22
کد: 19103
چهارشنبه, 17 دی 99

سندرم بیگانگی والدین چیست

سندرم بیگانگی والدین چیست
سندرم بیگانگی والدین چیست و چگونه می توان از آن دوری و اجتناب کرد؟

سندرم بیگانگی والدین (PAS) زمانی اتفاق میفتد که یکی از والدین با  نفرت از طرف والد دیگر مورد هدف قرار می گیرد ، که از کودک به عنوان وسیله ای برای برنامه خصمانه خود استفاده می کند. برخی روانشناسان این نوع دستکاری عاطفی را کودک آزاری می دانند.

استیو مارابولی ، دانشمند رفتاری ، آن را "عملی خشونت آمیز" توصیف می کند که با هدف بزرگسالان انجام می شود اما به طرز جسمی یک کودک را زخمی می کند

PAS توسط روانپزشک آمریکایی ریچارد گاردنر در سال ۱۹۸۵ اختراع شد ، هنگامی که کودکانی را مشاهده کرد که از لحاظ عاطفی به یکی از والدین می پیوستند. تحت تأثیر پدریا  مادر ی که با او زندگی میکند  ، کودک با انکار پدر و مادر دیگر که اغراق آمیز و غیر موجه است ، در معرض ابتلا قرار می گیرد.

اضطراب عاطفی کودک با درجات مختلفی اتفاق می افتد چه با دستکاری های نامحسوس یا ناخودآگاه یکی از والدین که دیگری را در نظر کودک  بد به تصویر می کشد ، اشتباهات والدین هدف را بزرگ می کند و بر کاستی های آنها تأکید می کند. یکی از والدین کلیشه های منفی دیگری را تحریک می کند.

روانشناس ریچارد ورشاک از اصطلاح "زهر طلاق" برای به تصویر کشیدن PAS استفاده می کند ، و او توضیح می دهد که چگونه از خود بیگانگی والدین احساس واقعیت کودک را تحریف می کند.

این اختلال خانوادگی کودک را از داشتن حق داشتن تصویر مثبت از والدین و ابراز محبت و دوست داشتن هر دو محروم می کند. در موارد شدید ، تصویری قطبی از والدین کودک وجود دارد.یکی از چیزهایی که کودکان باید درک کنند این است که با وجود جدایی ، پدر و مادر کودک از دوست داشتن او یا صرف کردن زمان با او خسته نخواهند شد.والدین زیادی بایکدیگر متحد هستند چرا که آنها از عذر خواهی برای حفظ اتحاد اعضای خانواده شان استفاده می کنند با این حال ، در زمان هایی که مشکلاتی در خانواده ایجاد می شوند ، باید والدین به گونه ایی برخورد نمایند که هیچ کس آسیبی نبیند و مشکلی در روابط خانواده ایجاد نشود . بطور کلی شما به عنوان والدین یا سرپرست خانواده باید به گونه ایی برخورد نمایید تا هیچ مشکلی در روابط زناشویی و رابطه میان والدین و فرزندان ایجاد نشود .سندرم بیگانگی والدینعلل و نشانه های بروز سندرم بیگانگی والدین درخانوادهجملاتی منفی در مورد والدین از علل ایجاد سندرم بیگانگی والدین

"پدر تو مرد بدی است" ؛ این جمله ایی است که یک کودک می تواند در شرایط بدی به آن فکر کند و با خود بگوید که "پدر تو مرد بدی است" و این به سندرم بیگانگی والدین بازمی گردد . برای مثال زمانیکه والدین قصد جدایی از یکدیگر می کنند یا در حال انجام این کار هستند ، ممکن است از حرف های نامناسب و نامطلوبی در برابر فرزندشان بزنند و با این چنین حرف ها می توانند آسیب های به نگرش ها فرزندانشان وارد سازند .آنها نمی دانند که فرزندشان در یک مرحله حساس از زندگی قرار دارند و می توانند هر چیز مرتبط و غیر مرتبط را فورا فرا بگیرند و هر حرف یا کار بد یا منفی می توانند در باعث تاثیر گذاری در آینده و شغل فرزندشان شوند . بعد از فرا گرفتن این عادات و حرکات و حرف ها می توانند منجر به حرکات و حرف های غیر عادی در فرزندشان شود و این معنای سندرم بیگانگی والدین می باشد .

چگونگی جلوگیری و پیشگیری از سندرم بیگانگی والدینوجود سندرم بیگانگی والدین می تواند باعث ایجاد برخی آسیب ها در کودک شود و اعتماد به نفس اورا کاهش دهد و حساب کردن فرزند بر روی والدین را کاهش دهد .همچنین در شرایط دیگر می تواند او را به یک شخص دیگری تبدیل سازد و فرزند به طور نا خدا گاه تصمیم می گیرد که از والدینش دور شود و این فکر زمانی اتفاق می افتد که در طی تجربه های متفاوت و دید بد نسبت به والدینش تصمیم به دوری از آنها می کند .به همین دلیل لازم است که از رفتارهایی که ممکن است باعث ایجاد سندرم بیگانگی والدین می شوند خود داری نماییم که در نتیجه بر روی آینده کودک تاثیر گذار نخواهد بود .سندرم بیگانگی والدینرازهای مهم در مورد سندرم بیگانگی والدین که والدین باید بدانند و از آن جلوگیری کنندبرخی از این رفتارها که عامل بروز سندرم بیگانگی والدین می شود عبارتند از :۱- حرف زدن از پدر و مادر (والدین دیگر) کنار فرزندتان۲- تلاش برای ایجاد احساس بد نسبت به والدین دیگر در فرزندتان۳-حرف ها و سخنان نامناسب و نامطلوب۴-صحبت از جدایی

در این موارد لازم است بدانید که نباید از فرزندتان به عنوان وسیله ایی در بین جر و بحث های خود استفاده کنید چرا که فرزند شما مقصر نیست و شما باید تنها از خودتان حرف بزنید و از فرزندتان در این بین استفاده ننمایید .

برای جلوگیری از سندرم بیگانگی والدین با بچه هایتان صادق باشیدبرای جدایی از یکدیگر ، حتی باید با جوانترین فرزندتان حرف بزنید و بسیاری از والدین اشتباهی فکر می کنند که اگر حقیقت را به فرزندشان نگویند کار خوبی می کنند . برای انجام این کار شما باید از زبان ساده استفاده کنید و به نحوی ساده به فرزندتان این موضوع را در میان بذارید که بر روی روحیه او موثر نباشید . و با بیان ساده این موضوع کودک می تواند به راحتی این مشکل را درک کند .سندرم بیگانگی والدینچطور از بروز سندرم بیگانگی والدین پیشگیری کنیم؟همچنین ما به این دلیل می گوییم که این کار را انجام دهید چرا که فرزندتان بتواند به راحتی درک کند این اتفاق طبیعی است و ممکن است در هر خانواده ایی رخ دهد . آنها باید بدانند که این بدترین اتفاق ممکن نمی باشد و آنها تنها ازیکدیگر جدا شده اند و شاید هنوز هم همدیگر رادوست داشته باشند .همه اینها به فرزند کمک می کنند که پس از جدایی پدر و مادرش احساس بدی به او دست ندهد و تنها یک حس و حالت خنثی درون او ممکن است ایجاد شود . به این ترتیب به کودک آسیبی نخواهد رسید.تنهاترین چیز ممکن برای فرزندتان پس از جدایی پدر و مادرش این است که بداند با وجود جدایی پدر و مادرش هنوز پدر و مادرش او را دوست دارند و تمام وقتشان را می خواهند با او بگذرانند .


 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: