شکایتهای جزئی در بارداری, روانشناسی کودک , بارداری و زایمان و افسردگی پس از زایمان, وریدهای واریسی  ,بی خوابي , بواسیر, يبوست, تهوع, احساس خستگی ,شکایتهای جزئی در بارداریتورم ساق و مچ پا ,حاملگی خارج از رحم

شکایتهای جزئی در بارداری | بارداری و زایمان | حاملگی زیباست

شکایتهای جزئی در بارداری

شکایتهای جزئی در بارداری 

 احساس خستگی 

قسمت عمده چگونگی احساس تان بستگی به طرز برخورد شما با حاملگی دارد. اکثر زنان در مقایسه با قبل از حاملگی احساس بهتری دارند. آنها سالم و بشاش ظاهر می شوند.هر فرد خانواده  بخصوص همسرباید آگاه باشد و نیازهای عاطفی و حمایتی مادر آینده را تأمین نماید. علیرغم لذت و شادی، مواقعی ممكن است احساس نگرانی و افسردگی نمائید، و در مورد مشکلات احتمالی و یا آنچه جایی شنیده اید و یا خوانده اید فکر کنید. اگر واقعا نگران هستید، آن را با همسرتان و پزشک خود در میان بگذارید، و یا اینکه یک کتاب جالب مطالعه کنید تا ذهن شما مشغول شود. اگر مختصری احساس خستگی می کنید، پاهای خود را بالا نگه دارید یا مدتی دراز بکشید.

بعضی از مشکلات ممكن است باعث نگرانی شما گردند. مثلا:

شکایتهای جزئی در بارداری, روانشناسی کودک , بارداری و زایمان و افسردگی پس از زایمان, وریدهای واریسی  ,بی خوابي , بواسیر, يبوست, تهوع, احساس خستگی ,شکایتهای جزئی در بارداریتورم ساق و مچ پا ,حاملگی خارج از رحم

شکایتهای جزئی در بارداری  تهوع

تهوع تقريبا باعث نگرانی نیمی از زنان می شود علیرغم اینکه واقعا بیمار نیستند. تهوع بلافاصله بعد از تاخیر اولین عادت ماهیانه شروع می شود و واقعا میتواند اولین علامت بارداری باشد. در حاملگی اول شایعتر است. ۸-۶ هفته طول میکشد اما ممكن است طولانی تر شود.علت واقعی آن مشخص نیست اما شاید به علت افزایش هورمونهای جنسی که در طی حاملگی تولید می شوند باشد. تهوع در صبح بدتر است و ممکن است تمام روز ادامه داشته باشد. وقتی معده خالی است احساس تهوع بیشتر می شود . شما می خواهید اوغ بزنید اما نمی توانید چیزی بالا بیاورید. گاهی اوقات بوی خوراکیها تهوع را تشدید می کند.
میکند.خودتان را زیاد خسته نکنید.هرگز معده خود را خالی نگذارید. صبحانه را زود بخورید یا یک بیسکویت یا یک تکه نان برشته همراه چای صبح مصرف کنید. خوردن چندین وعده غذای کم حجم بهتر از خوردن یک یا دو وعده غذای حجیم است. آب، آب میوه یا هر نوشیدنی که میل دارید زیاد بیاشامید. زنجبیل خواص ضد استفراغ دارد. می توان آن را خرد نمود و در قدری آبلیمو نگاهداشت و تکه ای از آن را در موقع نیاز جوید. هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشكتان مصرف نکنید. تهوع بعد از حدود ماه سوم حاملگی باعث مشکل خواهد شد.

 شکایتهای جزئی در بارداری اشتیاق و بی میلی

اکثر خانمها در دوران حاملگی انواع بی میلی و اشتیاق را تجربه میکنند. شاید میلی قوی برای خوردن غذایی خاص وجود داشته باشد و نسبت به بعضی غذاهای دیگر بی میل شود. به نظر می رسد ترشیها و میوه های ترش ارجح است. بعضی خانمها میل به خوردن گل و گچ دیوار پیدا میکنند. حس بویایی شما در طی حاملگی قوی تر می شود. شما نسبت به بوی بنزین، ضدعفونی کننده ها یا حتی عطرها بی رغبت می شوید.

