شما می تونید بر مشکلات غلبه کنید

شما می تونید بر مشکلات غلبه کنید | روانشناسی جامعه

شما می تونید بر مشکلات غلبه کنید

شما می تونید بر مشکلات غلبه کنید

به جای اینکه برای شما نسخه موفقیت پیچیده شود، به برخی از عوامل بی‌انگیزگی که شما را از ادامه حرکت در مسیر رسیدن به موفقیت باز می‌دارد، اشاره ‌می شود. به طور کلی راه‌های ایجاد انگیزه بسیار است، ولی در این مرحله بهتر است ابتدا به عوامل از بین برنده انگیزه بپردازیم. در واقع شناسایی همین عوامل سبب می‌شود که از انجام هر کار یا اقدامی که سبب بی‌انگیزگی می‌شود، خودداری کنید. هر هفته به یکی از این عوامل پرداخته می شود.

مطمئن باشید با به کار بستن همین رهنمودها و تشخیص عوامل بازدارنده، مسیر تحقق خواسته‌هایتان را با صلابت و استواری هر چه بیشتری خواهید پیمود!

شما می تونید بر مشکلات غلبه کنید

زندگی همیشه آسان نیست و در آن فراز و نشیب های فراوانی وجود دارد. در زندگی همه ما مشکلاتی به چشم می خورد و گاهی در مراحلی از زندگی چاره ای جز رویارویی با آنها نداریم.

هر چقدر هم که در زندگی تان مشکل داشته باشید، هرگز نباید امیدتان را از دست بدهید. همواره مطمئن باشید که بالاخره اوضاع بهتر می شود. به این فکر کنید که شما تا این مرحله از زندگی تان پیش رفته اید. این یعنی تا به امروز بر خیلی از مشکلات غلبه کرده اید، پس از اینجا به بعد هم می توانید. اما اگر اوضاع بدتر و دشوارتر شد، آن وقت به این شرایط موقتی، به عنوان یک فرصت نگاه کنید؛ فرصتی که از شما انسان قوی تر و با تجربه تری می سازد. تلاش و پشتکار لازمه ی زندگی هستند.

 اصلاً آیا بدون تلاش و سختی ممکن است که فردی به اهداف بزرگ دست یابد؟!

به دستاوردهای مهم و هیجان انگیزی که تا امروز در زندگیتان داشته اید، فکر کنید. حتماً برای به دست آوردن آنها خیلی زحمت کشیده اید. از درس خواندن برای یک مدرک تحصیلی و بزرگ کردن فرزندتان گرفته تا کم کردن ۵۰ کیلو وزن و یا بالا رفتن از کوه اورست! هر کدام از این دستاوردها در مسیر تحقق خود، شما را به رویارویی با یکسری مشکلات فرامی خوانند. مشکلاتی که باعث تغییر در شما شده و از شما انسانی بزرگتر می سازد.

وقتی به دنبال اهداف بزرگ و چالش برانگیز می روید و نهایتاً آنها را به دست می آورید، دستاورد شما دیگر همان هدف نیست، بلکه عبور از این مسیر، از شما انسان قوی تری می سازد. هر چه تا امروز از موانع دشوارتری عبور کرده باشید، در آینده راحت تر می توانید با سختی ها مبارزه کنید. سختی های زندگی این فرصت را به انسان می دهند تا رشد کند و آبدیده شود. اما به خاطر داشته باشید که تنها زمانی می توانید از این فرصت استفاده کنید، که آگاهانه به سختی ها و دشواری های اطرافتان بنگرید.

کسانی که در زندگی شان گام های بلند برداشته اند و تجربه های زیادی کسب کرده اند، راحت تر با مسائل کنار می‌آیند، چرا که تا امروز سختی های زیادی را تحمل کرده اند و می دانند که هیچ چیز نمی تواند آنها را از پا بیاندازد. پس بیایید به جای این که از مشکلات دوری کنیم، با شجاعت از آنها استقبال کنیم و  فرصت رشد و قوی شدن را از آنها هدیه بگیریم.

