عشق من دارد رنگ می‌بازد!

عشق من دارد رنگ می‌بازد! | روانشناسی ازدواج

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

اگر این سؤال ذهنتان را مشغول کرده که: «ما که با این همه عشق و علاقه ازدواج کرده‌ایم، پس چرا نمی‌توانیم مانند روزهای شروع ارتباط همیشه خوب و خوش باشیم؟!» بهتر است بدانید که شناخت شما از ازدواج درست نیست!

اگر سؤالتان از ابتدا این بوده که «آیا من با وجود داشتن عشقی خوب می‌توانم ازدواج خوبی هم داشته باشم؟»

باید بدانید که پاسختان منفی است، یعنی سؤال اشتباه باعث می‌شود که به جوابی درست هم نرسید. شاید شما تعریف درستی از ازدواج ندارید و به‌خوبی معنا و ماهیت آن را درک نکرده‌اید؛ پس سعی کنید اول با شناخت درست موضوع، درست سؤال کنید تا پاسخی درست هم بگیرید.
درواقع ازدواج تصمیمی بالغانه و قراردادی اجتماعی است؛ اما عشق، اتفاق زیبا برای کودک درونی ماست. ما در ازدواج باید مسئولیت قبول کنیم، تحملمان زیاد باشد، صبور باشیم، سازگار باشیم و بتوانیم نظر مخالف خودمان را هم بشنویم؛ بنابراین افرادی که به شوخی می‌گویند: «ازدواج، شغلی تمام‌وقت است.» درست می‌گویند، ازدواج کار بزرگی‌ است که اگر بتوانیم به‌خوبی از پس آن بربیاییم، با تمام قوانین، حواشی و مسائل آن آشنا می‌شویم.
درواقع همان‌گونه که ما باید برای موفقیت در کار، تحصیل یا هر کار مهم دیگری، قوانین و مقررات مربوط به آن را بدانیم، برای ورود به زندگی مشترک هم باید با مفاهیم و مسائل مرتبط با آن آشنا باشیم.
پس فراموش نکنیم، با شروع زندگی مشترک ما وارد دنیای جدیدی می‌شویم که پیش از آن، تجربه نکرده بودیم و نوع تجربه‌ها و برداشت‌های ما از مسائلی مانند عشق، دوست داشتن یا تعهد، شکل جدیدی به خود می‌گیرد که شاید اگر از آن آگاه نباشیم، ما را سرخورده و ناامید کند؛ ولی اگر بدانیم که روبه‌رو شدن با این تغییرات یا بروز بعضی مشکلات، طبیعی و الزامی است، صبر و تحملمان بیشتر می‌شود و فکر نمی‌کنیم ازدواجمان با شکست مواجه شده است.

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

آیا عشق برای موفقیت در ازدواج کافی است؟ عشق من دارد رنگ می‌بازد!

عشق و دوست داشتن در هر رابطه‌ای برای لذت بردن بیشتر یا داشتن شور و هیجان خوب است؛ اما اگر بخواهیم بدانیم که عشق با ازدواج چه ارتباطی دارد و آیا می‌توان فقط با داشتن عشق، ازدواج موفقی هم داشت؛ باید گفت آیا برای موفقیت در کنکور و پذیرفته شدن در رشته مهندسی یا معماری، خوب بودن درس فیزیکمان کافی است؟ نه! ما به درس‌های دیگری هم نیاز داریم. وجود عشق هم به‌تنهایی تضمینی برای موفقیت ما در زندگی مشترکمان نیست.
انتظارهای غلط
بسیاری از ما درگیر عقده‌ای به نام «عقده مادر» یا همان MOTHER COMPLEX هستیم که به ما می‌گوید اتفاق‌های بیرونی مانند کار، شغل، ازدواج و…، باید و وظیفه دارد که حال ما را خوب کند. هر چیزی برای خوب کردن حال من باید نقشی مثل مادر (حامی) داشته باشد. بعضی از ما با همین فکر وارد ازدواج می‌شویم و توقع داریم همه‌چیز خوب پیش برود و هیچ‌وقت حال بدی را تجربه نکنیم!
طبیعی است اگر چنین نگاه و انتظاری از زندگی مشترک داشته باشیم خیلی زود سرخورده می‌شویم و فکر می‌کنیم شکست خورده‌ایم؛ بنابراین بیایید سعی کنیم با نگاهی درست و واقعی، زندگی مشترکمان را شروع کنید.

تفاوت ازدواج با دوران نامزدی عشق من دارد رنگ می‌بازد!

برای این‌که بتوانیم نگاه درستی به ازدواج داشته باشیم باید سؤال درستی طرح کنیم تا جواب درستی هم بگیریم. گاهی حتی یک مقایسه غلط ما را به نتیجه اشتباهی می‌رساند. مقایسه شرایط دوران نامزدی با زندگی زناشویی، مقایسه درستی نیست؛ زیرا این دو مقوله به‌طورکلی با هم فرق دارند.
برای مثال شما می‌توانید کیک عروسی را با کیک کشمشی ساده مقایسه کنید و بعد بگویید چون هر دوی این‌ها کیک هستند، پس قیمتشان هم باید برابر باشد؟
درست است که همان دو نفری که پیش‌تر نامزد بوده‌اند، حالا ازدواج کرده‌اند، اما فراموش نکنید این بار با مفهوم متفاوتی در کنار هم هستند و چون متفاوت است، دلیل نمی‌شود که خوب به‌نظر نرسد.
تغییرات را بپذیرید
با شروع زندگی مشترک، از یک مرحله به مرحله دیگری وارد می‌شویم که این تغییر برای رشد و پیشرفت یک رابطه لازم است. همان‌گونه که شاید قیافه یک شخص در دوران کودکی بامزه‌تر و دوست‌داشتنی‌تر باشد و در بزرگسالی متفاوت یا خشن‌تر به‌نظر برسد، شکل و ظاهر یک رابطه هم تغییر می‌کند و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم به همان شکل و اندازه و هیجان ابتدای آشنایی باقی بماند، چون دوست‌داشتی‌تر و قشنگ‌تر به‌نظر می‌رسیده است! درواقع باید بدانیم که این تغییر به نفع ماست چون این اندازه از شور و هیجان برای پیشرفت یک رابطه و ورود آن به مرحله‌ای دیگر و رشد و تکامل بیشتر، نه تنها الزامی نیست، بلکه مانع هم هست.

پاداش‌های واقعی ازدواج

۱. یکی از دستاوردهای مهم ازدواج که کمتر به آن توجه می‌شود، رشد روانی است؛ یعنی فرد مقابل مانند آینه‌ای است که می‌تواند شما را با خصوصیات واقعی‌تان بیشتر آشنا کند. گاهی در زندگی زناشویی است که متوجه خودخواهی‌های وجودتان می‌شوید، اگر پیش از این، از آن خبر نداشتید.
اولین بار زمانی می‌فهمید موفق شده‌اید که با خودخواهی‌ها یا هر صفت آزاردهنده دیگر خود مقابله کنید، در این صورت می‌توانید در برابر طرف مقابل انعطاف و نرمش بیشتری داشته باشید.
فرد موفق طوری بازی می‌کند که دو طرف بتوانند برنده شوند؛ این‌طور نیست که یکی در رابطه همیشه درست بگوید و دیگری همیشه در حال جبران مافات باشد. رابطه موفق هم رابطه‌ای است که در آن دو طرف احساس موفقیت می‌کنند. هیچ چیزی به اندازه ازدواج نمی‌تواند این امکان رشد روانی را فراهم کند؛ همان‌گونه که مطالعات هم آن را تأیید می‌کنند.

۲. خود پدیده ازدواج، باعث رشد روانی شما می‌شود، نه فقط همسرتان! اگر فکر می‌کنید که همسرتان باعث رشد شما شده، اشتباه می‌کنید، چون در این صورت هنوز دچار «عقده مادر» هستید که فکر می‌کنید عوامل یا افراد از بیرون می‌توانند شما را کنترل کنند یا حال شما را تغییر دهند. فراموش نکنید هیچ‌کس نمی‌تواند حال شما را عوض کند؛ مگر این‌که خودتان بخواهید.

۳. ازدواج مهم‌ترین تصمیم زندگی یک فرد بالغ نیست، بلکه یکی از بزرگ‌ترین تصمیم‌های زندگی است و به همان میزان که سخت به‌نظر می‌رسد باعث رشد روانی هم می‌شود، یعنی وجه رشددهنده ازدواج عامل بسیار مهمی است که گاهی توجهی به آن نمی‌شود. اگر شما چند سال هم دوران نامزدی را تجربه کنید، هیچ وقت نمی‌توانید به اندازه یک سال زندگی زناشویی رشد پیدا کنید؛ اما چه عاملی باعث این رشد می‌شود؛ تعهد بر ترک نکردن بازی، شکیبایی و تاب آوری.

