387
کد: 20181
یکشنبه, 10 اسفند 99عقده فرشته فاحشه چیست؟

عقده فرشته فاحشه یا عقده مدونا، یکی از اختلالات روانی و پنهانی است که غالباً در مردان شکل می‌گیرد. اولین بار فروید در سال 1925 از یک وضعیت روانی به نام عقده «فرشته فاحشه» یا «مدونا» صحبت کرد که در آن مردان، زنان را تنها به دو دسته‌ی خوب و بد تقسیم‌ بندی می‌کنند. ذهن آنها زنان را یا سیاه یا سفید می‌داند و این دو دسته بودن و تفکیک ذهنی، هیچگاه نمی‌تواند مرزهای به هم نزدیکی پیدا کنند. در حقیقت این مردان، در عمق روان خود عشق را با یکی و لذت را با دیگری تجربه خواهند کرد. برای آشنایی بیشتر با این سندرم، این مطالب را تا انتها مطالعه نمایید.


دوگانگی فرشته- فاحشه( انگلیسی:Madonna–whore complex‎) نوعی ناتوانی مردان در برانگیختگی جنسی موقع برقراری یک ارتباط عاطفی طبیعی با زنان است. این عقدهٔ روانی اولین بار به وسیله فروید توصیف شد. 
به اعتقاد فروید در نظر افراد مبتلا به این سندرم میل جنسی و رابطه ی جنسی برای زنان امری نکوهیده و نفی شده است و زنانی که سعی به برقراری رابطه می کنند پاک و مناسب نیستند. به اعتقاد  آن ها زنان را میتوان در دو دسته جای داد:آنهایی که فرشته هستند و پاک مثل مادران، خواهران و زنان محترم یا فاحشه هستند یعنی زنانی که میل جنسی دارند و محترم نیستند مثل روسپی ها.

 
عقده فرشته – فاحشه یا عقده مدونا یکی از اختلال های روانی و مخفیانه است که غالبا در مردان شکل می گیرد و میتواند زمینه ساز پیچیده‌گی و مشکلات جدّي در رابطه از جمله خیانت شود. این مردان، زنان را به دو گروه تقسیم می کنند؛ زنان را به مانند مادر پاک دامن و خالی از اشتباه یا یک روسپی می بینند. به همین لحاظ عشق را با باکرگی، لذت و هم‌خوابگی را با فاحشگی یادآوری می کنند.دلایل ابتلا اشخاص به سندرم مدونا یا عقده فرشته - فاحشه
دلیل یا دلایل کاملا معلوم و یگانه ای برای اشخاص مبتلا به سندرم مدونا نمیتوان بیان کرد ولی آنچه مسلم است این است که این بیماری شدیداً تحت‌تأثیر فرهنگ ها و باورهای جوامع و روش تربیت فرزندان پسر و دختر و دیدگاه آن ها به جایگاه مرد و زن در خانواده است. در جوامعی که تأکید به حفظ بکارت دختر تا زمان ازدواج است و تعریف آن ها از نقش زن و مادر خانه چیزی جز نگهداری و انجام امور خانه نیست عقده فرشته و فاحشه در بین مردان مشهود است.

 

در پسرانی که در نوجوانی به عقده ادیپ مبتلا هستند و در تعارض تعریف درست از ماهیت زن قرار دارند و از نظرشان تنها زنان فاحشه رفتارهای زنانه از خود نشان میدهند در بزرگ سالی پیدایش سندرم مدونا مشهود است.

 

پسرانی که در زمان نوزادی خود مورد عشق زیاد مادر واقع شده و به محض اینکه سن آن ها بالا می رود از اغوش مادر دور شده و مادران آرام آرام از آن ها فاصله می گیرند، به علت شکل گیری این خلأ عاطفی تلاش می کنند که انتقام این فاصله ی ایجاد شده با مادر را از زنان ديگر بگیرند و در ذهن آن ها هم زنان بر دو گونه ی فرشته یا فاحشه هستند.

 

تاثیر عقده فرشته - فاحشه بر زنان و مردان
مهم ترین تأثير این اختلال بر عملکرد ارتباطی زوجین است. در واقع حیطه زندگی عاطفی و جنسی برای آنها کاملاً از هم تفکیک می شود. زنان این اشخاص امکان دارد از وجود ارتباط سرد بین خودشان رنج ببرند و از طرف ديگر امکان پیش امدن خیانت برای دو طرف بسیار بالا می رود. این روابط سرد میتواند سوق دهنده زنان بسوی افسردگی، اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و .. هم بشود. سرکوب میل جنسی در رابطه با همسر که برای این مردان در جایگاه فرشته یا مادر هستند میتواند منجر به رفتارهایی مانند خود ارضایی یا پورنوگرافی هم بشود.

