مدیریت زمان |راهکارهای مدیریت زمان| موفقیت |هدف | زندگی |

مدیریت زمان |راهکارهای مدیریت زمان| موفقیت |هدف | زندگی |

 مدیریت زمان

کارگاه مدیریت زمان

آیا می‌توانید برای زندگی بهتر و زمانی که پیش رو دارید، برنامه‌ریزی کنید؟ چگونه می‌توانید میان کارها و زمان خود تعادل برقرار کنید تا با خیالی آسوده به همه کارها یا بیشتر آن‌ها برسید؟ آیا می‌دانید مدیریت زمان برای انجام هر طرح و نقشه‌ای، هنر محسوب می‌شود؟ آیا خودتان هنرمند هستید یا این‌که تمایل دارید این هنر را بیاموزید؟

در این کارگاه سعی شده نکاتی مهم و کلیدی به شما آموزش داده شود؛ نکاتی کوتاه اما بسیار ارزشمند!

مدیریت زمان

منظور از مدیریت زمان، عمل یا فرایندی برنامه‌ریزی‌شده در جهت انجام بهتر و مؤثرتر فعالیت‌هایمان است. درواقع یعنی این‌که بتوانیم در کمترین زمان موجود به بیشترین اهدافمان برسیم. این فعالیت فراذهنی ما را به سود کلی فعالیت‌های روزانه‌مان نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند. مدیریت زمان ممکن است با طیفی وسیع از ابزارها و تکنیک‌های مورد استفاده، برای مدیریت زمانی که درون آن قرار گرفته‌ایم، به کمک ما بیاید.

راهکارهای مدیریت زمان

اجازه دهید با طرح چند پرسش ساده آغاز کنیم.

  1. مدیریت زمان از چه نظر اهمیت دارد؟

جالب است بدانید مدیریت زمان برای همه افراد جامعه مهم است؛ چه دانش‌آموز، چه مدیر، چه مدرس و چه خانه‌دار، هر فردی به هدایت زمان خود به سمتی که وی را زودتر و بدون اتلاف وقت به هدف برساند، نیاز دارد.

  1. اصول اولیه مدیریت زمان چیست؟

  • شما با مدیریت زمان می‌توانید زندگی‌تان را کنترل کنید.

  • خواهید آموخت که رفتار شما بازتابی از رفتار‌های شما خواهد بود و مدیریت زمان چنین حالتی را در شما افزایش خواهد داد، چون دیگر از اضطراب انجام ندادن کار خبری نخواهد بود.

  • با استفاده از هرم زمانی که مدیریت زمان در اختیارتان قرار خواهد داد می‌توانید از طریق تمرکز بیشتر بر افکار روزانه‌تان بازده بهتری داشته باشید. اگر شما برنامه روزانه‌تان را به چند قسمت تقسیم کنید و تصمیم بگیرید در هر قسمت چه کاری انجام دهید؛ درواقع یک «هرم زمانی» طراحی کرده‌اید.

  • مدیریت زمان باعث افزایش باور‌های درست و مثبت شما خواهد شد و درنتیجه بهتر از دیگران می‌توانید عمل کنید.

  • مدیریت زمان باعث آرامش بیشتر و درنتیجه عملکرد بهتر شما خواهد شد.

چگونه باید زمان روزانه‌مان را مدیریت کنیم؟

اولین اقدام «اولویت‌بندی کار‌های روزانه‌« است، برای مثال کدام فعالیت را اول و کدام فعالیت را آخر انجام دهیم؛ سپس تعیین فاصله زمانی میان کارها؛ برای مثال از محل کار تا منزل چند ساعت یا چند دقیقه طول می‌کشد و در این فاصله زمانی چه کار مفیدی می‌توانیم انجام دهیم.

انواع زمان در طی روز

  1. زمان زنده: به زمانی گفته می‌شود که ما می‌توانیم در آن بهترین فعالیت خود را انجام دهیم و به بهترین نتیجه برسیم؛ مواردی مانند مطالعه کردن، کار کردن و…

  2. زمان مرده: به زمانی گفته می‌شود که ما مشغول فعالیتی نیستیم مانند خوابیدن یا استراحت کردن.

  3. زمان خنثی: به زمان‌هایی مانند تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو یا موسیقی گفته می‌شود.

حال این شما هستید که باید بدانید بهتر است چه کاری را در چه زمانی انجام دهید تا به بهترین نتیجه دست یابید.

نمودار مدیریت زمان

 

 

اهدافتان را مشخص کنید

زمان مناسب را بیابید

تلاش کنید و شاهد انجام کارتان باشید

برنامه‌ریزی کنید

 

برای بهتر و آسان‌تر شدن کار‌های روزانه‌تان پیشنهاد می‌شود:

مرحله اول) تصور کنید قصد دارید کاری انجام دهید، اما اطمینان ندارید که می‌توانید آن را در مدت زمانی معین به انجام برسانید یا قادر نخواهید بود. در این شرایط، اولین اقدام، مشخص کردن اهداف است و این‌که آیا انجام این کار به نفع شماست یا اتلاف وقت است؟

مرحله دوم) یافتن زمان مناسب برای انجام کار است. آیا آن را باید در زمان زنده یا زمان خنثی انجام دهید؟ به یاد داشته باشید که تعیین وقت انجام کار برای مدیریت زمان بسیار لازم و ضروری است. این‌که بدانید برای چه و به چه منظوری قرار است کار را انجام دهید، نکته‌ای کلیدی محسوب می‌شود.

مرحله سوم) آغاز برنامه‌ریزی است. برای انجام هر کاری باید برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید و بدانید چگونه و چه زمان و با چه ابزاری باید این کار را انجام دهید. برنامه‌ریزی، یکی از اقدامات اصلی برای رسیدن به هدف است که در مدیریت زمان نقشی اساسی را بر عهده دارد.

اگر قرار است تا زمان موردنظر کارهایتان را به‌خوبی انجام دهید، باید دست از تلاشتان بر ندارید. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل مدیریت زمان است. اگر بخواهید دست از تلاش برای به‌دست آوردن هدفتان بردارید، مانند این است که هیچ کاری انجام نداده‌اید. سپس کافی است بنشینید و شاهد این باشید که کارهایتان خودبه‌خود جلو می‌روند و از آن‌ها لذت ببرید.

فیروزه کاتب

در ادامه بخوانید:

مدیریت افراد، هنر می‌خواهد

مدیریت  در زندگی زناشوئی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.