۴. امنیت جنسی و فرزنددار شدن هم از پاداش‌های بی‌رقیب ازدواج است.
توقعات درستی از یکدیگر داشته باشید!
ما باید انتظار درستی از ازدواج داشته باشیم و فکر نکنیم که قرار است وارد بهشتی شویم که هیچ مشکلی در آن وجود ندارد. ازدواج، اشتغال، مهاجرت، تغییر شغل و بچه‌دار شدن، تصمیم‌های مهم زندگی هستند که سختی‌های خاص خود را دارند و باید با آگاهی از وجود این سختی‌ها اقدام به انجام آن‌ها کنیم؛ در غیر این صورت خیلی زود سرخورده و ناامید می‌شویم. به‌طورکلی پذیرش واقعی ازدواج، بهتر از گیر افتادن ما در توقعات بیجا و سقوط در دره‌های ناآگاهی است.

اشتباه بسیاری از افراد این است که فکر می‌کنند ازدواج خوب حاصل جمع مرد خوب و امکانات خوب، به اضافه زن خوب و فهم خوب است؛ اما این پیش‌فرض درست نیست. ازدواج خوب، درواقع حاصل جمع زن و مردی با امکانات متوسط است که آمادگی ساختن یک ازدواج خوب را دارند؛

عشق من دارد رنگ می‌بازد!

البته ممکن است روزهای سختی هم در پیش داشته باشند که نباید بترسید و هرگز با دعواهای طبیعی سال‌های اول فکر نکنید شکست خورده‌اید؛ بلکه بدانید ماهیت ازدواج همین است.
متأسفانه بسیاری از افراد حاضر نیستند کمترین سختی و ناامنی را تجربه کنند و گاهی با پیش آمدن اولین اختلاف‌ها، به فکر جدایی می‌افتند، تحمل سختی‌ها را ندارند و درست در نقطه‌ای که ازدواج می‌تواند به رشد و آگاهی ختم شود، به آن خاتمه می‌دهند.

ازدواج خوب، کتاب آشپزی نیست!  عشق من دارد رنگ می‌بازد! 

بعضی همسران دوست دارند با راهکارهای سریع برای بهبود رابطه خود در ازدواج، خیلی زود به نتیجه برسند. آمارها نشان می‌دهند یک‌سوم طلاق‌های شهرهای بزرگ ایران در سال اول زندگی اتفاق می‌افتد؛ شاید به این دلیل که افراد صبر و تحمل کافی برای رسیدن به نتیجه بهتر را ندارند و نمی‌توانند به یکدیگر فرصت دهند.
فراموش نکنیم ازدواج خوب مثل دستور تهیه غذا در کتاب‌های آشپزی نیست که برای مثال بتوان گفت با ۱۰ گرم عشق و ۱۰ گرم صمیمیت و… تهیه می‌شود!
همان‌گونه که برای داشتن یک پیتزای خوب، تنها در اختیار داشتن مواد خوب کافی نیست و باید زمان گذاشت و روش تهیه آن را آموخت، برای داشتن یک ارتباط موفق هم علاوه بر شناخت روش‌های برقراری ارتباط، باید صبور بود و سازگار.

مراقبت از ازدواج عشق من دارد رنگ می‌بازد! 

همان‌طور که برای حفظ هر چیز باارزشی باید برای آن زمان و انرژی گذاشت، برای حفظ ازدواج هم باید به آن توجه کرد؛ مانند گلی که اگر بخواهیم پژمرده نشود باید شیوه‌های مراقبت از آن را بشناسیم.
اگر می‌خواهید از روزمرگی‌های رایج زندگی فاصله بگیرید، باید بیشتر به یکدیگر توجه کنید؛ با هم به سفر بروید و بیشتر با خانواده‌های یکدیگر معاشرت کنید چون باعث افزایش نشاط شما می‌شود.
فراموش نکنید بسیاری از ازدواج های موفق، ازدواج‌هایی هستند که با حمایت و تأیید خانواده‌ها شکل گرفته‌اند.

هر کسی می‌تواند ازدواج خوبی داشته باشد و آن را حفظ کند، به شرط این‌که خودمان آن را بسازیم و مراقب راهزنی‌های احتمالی اطرافیان بدخواه یا افکار مسموم خودمان باشیم.

دکتر علیرضا شیری  عشق من دارد رنگ می‌بازد! 

شناخت صحیح ازدوج

بخوانید : اشتباه همسران در زندگی

بخوانید : من تازه متوجه شدم همسرم به من خیانت کرده چه کاری باید انجام دهم؟

 

بخوانید : چه چیزهایی می‌تواند باعث شود طلاق اتفاق بیفتد؟

بخوانید :چرا طلاق برای مردان سخت تر است؟

بخوانید : آیا در زندگی زناشویی فداکار هستید ؟ تست روانشناسی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.