 

آیا زنان هم این عقده را دارند؟
همان طور که برای مردان، گروهی از زنان در جایگاه فرشته قرار می گیرند برای زنانی که دچار این دوپارگی ذهنی هستند مردان میتوانند به دو گروه تقسیم شوند. آنها یک" ابر مرد" یا مرد مقدس در ذهنشان می سازند و تمایل به ازدواج با این مردان دارند.


 

همسران این زنان برای شان بسیار محترم و والا هستند و نمی توانند تمام فانتزی های جنسی خود را با همسر در بین بگذارند به همین علت میتواند جذب رابطه با مردانی جوان تر از خود شوند تا خود را در جایگاه قدرت قرار دهند. این عقده را بعضی تحت عنوان" عقده زلیخا" یا" عقده سودابه" هم نام گذاری نموده اند.

 

درمان عقده فرشته- فاحشه( مدونا)
قاعدتا عقده مدونا از دسته مسائلی است که باید حتماً زیر نظر درمانگر متخصص درمان شود. رویکردهای روانکاوی و روان پویشی در این اختلال بسیار تاثیرگذارند. در رویکردهای شناختی سعی می شود تا عقاید و افکار شخص مبتلا را نسبت به رابطه و میل جنسی تغيير دهند.

 

این اشخاص پس از کسب کردن بینش نسبت به مسأله خویش یاد می گیرند که بدون ترس از قضاوت درخواست های جنسی خویش را به همسرانشان اعلام کنند و بستری می سازند تا مراجع یاد بگیرد بدون خجالت، کشش جنسی خود را با همسرش ارضا کند. ناگفته نماند که این فرآیند نیازمند داشتن صبر و دادن زمانی برای تغيير است.

 

عقده فرشته فاحشه
همانطور که گفته شد، عقده فرشته فاحشه یا عقده مدونا، یکی از اختلالات روانی و پنهانی است که غالبا در مردان شکل می‌گیرد و می‌تواند زمینه ساز پیچیدگی و مشکلات جدی در روابط، از جمله خیانت شود. این دسته از مردان، زنان را به دو دسته تقسیم می‌کنند. زنان را همانند مادر، پاکدامن و خالی از خطا یا فاحشگی می‌بینند. به همین دلیل عشق را با باکرگی، لذت و هم خوابگی را با فاحشگی تداعی می‌کنند.

 

مردان مبتلا به اختلال عقده فرشته فاحشه را بیشتر بشناسید!
افراد دارای عقده مدونا رفتارهایی دارند که به عنوان غیرتی بودن آنها را توجیه می‌کنند. برای این افراد خواهر یا محارم نزدیک، نباید میل یا جاذبه‌های زنانه خود را نشان دهند و هر گونه ابراز زنانگی برای آنها مصادف با فاحشگی است. در واقع، برای افراد مبتلا به این اختلال، غیر ممکن است که بپذیرند، خواهر و مادر خود نیز نیاز جنسی دارند. از سوی دیگر، میل جنسی خود را وابسته به زنان دیگر می‌دانند و مهرورزی و ازدواج را با شرط باکره بودن زنان انتخاب می‌کنند. به همین دلیل، پیشقدم شدن خانم‌ها را برای ازدواج و تشکیل خانواده را یک عمل نادرست می‌دانند. از طرفی از ازدواج با دوست دختری که با او رابطه جنسی داشته‌اند، امتناع می‌کنند. چرا که دیگر او را پاک و مقدس نمی‌دانند.

آنها هیچ گونه اعتباری برای میل جنسی زنان قائل نیستند. می‌توانند به کسی عشق بورزند؛ اما بحث شراکت جنسی با او برایشان دشوار است. ممکن است روابط جنسی متعددی را تجربه کنند؛ اما در نهایت زنان پرهیزگارتر را مدنظر خود قرار ‌دهند. برای او فرشته یا مادر در یک قاب و فانتزی‌های جنسی با فاحشه‌گری در یک قاب دیگر جای دارند. این تصورات می‌تواند باعث پرهیز او از ازدواج هم بشود. این مردان در مقابل همسرانشان خوددار و در مقابل فاحشه‌ها سیری ناپذیرند.ریشه بروز عقده مدونا از کجا شکل می‌گیرد؟
این عارضه از دسته اختلالاتی است که بسیار تحت تاثیر فرهنگ و باور افراد قرار دارد. شیوع این اختلال، اغلب در جوامعی که دختران باید تا زمان ازدواج بکارت خود را حفظ کنند. و یا بعد از ازدواج جز نقش مادری یا پخت و پز و شست و شو، وظیفه دیگری ندارند؛ بسیار دیده می‌شود.

