528
کد: 2362
چهارشنبه, 17 دی 99

مراحل قانونی طلاق توافقی

مراحل قانونی طلاق توافقی، شرایط و مدارک

طلاق و به ویژه طلاق توافقی که متاسفانه در دهه اخیر به دلیل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شیوع فراوان یافته است به این صورت است که زن و شوهر هر دو متقاضی جدایی و طلاق هستند و با توجه به این که اختلافی در این خصوص وجود ندارد دادگاه ها با سهولت بیشتری با آن برخورد می کنند. در این نوع جدایی، هر آنچه زوجین بر سر مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان توافق کرده باشند در رای دادگاه – که گواهی عدم امکان سازش نامیده می شود – انعکاس می یابد.

مراحل قانونی طلاق توافقی در دادگاه می تواند بدون وکیل و یا بدون حضور زوجین و توسط وکیل دادگستری انجام شود. طلاق حتی اگر توافقی باشد ناگزیر باید به دادگاه مراجعه کرد و پس از اخذ رای دادگاه به دفترخانه طلاق به جهت ثبت آن مراجعه کرد. امکان مراجعه مستقیم زوجین به دفترخانه بدون رای دادگاه خانواده وجود ندارد.

مدارک لازم برای مراحل قانونی طلاق توافقی عبارت است از عقدنامه یا رونوشت آن – شناسنامه زوجین – ترجیحا کارت ملی (داشتن شماره ملی الزامی است) – گواهی عدم بارداری که بعد از رای دادگاه یا در ضمن انجام مراحل اخذ می شود مگر این که زوجه دوشیزه یا یائسه باشد که نیازی به آن نیست .

در دادگاه های خانواده تهران زنی را که مدعی بکارت باشد به پزشکی قانونی به جهت اخذ گواهی مربوطه معرفی می کنند.

زمان انجام مراحل قانونی طلاق توافقی در شهرهای مختلف و شعبه های متفاوت دادگاه یکسان نیست اما در شهر تهران از ابتدا تا انتها در حال حاضر از یک هفته تا یک ماه طول می کشد. اگر زن و شوهر وکیل نداشته باشند می بایستی با مدرک پیش گفته به دفتر خدمات الکترونیک قضایی به جهت ثبت طلاق توافقی مراجعه کنند و در صورت داشتن وکیل کلیه مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور ایشان انجام می شود.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش سه ماه می باشد و اگر در این مدت برای ثبت طلاق اقدام نشود، گواهی از درجه اعتبار ساقط می گردد.

برای پرونده های طلاق توافقی مشاوره اجباری شده است اما توصیه می شود قبل از رفتن به دادگاه یا وکیل، برای حل مشکلات و تلاش برای حفظ کیان خانواده به مشاور خانواده متخصص مراجعه کنید. طلاق اولین و بهترین راه حل برای برون رفت از مشکلات زناشویی نیست.


 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: