روز جهانی زن , هشت مارس چگونه روز جهانی زنان شد , روانشناسی خانواده , هشت مارس , تجلیل از روز جهانی زن

روز جهانی زن | هشت مارس چگونه روز جهانی زنان شد | روانشناسی خانواده

روز جهانی زن

 

هشت مارس چگونه روز جهانی زنان شد

 

هر خانه، هر قلب، هر احساس، هر لحظه از شادی بدون تو ناقص است، فقط شما زنان میتوانید آنها را تکمیل کنید
روز جهانی زن مبارک

روز جهانی زن , هشت مارس چگونه روز جهانی زنان شد , روانشناسی خانواده , هشت مارس , تجلیل از روز جهانی زن

روز جهانی زن در تقویم میلادی هشتمین روز مارس است. این روز به طور ناخودآگاه در ذهن کسانی که با دنیای امروز مسائل سیاسی و اجتماعی زنان آشنا باشند؛ یادآور یکی از مهمترین جنبشهای تاریخ زنان در غرب است.

خاستگاه روز جهانی زن به سال ۱۸۵۷ میلادی بازمی گردد. هشت مارس بود که زنان کارگر کارخانه‌های نخ‌ریسی شهر شیکاگو برای احقاق حقوق مادی خود به مبارزه با سیاست های ضد زنانه نظام امپریالیسم برخاستند.

اما ماجرا به همین مبارزه ختم نشد.روز جهانی زن مبارک

سال ۱۹۰۸ در پنجاهمین سالروز هشتم مارس، بازهم نسل دیگری از زنان کارگر کارخانه نساجی نیویورک برای احیای مبارزه مادران خود با تبعیض و محرومیت و نابرابری در حقوق و کار، دست به اعتصاب زدند.

نام روز جهانی زن از کجاست

هرچندصاحب کارخانه آنها را در محل کار محبوس کرد و مدتی بعد در جریانی مرموز به گونه ای مشکوک کارخانه آتش گرفت و ۱۲۹ نفر از زنان کارگر معترض، در آتش سوختند.

این گونه شد که روز هشت مارس به صورت سنتی به نام روز مبارزه علیه رفتارهای ظالمانه با زنان در اذهان مردم غرب ثبت شدو نام روز جهانی زن جهانی شد  در طی سال های پس از آن به خصوص سالهای اخیر،  این روز در تقویم کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی به روز تظاهرات زنان علیه تبعیض و با شعار درخواست حقوق برابر در اجتماع ادامه یافت و همه ساله روز جهانی زن در چندین کشور جهان تعطیل رسمی است

روز جهانی زن , هشت مارس چگونه روز جهانی زنان شد , روانشناسی خانواده , هشت مارس ,

اما تبدیل این روز به روز جهانی زن چگونه شکل گرفت؟

اولین بار بعد از سال ۱۹۷۷ مجمع عمومی سازمان ملل، دولت های عضو را به این پیشنهاد مبنی بر نامگذاری روز هشت مارس به عنوان روز حقوق زنان و صلح جهانی و  روز جهانی زن فرا خواند. این در حالی بود که زنان اروپای شرقی که در امریکای شمالی سکونت داشتند، روز جهانی زن را چند دهه پیش از آن برگزار کرده بودند.

امروزه و تجلیل از روز جهانی زن

در چند ساله اخیر، ۸ مارس روز جهانی زن برای زنان، نه تنها در کشورهای توسعه یافته که در جوامع در حال توسعه نیز به صورت گسترده تری مطرح و ابعاد تازه ای به خود گرفته است. جنبش رو به رشد جهانی زنان، که با برگزاری چهار کنفرانس بین المللی زنان توسط سازمان ملل متحد جهان تعمیق یافته است، در تبدیل روز جهانی زن به صف آرایی و اعتراض در جهت دستیابی زنان به حقوق شان و مشارکت آنان در عرصه های سیاسی و اقتصادی یاری بسیار رسانده است.

 علاوه بر این، زنان جهان در روز جهانی زن تلاش کرده اند تا این روز را به فرصتی برای انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای به دست آمده، و کنش های شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان عادی (که نقش شگفت آوری را در تاریخ کشورها و جوامع شان ایفا کرده اند) تبدیل کرده و این دستاوردها را گرامی بدارند.

در ادامه بخوانید :

رازهایی که زنان هوشمند می دانند 

زنان باهوش ترند یا مردان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.