نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان

برگردان/علیرضا پوراشرف   

 

مرا پس نزن!

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان

 

دلتان می خواهد با شخصی که تازه با او ملاقات کرده اید بیرون بروید، اما متأسفانه دوست احتمالیتان به شما جواب ردّ می دهد. یا شاید بخواهید یکی از اعضای خانواده در حق شما لطفی بکند و متأسفانه درخواست شما با یک کلمۀ مؤدبانه ولی قاطع «نه» پاسخ داده می شود. برای هرکدام از ما بارها پیش آمده که چیزی را تقاضاکرده ایم، اما دست رد بر سینه مان خورده و ما هم دست از پا درازتر، مغموم و دلشکسته آن جا را ترک گفته ایم.

اما آیا تابه حال به این فکر کرده اید که چرا بعضی ها کمتر جواب منفی می شنوند. چرا درجایی که ما چیزی را خواهش کرده ایم و خواهشمان ردشده، دیگری از راه رسیده و همان خواهشش اجابت شده. موضوع چیست؟ آیا او مهره مار دارد؟ یا این که او طریقه درست درخواست کردن را بلد است؟!

در این جا راهکارهایی را به شما یادمی دهیم تا با به کاربستن شان راحت تر بتوانید به خواسته هایی که از دیگران دارید دست یابید:

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان

۱. درخواست تان را در شرایط مناسب مطرح کنید

دلیلی ندارد از کسی که کاملاً سرش شلوغ است بخواهید بخش عمده ای از وقت خود را برای اجابت کردن در خواست شما اختصاص دهد. به طور مشابه، چنانچه می دانید شخص مورد نظر از یک رویداد خاص خوشش نمی آید، از او نخواهید برای تماشای آن رویداد اجتماعی همراه شما بیرون بیاید (مثلاً از کسی که ذوق هنری دارد نخواهید همراه با شما به مسابقه هاکی بیاید). از فرستادن یک مقاله دربارۀ معنویت به مجلۀ آموزش مدیریت خودداری کند. بایستی بین درخواست و توانایی بالقوه شخص مقابل برای برآورده کردن آن همخوانی وجود داشته باشد.

٢. صراحتاً بگویید که چه می خواهید:

شخصی که به او پیشنهاد می دهید باید بداند دقیقاً منظور شما چیست. اگر شما خواهش خود را به شکل «پول بیشتری لازم دارم،» یا «مایلید یه مدت باهم باشیم؟» مطرح کنید، طرف مقابل نخواهد دانست که منظورتان چیست. چنانچه فکر می کنید خواستۀ شما چیزی است که فرد دیگر می تواند معقولانه آن را برآورده کند، آن را به طور روشن ودقیق در میان بگذارید.

۳. خواهش شما مختصر و مطلوب باشد:

میزان زمان و توجه افراد جهت گوش دادن به خواسته های شما محدود است. می دانید که شنیدن یک ماجرای طولانی و پیچیده تا چه حد می تواند ملال آور باشد، به ویژه اگر احساس کنید که یک «سئوال» وجود دارد که در پایان آن مطرح خواهد شد. مثلاً اگر از کسی می خواهید به شما پول قرض دهد، می توانید به طور یکریز در مورد نابسامانی وضع مالی خود حرف بزنید، یا ممکن است فوراً بروید سر اصل مطلب و سپس چنانچه شخص مقابل بخواهد بیشتر بشنود، برای پاسخ دادن به سئوالات او خود را آماده کنید. اگر دارید تقاضانامه ای را پر می کنید، به جای اضافه کردن صفحات بیشتر، صرفاً از جای خالی پیشنهاد شده استفاده کنید.

٤. هیچ چیز مهم از یادتان نرود.  

صحبت های اضافی نکنید تا بتوانید آن مورد مهم و مشخص را به طرف مقابل بگویید. اگر فکر می کنید ممکن است نکات مهم از یادتان برود، آن ها را برروی برگه کوچکی یادداشت کنید و برگه را در دستتان نگاه دارید تا بتوانید به آن نگاه کنید.

۵. سعی کنید خواسته شما بجا باشد.

اگر از رئیس خود بخواهید به سازمانی که خانواده شما از آن کمک مالی دریافت می کند، پول اهدا کند، این کار نه تنها به طور ذاتی (بخصوص برای رئیستان) ناراحت کننده است، بلکه در شأن موقعیت شغلی شما هم نیست. با این وجود، این یک قاعدۀ انعطاف ناپذیر نیست. این احتمال وجود دارد که رئیس شما سابقۀ کمک نیکوکارانه به سازمانهای حمایت مالی از کارکنان را داشته باشد، اما فقط به سازمانی که می شناسد کمک می کند. درخواست نامعقول نداشته باشید.

٦. یک دلیل منطقی گریزناپذیر ارائه کنید.

نیاز خواهید داشت دلیل مطرح کردن تقاضای خود را توضیح دهید، به ویژه اگر از طرف مقابل بیشتر خواهش کنید تا آن کار را برای شما انجام دهد. رفتن به خانۀ همسایه و تقاضای یک پیمانه شکر متعارف به توضیح زیاد نیازی ندارد، اما درخواست کمک از همسایه برای تعمیر چیزی که شکسته یا قرض دادن یک چیز باارزش به مقداری زمینه سازی نیاز دارد. همچنین اگر می خواهید کسی را بیرون برای شام دعوت کنید، احتمالاً خاطرنشان کنید که دلیل شما برای انجام این کار آشنایی بیشتر با طرف مقابل است، یا بن تخفیف دارید که می خواهید به او هم بدهید. دلیل درخواست شما هرچیزی که باشد، سعی درکوتاه، بجا، و صادقانه گفتن آن احتمال برآورده شدن آن را نیزافزایش خواهد داد.

۷. از زبان مناسب (و زبان بدن) استفاده کنید.

مودبانه و محترمانه خواهش کنید. بیش از حد خودبین نباشید و تصور نکنید که چون درخواست از سوی شما مطرح می شود، حتماً برآورده خواهد شد. اگر خواسته شما بزرگ است باید بیشتر به این نکته توجه داشته باشید. زبان بدن شما نیز باید منتقل کنندۀ ملاحظه و احترام باشد.اگر با فیس و افاده وارد اتاق شوید، به طور مشابه همان حالت نگاه موسوم به اطمینان بیش از حد به خود را منتقل خواهید کرد. از سوی دیگر، سعی نکنید بیش از حد قابل ترحم به نظر برسید چون این کار فقط شما را فردی فریبکار جلوه می دهد.

٨. در بیان دلایل خود زیاده روی نکنید.

درست همانطوری که مایلید خواهش خود را توجیه کنید، باید از آشکار کردن بیش از انتظار یا بیش از حد مسائل خود پرهیز کنید. لزومی ندارد قرار ملاقات عاشقانه با طرف مقابل را که هفته ها در ذهنتان مجسم کرده اید به او بازگو کنید. همچنین، ممکن است نخواهید به همسایه تان بگویید که علت اینکه از او شکر می خواهید این است که ۳ ساعت است دارید به خاطر جدایی از فرد مورد علاقه تان گریه می کنید و حالا لازم است کمی برای خود کلوچه بپزید تا دلتان آرام شود. با زیاده روی در گفتار، دارید طرف مقابل را وادار می کنید که بخواهد هرچه زودتر از دست شما خلاص شود، و به احتمال زیاد در حال بیرون رفتن از در جواب «نه» بدهد.

۹. از مرتکب شدن اشتباه های احمقانه پرهیز کنید.

این توصیه بیشتر زمانی کاربرد دارد که شما دارید درخواست خود را از طریق رایانامه می فرستید. اگر از «سالی» می خواهید برایتان کاری بکند اما او به شما جواب ردّ می دهد، و آنگاه سراغ « کتی» می روید، یادتان باشد که اسم سالی را حذف کرده باشید. اگر تقاضانامۀ خود را برای یافتن شغل یا برای مدرسه می نویسید، نام صحیح مؤسسه را در نامۀ ضمیمه نوشته و قبل از فرستادن دوباره به آن نگاهی بیندازید.

۱۰. از تجربه های خود درس بگیرید

احتمال دارد علی رغم اینکه حداکثر تلاش خود را می کنید، در هر صورت خواهشتان با پاسخ منفی مواجه می شود. بعد از این تجربه کلاهتان را قاضی کنید تا متوجه شوید علت این ردشدن چه بود. احتمال دارد که همه چیز را کاملاً درست انجام داده اید اما اوضاع بر وفق مراد شما نبوده است. شاید هنگامی که شرکت شما یک دورۀ ریاضت اقتصادی کلی را می گذراند، درخواست افزایش حقوق کرده اید. حتماً خاطرتان باشد که به دلایل نادیده گرفته شدن درخواست خود که توسط طرف مقابل مطرح می شود، به دقت گوش دهید، چرا که ممکن است هنگامی که وقتش فرا رسید، خواسته هایتان برآورده شود.

نحوۀ برخورد با عدم پذیرش یک مهارت است نه یک استعداد. ولی اگر خواسته های خود را با حداکثر دقت و هوشیاری ممکن بیان کنید، مجبور نخواهید شد اغلب اوقات این مهارت را تمرین کنید.

نقشه هایی برای گرفتن پاسخ مثبت ، چه در خانه ، چه در سرکار ، چه در زندگی اجتماعیتان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.