166
کد: 20196
شنبه, 23 اسفند 99تَراجِنسیتی  که ترنس‌جندر (به انگلیسی: transgender) و به‌اختصار ترنس هم گفته می‌شود، افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی ای هستند که با جنسیتی که هنگام تولد با آن نامیده شده اند متفاوت است و از هورمون و یا عمل های جراحی برای تغییرات در بدن خود استفاده می کنند. برای مثال فردی که موقع تولد پسر خوانده شده اما خود را زن می داند و برای آن که بدنش به بدنی که منتسب به زنان است نزدیکتر شود با استفاده از داروهای هورمونی بالانس هورمونی خود را تغییر می دهد تا ظاهرش نیز به همانند جنسیتش زنانه شود. برخی از افراد تراجنسی دست به عمل یا عمل های تطبیق جنسیت نیز می زنند عدم دسترسی به تغییرات فیزیکی و به رسمیت شناخته نشدن جنسیت آن ها می‌تواند باعث خودکشی تراجنسی‌ها شود.  واژه تراجنسی یا ترنسشکوال در سال های اخیر، کمتر توسط این افراد استفاده می شود و اکثر آن ها واژه تراجنسیتی یا ترنسجندر را به واژه تراجنسی یا ترنسکشوال ترجیح می دهند  

قانون منع زنان ورزشکار تراجنسیتی در مسابفات ورزشی 

کمیته بین المللی المپیک مدت هاست با این مسئله روبرو است  که  شرکت زنان تراجنسی در مسابقات ورزشی و پیشی گرفتن آنها  با رقبای زن خود  آیا صحیح است ؟ 
زیرا به دلیل قدرت بدنی و فیزیولوژیکی , آنها در بیشتر رشته های ورزشی دارای مقام هستند و این باعث اعتراض زنان ورزشکار شده است  
با این وجود امکان رقابت زنان تراجنسی با مردان  ورزشکار نیز امکان پذیر نمی باشد 

بر این اساس در ایالتی مانند : ایالات می سی سی پی قانونی وضع شده است که زنان تراجنسیتی از حضور در رقابت‌های ورزشی منع می‌شوند.

که باعث اعتراض زنان تراجنسیتی  بر این امر شده است .

این نخستین لایحه ایالتی از این دست است که امسال در ایالات متحده به تصویب می‌رسد؛ گرچه ۱۰ ایالت دیگر نیز در حال بررسی لوایح مشابه هستند.


 همچنین قانون مشابه دیگری نیز انتظار می‌رود این هفته در داکوتای جنوبی توسط فرماندار کریستی نوئم امضا شود. این لایحه که زنان ورزشکار تغییر جنسیت داده را از شرکت در مسابقات ورزشی مدارس و دانشگاه‌ها و پیوستن به تیم‌های ورزشی زنان و دختران محدود می‌کند، روز دوشنبه در سنای ایالتی تصویب شد.


بیش از ۲۰ ایالت هم محدودیت‌هایی را یا در مورد ورزشکاران تراجنسیتی یا در مورد کارکنان بخش بهداشت و درمان در نظر دارند.


