عوارض و اثرات سوء مصرف متادون

عوارض و اثرات سوء مصرف متادون | روانشناسی اعتیاد

عوارض و اثرات سوء مصرف متادون

عوارض و اثرات سوء مصرف متادون

متادون methadne با فرمول  (C21 H27 NO1 )مخدر قوی است که به عنوان داروی نگهدارندهدر ترک اعتیادبه کار می رود متادون که یک اپیوئید مصنوعی است در طی جنگ جهانی دوم برایاولین بار در آلمان ساخته شد و برای تسکین درد به کار رفت و بعد از دهه ی ۱۹۶۰ برای درماناعتیاد مصرف آن شهرت یافت. این دارو فرد معتاد را معالجه نمی کندبلکه در طرح درمان به عنوانقسمتی از این فرآیند همراه با حمایتهای پزشکی ، روانی ، اجتماعی برای پیشرفت پروسه ی ترک به کار گرفته می شود.

عوارض و اثرات سوء مصرف متادون

متادون بیشتر برای افرادی به کار گرفته می شود که از مواد تزریقی استفاده می
کنند یا به HIV یا C-Hepatitis مبتلا هستند .

بنا به آماری که در سال ۱۳۹۱ از سوی دفتر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر اعلام شد
مصرف شربت متادون در سال به ۸ میلیون بطری و مصرف شربت اپیوم به ۳۰۰ هزار بطری ،قرصهای mg 40 متادون به ۳۰ میلیون عدد و mg20 متادون به ۷۰ میلیون عدد ، mg5 به صدمیلیون عدد رسیده بود.

این دارو به علت ارزان بودن به کشورهای دیگر مثل ترکیه ، عراق و…. قاچاق شده، در حالی که ازدو میلیون معتاد داخل کشور تنها ۳۰۰ هزار نفر از آنها به مراکز درمانی مراجعه می کنند، و بقیه یامواد مصرف می کنند یا خود به صورت خودسرانه دارو را مصرف می کنند (به نقل از سایت شفاف منتشر شده در ۱۷ اسفند ۱۳۹۱)

عوارض متادون 

اما مصرف متادون عوارضی هم دارد ، عوارضی که هر داروی دیگری هم می تواند داشته باشد وبسته به شرایط جسمی و سلامت فرد میزانش در افراد متفاوت است .
مهمترین نگرانی افرادي که مصرف کننده هستند مشکلات کبدی است .البته عوارض مصرف متادونشامل عوارض دارویی ، مشکلات مصرف و ایجاد بی اعتمادی در مصرف کننده گان است .

عوارض مصرف مثل: عوارض پوستی (راش و کهیر) ،وجود الکل در شربت متادون باعث
ایجادزخمها و عوارض گوارشی (تهوع ، استفراغ، نفخ،اسهال و یبوست ) ، خواب آلودگی و اختلالدر عملکرد روزانه ( از بین رفتن اعتماد خانواده به فرد که مبادا مجددا درگیر اعتیادشده باشد )

زخم های دهانی و دندانی و….. می باشد در مورد مصرف ممکن است بیشتر از میزان ،مصرفشود ( به علت عدم دقت اندازه گيري و عدم مصرف پیمانه های دقیق ) علاوه بر آن بسیاری از افراد بیماربه علت اختلالات شخصیتی در برابر مصرف یا تغییر دارو مقاومت می کنند ، واین را باید اضافه کرد کهحق انتخاب چندانی برای تعین نوع مصرف دارو برای بیماران با وجود سیاست های توزیع دولتوجود ندارد.

دکتر محمد رضا صفری نژاد ,عضو انجمن ارولوژی ایران در مصاحبه ای اعلام کرد که افرادی که به مدت ۴ سال روزانه mg 100 متادون مصرف کنند معتاد تلقی میشوند و با اختلالات جنسی و ناباروری اختلال در ترشح هورمونهای جنسی از غده هیپوفیز و حتی از بین رفتن میل جنسی مواجه میشوند که در مردان به يائسگی مردانه شهرت دارد.

در افرادی که کارکرد کبدی ضعیفی دارند مانند هپاتیت ها بخصوص  Bو یا در استفاده طولانی مدت از الکل استفاده از متادون نیاز به مانیتورینگ دقیق پزشک مرکز ترک اعتیاد و کنترل مرتب آنزیمها ی کبدی (SGPt,SGOT) وجود دارد

بطورکلی داروهایی مثل آسپرین استامینوفن, ایبوپروفن ,ناپروکسن, دیلکوفناک ,فنلبوتازون, فنیتوئین ضد صرع, کاربامازپین, فنوباربیتال و… … باعث بالا رفتن غیر طبیعی سطح این آنزیمها میشود .

از آنجا که متابولیسم متادون در کبد صورت میگیرد تستهای کبدی باید به فاصله های ۳, ۶ , ۱۲ ماه بعد از درمان انجام شود که میزان تحمل پذیری به متادون اندازه گیری شود .

در حالی که در اکثر مراکز ترک اعتیاد توجهی به این مانیتورینگ نداشته و فقط دارو ارائه میشود به اضافه اینکه مصرف غیر صحیح و بیشتر از حد متادون باعث آسیب به کلیه و سیستمهای گوارشی دیگر شده و چهره افراد رنگی متمایل به زرد پیدا میکند .بنابراین لازم است که بعد از اینکه زندگی بیمار روند عادی پیدا کرد و الگوی زندگی طبیعی به تثبیت شدن متمایل و انگیزه پاکی ایجاد شد میزان مصرف را بر اساس مقدار ناراحتی بیمار سم زدائی و شدت اعتیاد فرد کاهش داد .