عقده مدونا، در افرادی که عقده ادیپ دارند نیز دیده می‌شود. در عقده فرشته فاحشه پسری که در مرحله ادیپال تثبیت شده، برای رهایی از تعارضات اولیه مادر یا فرشته را در جایگاه تقدس و هر گونه بروزهای زنانگی در زنان را با تعریف فاحشگی در یک رتبه قرار می‌دهد.

 

تاثیرات عقده فرشته فاحشه بر زوجین
مهمترین تاثیر عقده مدونا، بر عملکرد ارتباطی زوجین است. در حقیقت رابطه‌ی زندگی عاطفی و جنسی برای این دسته از افراد، کاملا از هم تفکیک می‌شود. همسران این افراد، ممکن است از وجود رابطه سرد بین خودشان رنج ببرند و از سوی دیگر امکان پیش آمدن خیانت برای طرفین بسیار بالا برود. این روابط سرد می‌تواند سوق دهنده زنان به سوی اضطراب، افسردگی، کمبود اعتماد به نفس و… نیز شود. سرکوب میل جنسی در ارتباط با همسری که برای این مردان در جایگاه فرشته یا مادر هستند؛ می‌تواند منجر به رفتارهایی چون خودارضایی یا پورنوگرافی هم بشود.


عقده مدونا، تنها مختص مردان نیست!
همان طور که برای مردان، گروهی از زنان در جایگاه فرشته قرار می‌گیرند؛ برای زنانی که دچار این دوپارگی ذهنی هستند مردان می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند. آنها یک “ابر مرد” یا مرد مقدس در ذهنشان می‌سازند و تمایل به ازدواج با این مردان را دارند. همسران این زنان، برایشان بسیار قابل احترام و والا هستند و نمی‌توانند تمام فانتزی‌های جنسی خود را با همسر در میان بگذارند. به همین علت می‌توانند جذب رابطه با مردانی جوان‌تر از خود شوند تا خود را در جایگاه قدرت قرار دهند. عقده مدونا در زنان را برخی تحت عنوان عقده زلیخا یا عقده سودابه هم نامگذاری کرده‌اند.

 

راه‌های درمان
طبیعتاً عقده مدونا، از دسته مسائلی است که باید حتماً تحت نظر پزشک متخصص درمان شود. رویکردهای روانکاوی و روان پویشی، در این اختلال می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشد. در رویکردهای شناختی تلاش می‌شود تا باورها و افکار فرد مبتلا را نسبت به رابطه و میل جنسی تغییر دهند. این افراد بعد از به دست آوردن بینش نسبت به مسئله خود، یاد می‌گیرند که بدون ترس از قضاوت، درخواست‌های جنسی خود را به همسرانشان اعلام کنند. همچنین این کار بستری می‌سازند تا افراد یاد بگیرد بدون خجالت، کشش جنسی خود را با همسرش ارضا کند. ناگفته نماند که این فرایند نیازمند صبر و زمانی برای تغییر است. می‌توانید از مشاوره تلفنی و یا حضوری در این زمینه کمک بگیرید.


علت یا علل کاملاً مشخص و یگانه‌ای برای افراد مبتلا به سندرم مدونا نمی توان ذکر کرد. اما این بیماری به شدت تحت تاثیر فرهنگ‌ها و باورهای جوامع و نحوه‌ی تربیت فرزندان پسر و دختر، و دیدگاه آنها به جایگاه مرد و زن در خانواده بستگی دارد. در جوامعی که تاکید به حفظ بکارت دختر تا زمان ازدواج است و تعریف آنها از نقش زن و مادر خانه چیزی جز مراقبت و انجام امور منزل نیست؛ عقده فرشته و فاحشه در میان این مردان مشهود است .اثرات این بیماری تنها محدود به نوع نگرش یا رفتار جنسی فرد نبوده و می‌تواند آسیب‌های بسیاری را بر روابط خانواده و زناشویی وارد کند. بزرگترین پیامد مخرب سندرم مدونا در زندگی زناشویی افراد، به خطر افتادن رابطه ی عاطفی و جنسی آنها است.

وقتی فرد باور دارد که همسر او پاک و مقدس است و نباید از فانتزی‌های جنسی خود با او صحبت نماید؛ روابطشان رو به سردی می‌رود. زن احساس حقارت و پوچی کرده و به شدت دچار افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس می‌شود. مردان هم برای ارضای تمایلات جنسی خود به خود ارضایی یا پورنوگرافی روی می‌آورند یا تن به روابط جنسی با سایر زنان می‌دهند. بنابراین این دسته از افراد به منظور داشتن زندگی و روابط بهتر باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند.
جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده

جهت اطلاع از مشاوره روانشناسی خانواده می توانید به شماره های زیر در واتس آپ پیام بدهید 
۰۹۳۵ ۹۱۴ ۵۰۹۹
۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳

 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: