قرمز، سمبل عشق است!

قرمز، سمبل عشق است!

قرمز، سمبل عشق است

 

 

مترجم: آزاده تویسرکانی

صورتی

رنگ صورتی، یکی از مشتقات رنگ قرمز و حاصل ترکیب این رنگ با رنگ سفید است. رنگ صورتی، نشان‌دهنده روحیه کودکانه و سبب تسکین و آرامش است. این رنگ بسیار ملیح است و رفتارهای پرخاشگرانه و اضطراب‌آمیز را مهار می‌کند. به‌کارگیری رنگ صورتی در نقاشی دیوار زندان‌ها، سبب مهار رفتارهای تهاجمی زندانیان و کاهش قدرت ماهیچه‌ها در آنان می‌شود. در برخی کشورها، زندانیان پرخاشگر را به اتاق‌هایی با دیوارهای صورتی‌رنگ انتقال می‌دهند. پس از مدتی، آنان آشکارا آرام‌تر می‌شوند و به‌تدریج رفتارهای اجتماعی از خود نشان می‌دهند. در کانون‌های اصلاح و تربیت جوانان هم این اقدام نتایج چشمگیری به همراه داشته است. صورتی، رنگ نداشتن جرئت و جسارت است. کسی که صورتی را دوست دارد، به حفاظت و امنیت، نرمی و لطافت نیاز دارد. این فرد رفتارهای لطیف، نرم و بسیار ملایمی دارد و آرزو می‌کند دیگران او را پناه دهند، به او علاقه نشان داده و توجه کنند.
صورتی، رنگ شکوفه‌های زیبای بهاری است. در بسیاری از نقاط دنیا، صورتی را رنگ دخترانه‌ای می‌دانند و اغلب نوزادان دختر را در قنداق‌هایی بدین رنگ می‌پیچند تا دیگران بدانند که نوزاد تازه به دنیا آمده، دختر است. صورتی در طبیعت هم دیده می‌شود؛ گل‌های صورتی مانند گل‌محمدی، به ژاپنی، برخی اطلس‌ها و رزهای صورتی. عصاره گل‌‌محمدی، همان گلاب است که رایحه آن، برای معطر کردن بسیاری از غذاها و نیز در رایحه‌درمانی کاربرد فراوانی دارد.
از سبزیجات خوراکی، ریواس به رنگ صورتی است. آسمان نیمه‌شب‌های برفی هم به رنگ صورتی است.

صورتی رنگ عشق، رنگ جنس لطیف و زیبای زنانه و رنگ معصومیت است.

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی به شکل حیوانات با رنگ صورتی، سبب افزایش اشتها و رشد کودک می‌شود.

 نارنجی

رنگ نارنجی، حاصل پیوند زیبای دو رنگ قرمز و زرد است. شادمانی، میل، لذت، رغبت، شهوت،‌ اعتماد، اطمینان، دوستی، خوشی، تمتع، خلاقیت، برقراری ارتباط با دیگران و در گروه بودن، از احساساتی است که رنگ نارجی می‌تواند آن‌ها را تولید کند.

شعار رنگ نارنجی این است: «احساسات را بروز بده و در جمع باش.»

در پرتو نارنجی‌رنگ آتش شومینه، انسان احساس مطبوعی دارد. نارنجی، داروی رؤیایی و فوق‌العاده‌ای برای درمان روحی انسان‌های تنها، منزوی، شکاک و بدبین و همچنین رنگ تسهیل، تسکین، تمدد اعصاب، رفع کشش، دور کردن ناراحتی‌های فکری و روحی است و نقشی الهام‌بخش و تشویق‌کننده دارد. کسی که لباسی به رنگ نارنجی می‌پوشد، تأثیر و تصویر مثبتی در ذهن دیگران از خود برجای می‌گذارد. این رنگ، گرمای عاطفی و احساسی انسان برای پیوند با دیگران است و دوستی‌ها را افزایش می‌دهد.
میوه‌های به رنگ قرمز و نارنجی حاوی ویتامین c هستند و نشاط، سلامتی و شادابی انسان را تأمین می‌کنند. از انواع سبزی و میوه‌های نارنجی‌رنگ می‌توان به هویج، پرتقال، نارنگی و نارنج اشاره کرد.
همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، رنگ نارنجی الهام‌بخش است. گفته می‌شود که ارنست همینگوی، پیش از نوشتن رمان مشهور خود، «پیرمرد و دریا» ساعت‌ها به کندن پوست نارنجی پرتقال مشغول بوده، درحالی‌که به شعله‌های نارنجی آتش خیره شده بود و به گفته خودش، روح و جانش را برای نوشتن رمان جدیدش، آماده می‌کرد.

