محترمانه بی احترامی کن

محترمانه بی احترامی کن | روانشناسی جامعه

 

محترمانه بی احترامی کن

همه چیز در دنیا برای ما مطلوب نیست و الزاماً به هرچیزی علاقه نداریم. از هر برخوردی خوشمان نمی آید و هر عقیده ای را نمی پذیریم. اگر قرار باشد کسی به همه چیز یکسان احترام بگذارد و تعلق خاطر نشان دهد به فردی خنثی تبدیل می شود که حرفهایش ارزش خاصی نخواهدداشت. گاهی لازم است با نظریات دیگران مخالفت کنیم، نه بگوییم، قبول نکنیم، و در هرصورت کلامی بر زبان برانیم که به مذاق دیگران خوش نمی آید و درعین حال باید اصول درست انتقادکردن و ابراز بی علاقگی کردن را هم بیاموزیم تا حرکت ما شکل بی ادبی و بی احترامی به خود نگیرد. در اینجا چند نکته را بررسی می کنیم

هرگز نگویید “بی احترامی نکن”، “توهین نکن”:

 

 1. شاید گاهی اوقات لازم باشد، اما این همیشگی نیست. زیاد پیش می آید که دو نفر درحال بحث با یکدیگرند و وقتی مشخص می شود که حق با یکی است و او باید برنده ماجرا باشد آن یکی حرفی را بهانه می کند و به او می گوید: “توهین نکن”. این حرف یعنی خفه شو و بحث را ادامه نده و درواقع نوعی تقلب است. بحث باید ادامه پیداکند تا به نتیجه گیری برسد.

  سلیقه ای عمل نکنید:

 2. همه ما از بدو تولد طعم شیرین و لذیذ را دوست داشته ایم و از مزه تلخ متنفریم. اما ثابت شده که در پس ظاهر تلخ بسیاری از اشخاص و اشیاء حقیقتی دوست و دوست داشتنی نهفته شده و به همین دلیل نباید فقط و فقط بنابر ظاهر تلخ قضاوت کرد. متاسفانه بسیاری از مردم مرتکب این اشتباه می شوند و بر اساس غریزه انتخابی نادرست انجام می دهند. شما اینگونه نباشید.

  خود را جای او بگذارید:

 3. بله، شما با او مخالفید و دوست دارید بی رحمانه این تناقض شخصیتی را به او بفهمانید، اما شاید بد نباشد برای چندلحظه عینک او را به چشم بزنید تا متوجه شوید چرا او نظری متفاوت از شما دارد. احتمالاً اگر خود را جای او بگذارید شدت خشمتان بر علیه او کاهش خواهدیافت و آرامشی معقول جای آن را خواهدگرفت. پس اگر حتی برای چند لحظه هم که شده خودتان را جای او قراردهید.

  با کار مخالفید نه با شخص:

 4. شما با طرزفکر یا عملکرد طرف مقابلتان مخالفید و قرارنیست به دلیل این تفاوت اندیشه بینتان دشمنی شکل بگیرد. خودتان این مساله را درک کنید و به او هم بفهمانید که با او مشکلی ندارید. اما متاسفانه ایجاد یکچنین خط کشی عملی بسیار ظریف و هنرمندانه است که از عهده کمتر کسی برمی آید.

  دور شوید:

 5. می گویند با خوک جنگ نکنید. شما خسته و کثیف می شوید و خوک از این کار لذت می برد. اگر مطمئنید بین شما و فردی خاص احتمال وقوع جنگ و بی احترامی وجود دارد سعی کنید دیدار را به حداقل برسانید.

  شمشیر بی احترامی دولبه است:

 6. وقتی دیگران را دست می اندازید، مسخره می کنید یا خیلی رک و بی پروا به آنها حرفهایی را می زنید که نباید بگویید، درحقیقت به آنها فهمانده اید که خودتان هم لایق هیچ نوع احترامی نیستید و آن افراد باید در نوع رابطه شان با شما تجدیدنظر کنند. مراقب باشید به بهانه صداقت و راستگویی، رک گویی و بی پروایی را از حد نگذرانید.

  لباس اعتماد به نفس بپوشید:

 7. یکی از اصلی ترین رموز احترام شخصی اعتماد به نفس است. وقتی اعتمادبه نفس در وجوتان نهفته باشد حتی اگر دیگران تلاش به بی احترامی به شما داشته باشند بازهم نمی توانند. اما وای بر آن کسی که در وجودش اعتمادبه نفس نهادینه نشده باشد. او به راحتی تحقیر خواهدشد. به اعتمادبه نفستان بها دهید

 8. مترجم لیلا رعیت
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.