فراموش نکنید که چه بخواهید، چه نخواهید، سختی ها و مشکلات بر سر راه شما قرار خواهند گرفت و آن وقت است که شما دو راه در پیش رو دارید:

  • یک راه این که در برابر آن تسلیم و خرد شوید.

  • یا از آن ابزاری بسازید که سبب تقویت مهارت، روحیه، اراده و پیشرفت تان شود.

 در هنگام رویارویی با مشکلات مطمئن باشید که شما:

  • از پس مشکلات برمی‌آیید

یادتان باشد که هیچ مشکلی آنقدر بی اهمیت نیست که آنرا نادیده بگیرید. به جای آنکه مشکلات را پنهان کنید آنها را جدی بگیرید و در صدد حل آنها برآیید. شما تنها کسی هستید که می توانید از پس مشکلات برآیید.

  • قدرت در دستان خود شماست

شما قدرت آن را دارید که مشکلی را حل کنید یا به مشکلی دامن بزنید. این بستگی به آن دارد که واکنش‌تان نسبت به آن مشکل مثبت باشد یا منفی. تصور کنید شما اضافه وزن دارید، به خاطر این موضوع از دست خودتان ناراحتید. یادتان باشد با خشم و نفرت تنها مشکل را وخیم تر می کنید. در صورتی که اگر خود را دوست بدارید به زودی خواهید دید که اراده تغییر کاهش وزن را خواهید داشت.

  • از کاه کوه نسازید

آیا عادت دارید تا مشکلات را بزرگ جلوه دهید. اگر شما بیکار هستید این بدین مفهوم نیست که هیچگاه نمی توانید شغلی بیابید. یادتان باشد بسیاری از افراد در شرایط بسیار بدتری نسبت به شما قرار دارند. مشکلات را از منظر دیگری ببنید و از خود سؤال کنید: آیا می توانم آن را حل کنم؟

  • بدتر از این هم می توانست بشود

هر مشکلی راه حلی دارد. باور کنید جای مشکلی که برایتان پیش آمده می توانست مشکل بسیار بدتری برایتان رخ دهد که چنین نشد.

  • مشتاق باشید

اغلب افراد ناموفق به این دلیل شکست می خورند که از مشکل خود به عنوان بهترین فرصت یاد نمی کنند. نمی خواهند از آن درس بگیرند و به سمت جلو حرکت کنند. شما می توانید موفق شوید در صورتی که شور و شوق لازم را برای پیشرفت داشته باشید.

  • کمک بطلبید

هرگاه نیاز به کمک داشتید قدم پیش بگذارید و از دیگران کمک بخواهید.

  • مشکل را تجزیه و تحلیل کنید

از خود سؤال کنید واقعا مشکل شما چیست؟ آیا بیکاری است یا اعتماد به نفس پایین؟ مشکل شما عدم سرمایه کافی است یا خستگی و تنبلی؟ با دقت به مشکلات بپردازید و سپس مرحله به مرحله آن را حل کنید.

  • قدم پیش بگذارید

معجزه ها خود به خود روی نمی دهند. این شما هستید که باید آنها را خلق کنید. اگر مشکلی دارید قدم اول را بردارید

دست به کار شوید.

شما تنها فردی هستید که می توانید به خودتان کمک کنید. دیگران تنها می توانند شما را راهنمایی کنند ولی این شما هستید که باید بلند شوید و دست به کار شوید. بیشتر اوقات این مشکل نیست که باید حل شود، بلکه اراده و تصمیم خود شماست که اهمیت دارد. متأسفانه برخی اوقات افراد شهامت تصمیم گیری قاطع ر ا ندارند!

پس مشکلات زندگی را در آغوش بگیرید و بگذارید تا از شما انسان قوی تری بسازد و شما را برای رؤیاهای بزرگتر آماده کند.

مهتاب علیمرادی

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی موفقیت 

در ادامه بخوانید :

فراتر از هدفت تلاش کن!

تاچه حد موفق ھستید؟

چگونه به خود انگيزه بدهيم؟

فراتر از راز قانون جذب

کارگاه مدیریت زمان

۱۵ راز مهم رسیدن به موفقیت

برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست

شما می توانید بر مشکلات غلبه کنید 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.