 علت محدود کردن  زنان تراجنسیتی ورزشکار 

با افزایش شدت رقابت و هم چنین کیفیت بازیکنان در رقابت های ورزشی، چالش های پیش رو نیز بیشتر شده است. موضوعی که اخیرا به مراتب با افزایش روبرو شده است شرکت زنان تراجنسیتی در رقابت ورزشی با زنان دیگر است. در رشته هایی مثل فوتبال آمریکایی و استرالیایی این موارد به وفور دیده می شود. جایی که گزارش شده است که یک زن تراجنسیتی  به نام کلی مورگان بسیاری رقبای زن خود را به اصطلاح جارو  و از زمین بلند می کرد که این در اصل یک امر پذیرفتنی نیست و با اصول رقابت عادلانه به دور خواهد بود. 
عملکرد ورزشی متاثر از دامنه وسیعی از فاکتورهای فیزیولوژیکی است که شامل نیروی عضله، ظرفیت توانی، ویژگی های آنتروپومتریک، ظرفیت قلبی عروقی و در نهایت فاکتورهای متابولیکی است. بسیاری از ویژگی های فیزیولوژیکی بین مردان و زنان بیولوژیکی( تفاوت های ژنتیکی و توسعه آندروژن  که از ویزگی های جنسی ثانویه هستند) متفاوت هستند. که این منجر به بدست آوردن مزایای عملکرد ورزشی در مردان بیولوژیکی نسبت به زنان می شود. بر اساس این تفاوت ها رشته های ورزشی برحسب تفاوت جنسیتی، سن و وزن طبقه بندی شده اند. اما این تفکیک ورزش ها بر اساس جنسیت بیولوژیکی در افراد تراجنسیتی صدق نمیکند. 
کمیته بین المللی المپیک برای این دسته از افراد قوانینی را وضع کرده است که با توجه به داشتن آن شرایط ( داشتن جنسیت زن، و پایین بودن سطح هورمون تستوسترون به زیر ۱۰ نانو مول بر لیتر در ۱۲ ماه قبل و حین مسابقه) اجازه شرکت در مسابقات زنان را خواهند داشت. 
تفاوت های عملکرد ورزشی تا قبل از بلوغ، بین دختران و پسران بسیار ناچیز است. اما در مطالعه ای بر دختران و پسران ۹ تا ۱۷ ساله استرالیایی و یونانی ، برتری پسران کاملا مشهود بود 
ویژگی های مردان: توده عضلانی بزرگتر، بافت همبند محکم تر، ساختار اسکلتی بلندتر و بزرگتر، عملکرد قلبی عروقی و تنفسی بهتر، حجم خون و قلب بیشتر، غلظت هموگلوبین بالاتر، سطح مقطع بیشتر نای و هزینه اکسیژن تنفس کمتر، قدرت عضلانی بیشتر، توده چربی کمتر، و توزیع متفاوت چربی بدن و توده بدون چربی، که باعث افزایش نسبت وزن به قدرت و نسبت اندام فوقانی به تحتانی در ورزشهایی می شود که این ویزگی ها تعیین کننده موفقیت در آن رشته هستند. 

برتری عملکردی مردان در رشته های ورزشی نسبت به زنان 
حدود ۶۵۰۰ ژن متفاوت بین زن و مرد وجود دارد و این تفاوت در عملکرد ورزشی را در طول دوران بلوغ بوجود می آورد.
کمترین تفاوت در عملکرد در حدود ۱۱ تا ۱۳% در رشته های روئینگ، شنا و دو دیده شد. رشته هایی مانند تنیس و هندبال با میانگین ۱۶ تا ۲۲% تفاوت در عملکرد  طبقه بندی شدند، در حالیکه بیش از ۵۰% برتری در عملکرد مردان در رشته های هاکی و بیسبال دیده شد. دلیل اصلی این تفاوت بین زنان و مردان، قدرت بیشتر اندام فوقانی مردان نسبت به زنان توصیف شده است.  البته این یافته راجع به برتری عملکردی مردان نسبت به زنان در افراد تمرین نکرده نیز دیده شده است. 
بطورکلی سطح تستوسترون دوران بلوغ تعیین کننده ویژزگی های ثانویه جنسیتی مردان است، که در نهایت منجر به موفقیت آنها در رشتهای ورزشی  مختلف می شود. بر همین اساس، بدلیل برقراری عدالت و امنیت، رشته های ورزشی بر حسب جنسیت تفکیک شده اند. ویژگی های آنتروپومتریک : 
در زنان تراجنسیتی قبل از مداخله، سطوح BMD(چگالی استخوانی)، آمادگی جسمانی و ویتامین D پایین بود. با این حال، زنان تراجنسیتی به طور کلی در طول حداقل ۲۴ ماه سرکوب تستوسترون ، توده استخوانی را حفظ می کنند و حتی ممکن است میزان BMD در ستون فقرات کمری افزایش یابد. که این ویژگی مثبت استروژن و تاثیر آن بر استخوان ها نسبت به تستوسترون است. با سرکوب تستوسترون در زنان تراجنسیتی و حفظ BMD طول استخوان و و پهنای لگن تغییری نمی کند. در مردان بدلیل زاویه Q کمتر، خطر آسیب دیدگی زانوها کمتر خواهد بود. در زنان تراجنسیتی با سرکوب تستوسترون، اندازه عضلات به سطوح زنانه بر نمی گردد.
 