هدف از درمان اعتیاد کاهش آسیب است و در نهایت درمان نهایی بیمار .

متادون آسیب اعتیاد را کاهش می دهد , اما درمان نمی کند. علاوه بر این خطرات جسمی بسیار دارد و نیاز به سیاست گذاری دقیق در مورد کنترل و نگهداری درمان, کاهش عوارض جسمی , روحی ,روانی, اجتماعی و برنامه ریزی بلند مدت برای بازگشت بیماران به عنوان » شفایافته گان اعتیاد به سوی جامعه » به عنون فردی سالم با عملکرد طبیعی و مفید برای اجتماع است .

تبسم سعيدپرور

جمع آوری شده توسط: سایت روانشناسی خانواده  

بخوانید : علت اعتیاد زنان

بخوانید : از کجا بفهمیم نامزدمان معتاد است؟

جمع آوری شده توسط: سایت روانشناسی خانواده  

مطالب مرتبط : 

عوارض و اثرات سوء مصرف متادون

شیشه درد بی‌درمان

انواع مواد مخدر
8 دیدگاه در “عوارض و اثرات سوء مصرف متادون | روانشناسی اعتیاد

 1. ناشناس

  با سلام احترام.وحید۲۷ساله از تهران
  سه سال میشه که معتادن استفاده میکنم از شربتو شروع کردم از زندگی عقب افتادم نمیتونم برم سرکار افسردگی گرفتم با خودم کنار نمیتونم بیام ..از شما دوستان کمک میخوام راهنمایی بکنین که چطور میتونم شربت متعادن بذارم کنار ازتون ممنون میشم

  1. azin azin نویسنده نوشته

   سلام در مورد مشکلتون حتما باید به مرکز ترک اعتیاد برید و از یک مشاور متخصص کمک بگیرید باید بدونید ترک ناگهانی متادون خطرناک است و با توجه به مطالعات انجام شده بازه زمانی طولانی مدت نتیجه بهتری می توان گرفت. بسته به دوز متادون و شرایط فیزیکی فرد به صورت نسبی برای افراد با دوز بالا و سابقه طولانی بین ۱ تا ۲ سال و برای افراد معمولی ۱تا ۲ ماه می توانند برای ترک آن نتیجه مطلوبی بگیرند.
   متادون را یکباره قطع نکنید.
   ترک متادون یک فرایند طولانی است، مدت سم زدایی در بازه ای بین ۵الی ۸ روز در نظر گرفته می شود.

 2. ناشناس

  سلام. قطع مصرف روزانه ۲/۵ میلی گرم قرص به مدت ده سال یعنی نصف پنج میلی باید چطوري باشه و از نظر پزشکی چکار کنه ممنون اگه جواب بدین

 3. محمد امید

  سلام برای کسی که بیماری اعتیاد دارد فقط به یک باره قطع مصرف کردن و مبارزه با وسوسه های بعد از ترک , مرگ یک بار شیون هم یک بار, درد فقط چند روزه ولی وسوسه همیشگیه , مهم فقط خواستنه ,

 4. نازنین

  سلام شوهرمن ۳۲سالشه ومتادون مصرف میکنه ک ب صورت شربت روزی ۳در اندازه گیریش ظرف های متوسط شربت متادونه صبح ۱ ونیم وعصرها وشبها ۱ونیم درمیخوره خیلی نگرانم همچنین سیگار زیادمیکشه سرفه های شدیدوخشک راحت تنفس نمیکشه مشکلش چیه ایا بااین مقدارمصرفش میتونیم بچه دارشیم؟

  1. Af

   سلام بله بچه دار که میشین ولی اگه کمش کنه تمام این مشکلات رفع میشه
   من ۱۲سی سی میخوردم الان رسوندمش به ۲سی سی ومشکلی ندارم ؛سه تا درب که اقای شما میخوره یعنی ۱۵ سی سی
   ولی کم کردنش خیلی راحته هر ۱۰ روز یک سی سی

 5. علی

  سلام.من هشت سال متادون مصرف میکنم .مشکلات زیادی دارم مثل خستگی درکل روز افسرده وبی حوصله شدم کارکردن برام مشکل شده احساس میکنم زمان خواب مغزم درگیرهست حتی زمان بیداری حافظم بسیارضعیف شده و…..لطفا اگرکسی این مشکلات روتجربه کرده جواب بده.متادون علتش هست تشکربخاطراطلاعاتی که دراختیارمامیگذارید

  1. azin azin نویسنده نوشته

   متادون دارای عوارض فیزیکی و روانی است
   عوارض فیزیکی متادون شامل، سرگیجه، آب‌ریزش بیش‌از حد چشم، آب‌ریزش بینی، خمیازه و عطسه است. عوارض دستگاه گوارش باعث تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. عوارض دیگری که می‌توانند بروز کنند شامل، عرق تب با لرزش بدن است. ضربان قلب و فشار خون معمولا افزایش می‌یابد. درد بیش از حد، حساسیت، و درد مفاصل و عضلات قابل ذکر است. بی‌خوابی و ترشح آدرنالین و افسردگی هم در برخی موارد مشاهده شده است.
   عوارض روانی
   این عوارض معمولا به‌خاطر تاثیر دارو بر روی گیرنده مخدر در دستگاه اعصاب مرکزی روی می‌دهد. اثرات روانی این دارو می‌تواند در محدوده، توهم بینایی و شنوایی، پرورش افکار خودکشی، بیش‌فعالی، هذیان، جنون، اضطراب، هیجان و افسردگی متغیر باشد.
   با یک متخصص اعتیاد صحبت کنید. شما نیاز به حمایت پزشکی و روانشناختی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.