 شکایتهای جزئی در بارداری سوزش سر دل

سوزش سردل معمولا در جریان چند هفته آخر بارداری روی میدهد. عبارت از یک احساس سوزش در بالای شکم، و گاهی اوقات طعمی تلخ در دهان می باشد. این حالت ناشی از اثرشل کنندگی بعضی هورمونهای حاملگی بر عضلات دستگاه گوارش است که در نتیجه آن مقداری از اسید از معده به داخل مری یا بالا می زند. از مصرف غذاهای حجیم و نیز غذاهای سرخ شده و چرب بپرهیزید. مصرف چای و قهوه را کاهش دهید. آخرین وعده غذا را ۲-۱ ساعت قبل از رفتن به بستر بخورید. بالا آوردن زیر سر هنگام خواب شب، می تواند مفید باشد. اگر سوزش سردل بهبود نیافت، با پزشک خود مشورت کنید.

شکایتهای جزئی در بارداری  کرامپهای پا

ممکن است نیمه شب به علت گرفتگی دردناک در پایتان بیدار شوید. این امر شاید به علت کمبود کلسیم باشد اما اغلب به علت کندی جریان خون ناشی از پیشرفت حاملگی است. در طی حمله، سعی کنید عضلات مبتلا را بکشید و آنها را ماساژ دهید.گاهی اوقات اضافه نمودن قدری نمک به غذا کمک می کند.

 شکایتهای جزئی در بارداری يبوست

در دوران بارداری یبوست بسیار شایع است، و تصور می شود به علت اثر شل کنندگی هورمونهای حاملگی برعضلات روده باشد، که باعث کارآیی کمتر از معمول این عضلات می شوند. علاوه بر این، فشار رحم در حال بزرگ شدن، مشکل را بدتر می کند. گاهی قرصهای آهن باعث یبوست می شوند. چند کار ساده از جمله بیشتر نوشیدن آب، خوردن حریره، سالاد و میوه بیشتر کمک کننده است. باید از مصرف ملينها اجتناب نمود مگر در صورت نیاز مطلق، و قبل از استفاده آن باید با پزشکتان مشورت کنید.

شکایتهای جزئی در بارداری بواسیر

يبوست و فشار جنين در حال رشد باعث بواسیر میگردد که اغلب خونریزی می کند، و می تواند خیلی دردناک باشد. گذاشتن کمپرس سرد، درد را کاهش می دهد. همانطور که قبلا ذكر شد، با خوردن سالاد، سبزی و میوه باید از یبوست جلوگیری نمود. زیاد آب بنوشید. اگر بهبود نیافت با پزشک خود مشورت نمائید.

 شکایتهای جزئی در بارداری بی خوابي

به علت بزرگ شدن شکمتان و لگدزدن جنین، شاید نتوانید راحت دراز بکشید، و خوابیدن میتواند یک مشکل باشد. شما می توانید در هر وضعیتی که مناسب می دانید بخوابید. تمام وضعیت ها برای جنین یکسان است و هیچ حالت خاصی برای او بد نیست. شما حتی می توانيد اگر راحت هستید دمر بخوابید. دوش گرفتن و یک نوشیدنی گرم به آرامش شما نیز کمک می نماید، و خواب را تقویت می کند.

 شکایتهای جزئی در بارداری وریدهای واریسی

در دوران حاملگی عروق خونی گشاد می شوند و جریان خون کند میگردد. عروق خونی به صورت وریدهای آبی رنگ برجسته دیده می شود. سعی کنید موقع نشستن پاهایتان را بالا نگه دارید و از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید. موقع دراز کشیدن قسمت پائین پای رختخواب خود را بالا ببرید تا خون راحت تر جریان یابد و به قلب بازگردد.