قرمز شنجرفی و درخشنده

قرمز شنجرفی و درخشان، به‌ویژه در تقویت احساسات و از بین بردن دردهای دوران قاعدگی مؤثر است. این رنگ هم داروی تقویت غرایز جنسی است و محرک و تقویت‌کننده دستگاه‌های تولیدمثلی، حتی در سنین پیری است. درمان با رنگ قرمز شنجرفی می‌تواند روند تولد کودک را شتاب بخشیده و آسان کند. پرتوافشانی با این رنگ می‌تواند بر رسوبات سنگی و کریستالی تأثیری مثبت بگذارد. این رنگ، جریان خون در کلیه‌ها و قلب را تقویت می‌کند و سبب می‌شود انسان قدرت و نیروی تازه‌ای برای انجام کارهای دشوار و تحمل مصائب ناگوار به‌دست آورد.
تأثیر رنگ قرمز در گذشته

تأثیر رنگ قرمز در سیاست، نخستین بار در انقلاب فرانسه مورد توجه قرار گرفت.

از آن زمان به بعد، قرمز به‌عنوان رنگ جنبش‌های اجتماعی رسمیت یافت. بعدها کمونیست‌های روسی، رنگ قرمز را سمبل سیاسی کمونیسم قرار دادند. در قرون وسطی به بیماران مبتلا به سرخک، لباس قرمز می‌پوشاندند و پرده‌ها قرمزرنگ بود. بیماران مبتلا به افسردگی را به اتاق‌های دارای رنگ قرمز می‌بردند تا بار دیگر، نشاط و جرئت زندگی جدید را به‌دست آورند.

رنگ قرمز، همواره رنگ جنگ و جسارت بوده است.

استفاده از رنگ قرمز، نیروهای نهفته در این رنگ را به جنگاوران منتقل می‌کرد. بدین‌ترتیب نقاش‌ها اغلب در نقاشی‌های خود در صحنه‌های نبرد، جنگاوران را با جامه‌های قرمز به تصویر می‌کشیدند. قسمت پشت یونیفرم سربازان اروپایی تا پایان قرن نوزدهم به رنگ قرمز بود.

رنگ قرمز، رنگ مارس و ایزد جنگ هم بوده است. در دادگستری‌ها که درباره مرگ و زندگی افراد تصمیم گرفته می‌شد، استفاده از رنگ قرمز مرسوم و معمول بود. جلادان و مأموران اجرای حکم اعدام در گذشته، همواره لباس قرمز به تن داشتند و مجازات مرگ هم با رنگ قرمز امضا می‌شد. از آن‌جاکه پارچه قرمز در زمان‌های گذشته بسیار گران‌قیمت بود، تنها اشراف، نجیب‌زادگان و مقامات رده‌بالا قدرت و امکان تهیه و پوشیدن جامه‌هایی به این رنگ را داشتند، به‌طوری‌که قرمز، در حقیقت خاص این طبقه اجتماعی بود.
چینی‌ها در مراسم سال نوی خود در قدیم، برای دور کردن شیاطین‌ و ارواح خبیثه، کاغذهای قرمزی با شکل‌های متفاوت بر در و پنجره‌ها می‌آویختند که امروزه از کاغذهای رنگی برای این منظور استفاده می‌شود.
کاربرد رنگ قرمز در جوامع امروزی
امروزه، قاضیان در بالاترین رده‌های دیوان دادرسی اداری و دیوان قانون اساسی آلمان، لباس‌های گشاد و بلندی به رنگ قرمز به تن می‌کنند. از آن‌جاکه رنگ قرمز، بیشترین تأثیرگذاری را دارد و بسیار جلب‌توجه‌ می‌کند، در علائم راهنمایی رانندگی، کاربرد فراوانی دارد. انسان با مشاهده رنگ قرمز، سه برابر سریع‌تر از دیگر رنگ‌ها از خود واکنش نشان می‌دهد.
تأثیر رنگ قرمز در حافظه هم بسیار شگفت‌انگیز است. مطالب نوشته‌شده با این رنگ یا علائم قرمزرنگ، مدت طولانی‌تری در حافظه باقی می‌مانند. کارشناسان تبلیغات هم با استفاده از خاصیت جلب‌توجه‌کنندگی رنگ قرمز، در ساخت آگهی‌های تبلیغاتی، پلاکاردها، محصولات و مانند آن‌ها، از این رنگ استفاده بسیاری می‌برند. به‌کار بردن سفال‌های قرمزرنگ، در سقف خانه‌ها بسیار مورد علاقه مردم آلمان است و در شمال آلمان کاربرد چشمگیرتری دارد.
امروزه، ‌قرمز، سمبل عشق است. در برخی ادیان، قرمز، رنگ شیطان و دوزخ است. روبان قرمز (نشان ایدز)، چراغ قرمز، آژیر قرمز، ‌صلیب سرخ و هلال احمر، همه و همه برای بیان مقاصد خاص خود از رنگ قرمز بهره می‌گیرند. در کشور عراق، اگر بر سر مزار کسی پرچم سرخ در اهتزاز باشد، بدین معناست که تاکنون هیچ‌کس انتقام این خون به ناحق ریخته‌شده را نگرفته است. از این‌رو، می‌بینیم که بر بالای گنبد آستان مقدس امام حسین (ع) هم بنا به این رسم کهن، سالیان سال پرچم قرمز در اهتزاز است. در بسیاری از کشورها رنگ سرخ، رنگ خون پاسداران وطن و شهداست و قداست بسیار زیادی نزد مردم دارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.