روان‌شناسی ثروت‌آفرینی _7 قانون ثروت‌آفرینی

روان‌شناسی ثروت‌آفرینی _۷ قانون ثروت‌آفرینی

روان‌شناسی ثروت‌آفرینی _۷ قانون ثروت‌آفرینی

روان‌شناسی ثروت‌آفرینی

نویسنده: جاشوآ کِنون

مترجم: سهیل اطهری

۷ قانون ثروت‌آفرینی

کلیدهای کاربردی در اندوختن میزان سرمایه

روان‌شناسی ثروت‌آفرینی_7 قانون ثروت‌آفرینی

روان‌شناسی ثروت‌آفرینی_۷ قانون ثروت‌آفرینی

همه پدر و مادرها دوست دارند به فرزند خود مسئولیت‌پذیری را بیاموزند تا خودکفا شده و در زندگی‌شان موفق شوند. هیچ کسی دوست ندارد فرزندش بی‌مسئولیت تربیت شود.

با این حال افراد کمی در این زمینه موفق می‌شوند؛ زیرا اغلب ما پدر و مادرها تنها محدود به مسئولیت‌هایی هستیم که پدر و مادرانمان به ما محول کرده‌اند. این دیدگاه منسوخ و قدیمی، مسئولیت را پیدا کردن شغل، پس‌انداز پول و به احتمال زیاد، خرید ماشین یا وسائلی که به همان اندازه اهمیت دارند، معرفی می‌کند.

خوشبختانه این هفت قانون شما را هوشیار ساخته و به شما کمک می‌کنند تا به فرزندان خود بیاموزید، در دامی که موجب شده افراد زیادی از موفقیت مالی محروم شوند، نیفتید.

قانون شماره ۱) همسری برگزینید که از نظر مالی در سطح شما باشد.

بزرگ‌ترین مانع دستیابی به ثروت را اغلب باید در خانه خودتان جستجو کنید. این مانع، خود شما و همسرتان هستید. اغلب افراد طوری زندگی می‌کنند که از مسیر ثروت‌آفرینی (ثروت‌اندوزی) فاصله گرفته، مدام خود را سرزنش می‌کنند و ناامید می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های مالی که هر کسی می‌تواند بگیرد، ازدواج است؛ به‌ویژه فردی که با او ازدواج می‌کنید و زمان ازدواج. درست است که عشق منطق سرش نمی‌شود، اما اگر قرار باشد شخصی که انتظار دارید، دستتان را به گرمی بفشارد، مدام رویاها و آرمان‌ها و اهداف شما را نقش بر آب کند، ممکن است در زندگی با مشکلات زیادی مواجه شوید. شما به کسی نیاز دارید که درکتان کرده و در این مسیر همراهی‌تان کند. اگر تصمیم بگیرید زودتر بازنشسته شوید، وی حاضر است با تلاش بیشتر و کسب درآمد بالاتر، به شما در رسیدن به خواسته‌تان یاری دهد. اگر می‌خواهید از شر بدهی‌ها خلاص شوید و به کسی بدهکار نباشید، آن شخص به فکر تخلیه جیب شما نیست و به شما به چشم عابربانک نگاه نمی‌کند.

این مسئله جدیدی نیست. از دیرباز تاکنون رواج داشته است. خانه‌ای که در آن چنددستگی وجود داشته باشد، پایدار نخواهد بود. ازدواج موفق می‌تواند جنبه‌های ثروت‌آفرینی شما را افزایش دهد. درواقع براساس تحقیقات دکتر توماس جِی. استنلی، میلیونرهای خودساخته، در مقایسه با دیگران بیشتر همسرانی مشابه خود را انتخاب می‌کنند و با آن‌ها وفادار می‌مانند.

قانون شماره ۲) عادت قرض گرفتن را ترک کنید.

قرض گرفتن، نوعی بردگی محسوب می‌شود. نوعی بیماری است که فرد بدهکار را استثمار می‌کند. زندگی‌تان را در حالی تصور کنید که به هیچ کس مقروض نیستید. پول، ماشین، خانه، هزینه تحصیلات و غیره را نقدی پرداخت کرده‌اید. اکنون پول چه می‌شود؟ وقتی می‌خواهید زندگی تا حد ممکن به سودتان باشد، خلاص شدن از شر بدهی‌ها، اولویت دارد.

قانون شماره ۳) از پدر و مادر خود یک قدم جلوتر باشید.

اگر دوست ندارید به موقعیتی مانند موقعیت پدر و مادرانتان در جوانی‌شان داشته باشید، کارهای متفاوتی انجام دهید.

حماقت یعنی انجام کاری مشابه فرد دیگر و انتظار نتیجه‌ای متفاوت داشتن! اگر دوست ندارید زندگی‌تان مانند زندگی پدر و مادرتان در هنگام جوانی‌شان باشد، پس مانند آن‌ها عمل نکنید!

وقتی شما کودک بودید، آن‌ها هرچه درباره پول و ثروت می‌دانستند، به شما آموزش دادند. همان آموزه‌ها موجب شد که امروز میزان احساس و برداشت شما از مسائل مالی و پولی شکل بگیرد. برای این‌که بتوانید از نظر مالی موفق شوید، باید کاری متفاوت از آن‌ها انجام دهید؛ در غیر این صورت به سرنوشت آن‌ها دچار خواهید شد.

قانون شماره ۴) وقتی کاری را آغاز می‌کنید، به دستمزد کارمندی نگاه کنید که بیشترین حقوق را دریافت می‌کند.

خواه شما اکنون به دنبال استخدام هستید یا این‌که تصمیم دارید در آینده در سازمانی مشغول به کار شوید، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، این است که ببینید شخص رده بالاتر از شما چه میزان حقوق از آن شرکتی را می‌گیرد که شما می‌خواهید در آن کار کنید.

این مسئله نشان می‌دهد که می‌توانید تا چه اندازه از خود انتظار داشته باشید که از نظر درآمد و بالا رفتن رتبه، پیشرفت کنید. بی‌شک شما نمی‌توانید درآمدی برابر با مدیرعامل آن سازمان داشته باشید، بلکه باید شغلی متناسب با آن حقوق را انتخاب کنید.

قانون شماره ۵) کاری را انجام دهید که به آن عشق می‌ورزید و بابت آن دستمزد می‌گیرید.

در دوره دانشجویی، برخی از هم‌دوره‌ای‌هایم می‌خواستند هنرمند، دانشمند و تاجر شوند، اما به‌جای آن، کاری را انجام می‌دادند که پدر و مادر یا پدربزرگشان می‌خواستند.

اگر شما هر روز از خواب بیدار شوید و از شغل خود متنفر باشید، دلیلی ندارد که به پزشک بودن یا وکیل بودن خود افتخار کنید. شغلی را انتخاب کنید که به آن عشق می‌ورزید و مجبور نباشید یک روز کامل انجام آن را تحمل کنید.

قانون شماره ۶) افسانه پول را درک کنید.

پول چیزی نیست به‌جز تکه کاغذی که تصویر یک فرد یا مکانی خاص، روی آن نقش بسته است. وقتی متوجه شوید که هر قدرتی که پول بر شما اعمال می‌کند، از نوع رابطه شما با آن نشئت می‌گیرد، ناخودآگاه از فشارهای دائمی و فشار روحی ناشی از فکر کردن به آن، خلاص می‌شوید؛ به‌ویژه اگر پولتان را ده، پانزده یا بیست سال دست‌نخورده کنار بگذارید و دیگر مجبور نباشید که هر روز بخواهید میزان سرمایه‌ها و دارایی‌های خود را بررسی کنید و به‌جز فشار روحی و روانی چیزی عایدتان نمی‌شود.

قانون شماره ۷) کالای شما حرفه شما نیست، بلکه ایده‌های شما را شکل می‌دهد.

با پیدایش اینترنت و دیگر پیشرفت‌های فناوری، دیگر مجبور نیستید که با انجام کار سخت و بدنی، زندگی‌تان را بگذرانید. تنها حد و مرزی که شما پیش رو دارید، تخیلتان است. ایده‌های شما، ابزار شما هستند.

همه مردان، زنان و بچه‌ها به نوعی فروشنده‌اند و اگر کسب‌وکار یا سرمایه‌ای ندارید، می‌توانید در ازای فعالیت جسمی یا ارائه خدمات، حقوق بگیرید. محصول خود را تغییر دهید. هر سال که می‌گذرد، شکاف بین ثروتمندان و فقرا هم بیشتر می‌شود، اما این مسئله به دلیل چنین نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌هایی نیست؛ بلکه به این دلیل است که ثروتمندان ارزش واقعی پول و نحوه استفاده از آن را می‌شناسند. سرمایه، درواقع مانند بذر است، باید بدانید که چگونه آن را بپاشید تا بهترین محصول را برداشت کنید. وقتی چنین شود، شما بر پول حکومت می‌کنید، نه پول بر شما!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.