شکایتهای جزئی در بارداریتورم ساق و مچ پا

تورم ساق و مچ پاها در دوران بارداری به علت افزایش آب بدن است. در بین روز و هر موقع توانستید، پاهای خود را بالا بگذارید، از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید، کفش و دمپایی راحت بپوشید و نمک را قطع کنید. با پزشک خود مشورت نمائید زیرا شاید اولین علامت توکسي باشد، حالتی که خاص حاملگی است و با افزایش فشار خون همراه می شود.

شکایتهای جزئی در بارداریویژگی های پوست

بعضی خانمها متوجه لكه های تیرهای بر روی گونه هایشان می شوند، علت آنها ناشناخته است، اما معمولا بعد از تولد نوزاد ناپدید میگردند. در دوران بارداری به علت افزایش اندازه شکم و پستانها پوست آنها کشیده می شود. اگر اضافه وزن شما زیاد باشد، همین امر در بازوها و ران ها نیز روی می دهد. نواحی کشیده شده کم رنگ تر از پوست هستند، و بخصوص بعد از تولد طفل که نسوج به حالت قبلی خود برمی گردند واضح تر می شوند . مگر اینکه شما زیاد وزن اضافه کرده باشید. دراین مورد، این نواحی به شما پرهیز از پرخوری را یادآوری خواهند نمود.

شکایتهای جزئی در بارداری تکرر ادرار

تکرر ادرار علامتی کاملا عادی است و ناشی از فشار رحم می باشد. اما اگر هر نوع ناراحتی یا سوزش وجود دارد، باید آزمایش ادرار بدهید، و به پزشک خود اطلاع دهید.ترشح واژن معمولا در دوران بارداری ترشح واژن مقداری افزایش می یابد. اگر ترشح با خارش همراه نباشد و بو نداشته باشد، زیاد مهم نیست و نیاز به درمان نیست. در عین حال، اگر ترشح باعث خارش و درد واژن شود، نیاز به بررسی و درمان دارد. این ترشح شاید به علت کاندیدا (که یک قارچ است) یا
تريكومونیازیس باشد، که هر دو به راحتی درمان می شوند. در اکثر مسائل دوران بارداری می توان منتظر ماند تا در ویزیت بعدی به اطلاع پزشک خود برسانید.

اما بعضی علائم اورژانس هستند و باید بلافاصله به پزشک گزارش شوند اگر هر کدام از حالات زیر پیش آمد باید به پزشک مراجعه کنید:
♥️ خونریزی یا ترشح خون آلود از واژن
♥️تب ۳۸°c (۱۰۰ درجه فارنهایت) یا بیشتر که به نظر علت مشخص نداشته باشد
♥️ تهوع شدید همراه استفراغ بیشتر از سه بار در ساعت
♥️ تورم دستها و صورت بخصوص اگر ناگهانی باشد
♥️تیرگی یا تاری دید بخصوص اگر لکه ها یا خطوط موجی شکلی جلوی چشمتان ظاهر شود
♥️توقف حرکات جنین و دردهای شکمی شدید که با اجابت مزاج بهبود نیابد
♥️سردرد شدید مداوم و خروج سریع یا قطره قطره آب از واژن
♥️ تكرر زیاد ادرار که با سوزش همراه باشد
♥️هر نوع تصادف، زمین افتادن شدید، یا ترومای دیگر

حاملگی خارج از رحم
در این حالت تخم بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته می شود. حدود ۸۵ درصد حاملگی های نابجا در قسمت آمپول لوله فالوپ، و ۵ درصد در قسمت دهانه بلند و کشیده لوله (ایسم) جایگزین می شوند. علائم شامل: درد شکم، ترشح قهوه ای یا قرمز تیره از واژن، و شاید یک توده در قسمت تحتانی شکم لمس شود.حاملگی خارج رحم یک فوریت پزشکی است و باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

پره اکلامپسی
پره اکلامپسی شایعترین و بالقوه خطرناک ترین عارضه بارداری است که یک دهم زنان را مبتلا می کند. تورم ساق و مچ پا و افزایش فشار خون وجود دارد. در ادرار آلبومین دیده می شود، و بستری در بیمارستان لازم است.

