طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده , روانشناسی ارتباطات , روانشناسی , سبک زندگی , انواع افسردگی , به من بگو چرا , افسردگی ,

طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده | روانشناسی خانواده

طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده

طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در کل دنیا دچار افسردگی هستند و تعجبی ندارد که در اطراف هر یک از ما دست کم یک فرد مبتلا به افسردگی وجود داشته باشد. به همین دلیل همه ما باید طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده را بدانیم.

  توصیه برای شاد بودن نکنیم 
اگرچه شادی می‌تواند در بهبودی حال افراد افسرده بسیار موثر باشد؛ اما برای افراد افسرده گاهی نیز نار احت بودن می‌تواند خوب باشد. پس لزومی‌ندارد مدام به این افراد یادآوری کنید که هر روز شاد باشند. فراموش نکنید با گفتن جمله شاد باش به افراد افسرده، این حس را به آن‌ها القا می‌کنید که به اندازه کافی برای بهبود حال خودشان تلاش نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها به صورت کلی انگیزه خود را برای داشتن احساسات بهتر از دست می‌دهند

 سعی کن کمی‌بیرون بروی
پیدا کردن انگیزه برای کسی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند بسیار سخت است ؛ زیرا آن‌ها دوست دارند همیشه تنها باشند. به جای این که به آن‌ها این حرف را بزنید، سعی کنید ارتباط خود را با آن‌ها حفظ کنید. برای مثال می‌توانید پیام‌های محبت آمیز برای آن‌ها ارسال کرده و یا به آن‌ها توجه کنید.

مقایسه افسردگی با بیماری‌های دیگر
گاهی اوقات می‌بینیم برخی خانواده‌ها برای تسکین این افراد، افسردگی را با دیگر بیماری‌ها مقایسه کرده و سعی می‌کنند آن را کم اهمیت جلوه دهند. این اصلا کار درستی نیست و بهتر است به جای آن از این جمله استفاده شود:

« افسردگی بیماری است که تو می‌توانی آن را کنترل کنی؛ اما بیماری‌های دیگر را نمی‌توان به راحتی مانند افسردگی کنترل کرد»

احساس همدردی نکنیم 
اگرچه احساس همدردی می‌تواند برای تسکین  افراد افسرده مهم باشد؛ اما قطعا شما نمی‌توانید به صورت کامل حس و حال افراد افسرده را درک کنید؛ زیرا تا به حال به این بیماری دچار نشده اید. البته حتی اگر خودتان نیز قبلا این بیماری را تجربه کرده باشید، باز هم نمی‌توانید فرد مقابل تان را درک کنید؛ زیرا این بیماری در هر فرد به صورت منحصر به فردی می‌تواند وجود داشته باشد.

اگر شما نمی‌توانید وضعیت آن‌ها را درک کنید، صادق باشید و به راحتی به آن‌ها بگویید که «عذر میخواهم. کاش میدونستم که چطور کمکت کنم؟ آیا کاری هست که من بتوانم برای تو انجام دهم؟» بهترین کاری که میتوان برای این افراد انجام داد، گوش دادن به حرف‌های آن‌ها می‌باشد. »

 افرادی هستند که وضع شان از تو هم بدتر است
همیشه افرادی هستند که وضعیت آن‌ها می‌تواند از ما بدتر باشد؛ اما این بدین معنا نیست که افسردگی عارضه ای عادی است. در واقع شما با بیان این عبارت فقط این ناراحتی آن‌ها را نادیده می‌گیرید. به یاد داشته باشید که افسردگی یک عارضه می‌باشد نه یک نقص فردی.

  این وضعیت نتیجه خواستن خود توست

افسردگی بیماری است که می‌تواند ارثی نیز باشد، یعنی این موضوع گاهی از کنترل افراد خارج است.

 اگر کسی از اطرافیان شما مانند خواهر و یا والدین دچار افسردگی شده باشند، احتمال این که شما هم دچار افسردگی شوید، دو الی سه برابر افراد عادی است . البته این خبر خوب را هم برای والدینی که احساس نگرانی می‌کنند، داریم که محیط نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی فرزندان داشته باشد. در واقع اگر فردی والدین افسرده داشته باشد با فراهم آوردن محیطی آرام و به دور از استرس و سرشار از عشق و محبت، احتمال بروز افسردگی به صفر می‌رسد.

تو فقط این کار‌ها رو برای جلب توجه انجام میدی
یکی از رایج ترین رفتارهای افراد افسرده، گریه کردن می‌باشد. به همین دلیل برخی از افراد تصور می‌کنند، آن‌ها گریه را ابزاری برای جلب توجه می‌دانند، در حالی که این طور نیست و گریه می‌تواند این افراد را بسیار آرام کند.

در نهایت به شما توصیه می‌کنیم قبل از گفتن هر حرفی به افراد افسرده، ابتدا این سوال را از خودتان بپرسید که این حرف می‌تواند حال او را بهتر کند با بدتر؟

این افراد بسیار حساس و آسیب پذیر هستند،‌پس در نحوه رفتار با آن‌ها دقت کنید.

مطالب مرتبط:

تست افسردگی

اختلال دوقطبی جدا از افسردگی است 

افسردگیت را با موسیقی درمان کن 

افسردگیت را با ورزش درمان کن

بلوغ نوجوان و اضطراب

علل بی خوابی

دوری از استرس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.