستا نیستند، بلکه کیفیت و قدرت پیوند‌های ما در پاسخ به رویدادها، خواسته‌ها و شرایط زندگی ما، کم و زیاد می‌شود. هر فردی ممکن است طی روابط طولانی‌مدت زناشویی خود مواقعی را تجربه کند که احساس خشم و فاصله گرفتن از همسرش داشته‌ باشد، همان‌طور که بی‌شک مواقعی بوده که احساس نزدیکی و عشق فراوان به همسرش را تجربه کرده است.

زندگی زناشویی جزر و مد دارد و رابطه هر زن و شوهری در معرض گرفتار شدن در بی‌وفایی است.

فرصت

وقتی روابط همسران زمخت و خشن می‌شود و در معرض آسیب بی‌وفایی قرار می‌گیرد، مانند دسته‌ای چوب خشک آماده شعله‌ور شدن است! تنها چیزی که جرقه این آتش را می‌زند، یک «فرصت مناسب» است! به همین دلیل است که بیشتر موارد بی‌وفایی در محیط کار اتفاق می‌افتد، زیرا این روابط اغلب بسته به فرصت پیش می‌آیند؛ نه با قصد قبلی.

محیط‌های کار، فرصت‌هایی فراوان برای ملاقات و تعامل با معشوقه‌های احتمالی فراهم می‌کند.

وقتی شرایط و فرصت مناسب در رابطه وجود داشته باشد، جرقه بی‌وفایی زده می‌شود؛ علامت هشداری که اغلب نشانه وجود رابطه‌ای نادرست است.

یکی از نشانه‌هایی که در بیشتر روابط درست وجود دارد این است که فرد بی‌وفایی‌کننده از نظر عاطفی نسبت به همسر خود بی‌قید شده و از او فاصله می‌گیرد. ما بدون ترک سرمایه‌گذاری عاطفی در زندگی خانوادگی خود، منابع عاطفی کافی برای سرمایه‌گذاری در رابطه‌ای نامشروع نداریم.

گاهی‌ فردی که وارد رابطه نامشروع شده ممکن است کاملاً جداشده به‌نظر برسد، اما چنین نشانه‌های بارزی رواج ندارند. در اغلب موارد فرد شاهد است که همسرش در ظاهر حضور جسمی دارد اما از نظر عاطفی غایب است. در ظاهر اوضاع عادی به‌نظر می‌رسد؛ اما مثل این است که فرد تنها تظاهر می‌کند. به عبارت دیگر، مثل این است که فرد از نظر عاطفی رها و بی‌قید شده است.

بخوانید :چرا زنان به شوهران خود خیانت می کنند

صریح صحبت کنیم! همه ما روزهایی داشته‌ایم که احساس کنیم حسی به طرف مقابلمان نداریم یا گرفتار مواردی هستیم؛ اما وقتی‌ این «غیبت از رابطه» ادامه یابد در جنبه‌های مختلف زندگی، خود را نشان می‌دهد؛ تغییر در عادات یا حرکات زناشویی که نادیده گرفته می‌شوند، مانند تلاش کمتر برای شروع صمیمیت و نزدیکی، برنامه‌ریزی کمتر برای فعالیت‌های دونفره، بحث و صحبت کمتر درباره آینده و نشانه‌های دیگری مانند این موارد.

افراد اغلب زمانی متوجه جدایی همسرشان می‌شوند که کار انجام شده است، یعنی پس از آشکار شدن بی‌وفایی. این‌جاست که آن‌ها به عقب بازمی‌گردند و می‌فهمند که مدتی است چیزی در زندگی‌شان درست نبوده است. می‌فهمند که احساس کمبودی در زندگی داشته‌اند که با گفتن این‌که همسرشان گرفتار کار یا نگران مسائل مالی است، توجیه نمی‌شود.

برخلاف تصور، وقتی همسران از دست هم عصبانی هستند، احتمال وقوع بی‌وفایی افزایش نمی‌یابد؛ زیرا خشم و عصبانیت درواقع شکلی از درگیری عاطفی است؛ هرچند خوشایند نیست!

پیشگیری از بی‌وفایی همسران

بهترین راه برای پیشگیری از روابط بی‌وفایی همسران این است که روابط خود را با همسرشان مدام کنترل کنند و آگاه باشند که چه زمانی زندگی‌شان وارد مرحله آسیب‌پذیری می‌شود. در چنین موقعیت‌هایی هم به‌جای مقصر دانستن طرف مقابل (که تنها باعث فاصله گرفتن بیشتر می‌شود) باید درباره وضعیت زندگی زناشویی خود با هم صحبت کرده و…

  1. بپذیرند برای مدتی از هم فاصله گرفته‌اند، موقعیتی که در زندگی، طبیعی است، اما زن و شوهر باید به آن بپردازند.

  2. در جهت برقراری ارتباط بیشتر با هم گام بردارند و درباره روابط خود با هم حرف بزنند و علت فاصله گرفتن از هم را ارزیابی کنند.

  3. مشخص کنند برای نزدیک شدن دوباره به هم چه کار باید کنند؛ برای مثال سپری کردن زمان بیشتر با هم، گذاشتن قرارهای شبانه، پرداختن به علاقه‌مندی‌های مشترک یا در صورت نیاز، مراجعه به مشاور

  4. نویسنده: گای وینچ Guy winch

    برگردان: دکتر بهمن خسته

  5. جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش خیانت 

    بخوانید : خیانت هرگز برای من اتفاق نمی افتد
یک دیدگاه در “روابطی که زمینه‌ساز بی‌وفایی زناشویی من شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.