نکته هایی در مورد بارداری:

مسافرت در دوران بارداری

اگر شما زیاد خود را خسته نکنید مسافرت هیچ ضرری در دوران حاملگی ندارد. باید از فشار و هل دادن ها در قطار و اتوبوسهای شلوغ بپرهیزید. برای مسافرت، ماههای میانیحاملگی بهتر می باشد، زیرا خطر سقط بسیار کم است. بهتر است چند هفته قبل از تاریخ احتمالی زایمان در منزل بمانید و حتما زیاد از خانه دور نشوید.

ورزش در دوران بارداری

باید از بازیها و ورزشهای شدید اجتناب نمود، اما بعضی ورزشها از جمله پیاده روی، شنا یا بازی بدمینتون را میتوان بطور منظم انجام داد. کار معمولی منزل را میتوان طبق روال ادامه داد. با این وجود، باید از هر نوع فشار و خستگی پرهیز کرد. توصیه میشود گاهی پاهای خود را بالا نگه دارید، و دراز بکشید یا در وسط روز یک چرت بزنید.

مراقبت از پستانها

در مقایسه با بقیه بدن پستانها بیشتر به نظافت نیاز دارند، و بنابراین بسته به شرایط آب و هوایی، یک یا دو نوبت دوش گرفتن در روز كلا لازم است. از حدود هفته سوم حاملگی دستهای خود را در اطراف خارجی ترین قسمت پستانهایتان بگذارید و به طرف نوک پستان با ملایمت ماساژ دهید. این عمل را می توان موقع حمام انجام داد. جهت آماده نمودن نوک پستانها برای شیردهی، هر یک از آنها را بیرون بکشید و به آرامی بین شست و انگشت اشاره خود چند بار بگردانید. این عمل نوک پستانها را نرم می کند، واحتمال ترک خوردن آنها در موقع مکیدن طفل کم می شود. اگر نوک پستانها کوچک یا فرورفته است، روزی چند بار آنها را به آرامی به دو طرف و بالا و پائین بکشید. با این حال، تعداد بی شماری از زنان روستایی که کودک خود را با موفقیت شیر می دهند، هیچ یک از این کارها را انجام نمی دهند! نباید از صابون برای نوک پستانها استفاده نمود زیرا چربی های طبیعی را بر می دارد، و شاید آنها را مستعد ترک خوردن نماید.

مقاربت جنسی

حاملگی زن و شوهر را به یکدیگر نزدیک می نماید، و چون می روند که در آینده نزدیک نقشهای جدید مادر و پدر بودن را برعهده گیرند، دلیلی وجود ندارد که تصور نمایند باید روش زندگی زن و شوهری خود را تغییر دهند. این تصور که مقاربت جنسی باعث سقط می شود غلط است. بیشتر سقطها به دلیل نواقص تخمک یا اسپرم، یانقصی در رحم است. اگر سابقه خونریزی واژن یا سقط قبلی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. در غیر اینصورت نزدیکی بستگی به خواست شخصی دارد، و تا ماه ۶ یا ۷ حاملگی کاملا بی ضرر است.

منبع : حاملگی زیباست  شکایتهای جزئی در بارداری

دکتر شانتی گوش

حتما بخوانید :

رژیم غذایی در بارداری

تغذیه دوران بارداری مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها

مراقبت های اولیه در بارداری

آنچه باید در مورد حاملگی بدانیم

حمام کردن در دوران بارداری

مادر میانجی

رابطه جنسی در دوران بارداری

کاهش خطر ابتلا کودک به اوتیسم با مصرف ویتامین در بارداری  
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.