داده های ارائه شده در اینجا نشان می دهد که پارامترهای تن سنجی، توده عضلانی و قدرت برتر که توسط مردان در سن بلوغ بدست آمده و بخش قابل توجهی از مزیت عملکرد مردان نسبت به زنان است، با سرکوب تستوسترون در زنان تراجنسیتی برای شرکت در رقابت های دسته زنان را حذف نمی کند. بلکه به نظر می رسد که مزیت عملکرد مرد همچنان قابل توجه است. با این حال ، با توجه به موقعیت IOC مبنی بر اینکه رقابت عادلانه هدف اصلی ورزشی است، هرگونه مزیت باقیمانده توسط زنان تراجنسیتی نگرانی های آشکاری را در مورد رقابت عادلانه و ایمن در بسیاری از ورزش ها ایجاد می کند که در آن توده عضلانی ، قدرت و قدرت تعیین کننده اصلی عملکرد هستند.
کاهش های مشاهده شده در توده عضلانی، اندازه و قدرت در مقایسه با تفاوت های اساسی بین زن و مرد در این متغیرها بسیار ناچیز است و بنابراین، در ورزش هایی که این ویژگی ها از نظر رقابتی قابل توجه هستند، نتایج عمده ای در زمینه عملکرد و ایمنی وجود دارد. این داده ها، با توجه به اولویت بندی اعلام شده مثل انصاف و  عدالت به عنوان یک هدف مهم (برای IOC)، تحقق انصاف و ایمنی فرض شده توسط معیارهای تعیین شده در سیاست های ورود افراد در رقابت های ورزشی بر حسب جنسیت را تضعیف می کند.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده
مترجمین : محمد حسین سامانی پور / نسیم امینی

جهت اطلاع از مشاوره روانشناسی خانواده می توانید به شماره های زیر در واتس آپ پیام بدهید 
۰۹۳۵ ۹۱۴ ۵۰۹۹
۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳


 منابع
https://fa.wikipedia.org

Jon Pike .Safety, fairness, and inclusion: transgender athletes and the essence of Rugby. Journal of the Philosophy of Sport.۲۰۲۰
Emma N. Hilton۱ • Tommy R. Lundberg. Transgender Women in the Female Category of Sport: Perspectives on Testosterone Suppression and Performance Advantage. Sports Medicine (۲۰۲۱) ۵۱:۱۹۹–۲۱۴

Joanna Harper. et al. How does hormone transition in transgender women change body composition, muscle strength and haemoglobin? Systematic review with a focus on the implications for sport participation. Br J Sports Med. ۲۰۲۱;۰:۱–۹

Ruetsche AG, Kneubuehl R, Birkhaeuser MH, Lippuner K. Cortical and trabecular bone mineral density in transsexuals after long-term cross-sex hormonal treatment: a cross-sectional study. Osteoporos Int. ۲۰۰۵;۱۶(۷):۷۹۱–۸

Sandbakk Ø, Solli GS, Holmberg HC. Sex differences in worldrecord performance: the influence of sport discipline and competition duration. Int J Sports Physiol Perform. ۲۰۱۸;۱۳(۱):۲–۸ 
 
 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: