مشکلات طلاق در زنان , روانشناسی ازدواج , روانشناسی جامعه , چه مشکلاتی طلاق در زنان را تهدید می کند ؟ , روانشناسی طلاق

مشکلات طلاق در زنان | چه مشکلاتی طلاق در زنان را تهدید می کند

مشکلات طلاق در زنان

چه مشکلاتی طلاق در زنان را تهدید می کند ؟

روانشناسی جامعه – روانشناسی طلاق  مشکلات طلاق در زنان

یکی از مشکلات طلاق در زنان قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی سنگین است ، زنی که با هزار امید و آرزو پا در خانه مردی می گذارد هیچ گاه تصور پاشیده شدن کانون زندگیش را ندارد ولی زمانی که با این مسئله روبرو می شود یأس و ناامیدی است که با اینگونه زنان همراه خواهد شد و در بعضی از موارد آنها را تا مرز افسردگی نیز خواهد کشاند.

مشکلات طلاق در زنان

استرس و نگرانی از بازگشت به منزل پدری ، نوع برخورد اطرافیان ، ترس از سرزنش شدن در مورد عدم توانایی اداره زندگی ، و در بعضی مواقع عذاب وجدان و پشیمانی مشکلات روحی دیگری است که زنان مطلقه را دچار می سازد.

چنانچه زنی که طلاق گرفته است دارای فرزند باشد مشکلات بیشتری در انتظار اوست به دلیل اینکه حق حضانت زنان بر کودکان با توجه به سن آنها یکی از اصلی ترین نگرانی های زنان در طلاق است.

مشکلات طلاق در زنان در  اجتماع  را نمیتوان نادیده گرفت عدم پذیرش فرزندان زنان مطلقه در ازدواج های بعدی ، وحشت از ازدواج با اینگونه از زنان با تصور داشتن مشکلات شخصیتی و اتفاق افتادن طلاق مجدد ، در امان نبودن از طعنه ها و کنجکاوی های اطرافیان ، سرخوردگی اجتماعی و بسیاری دیگر از این دست امور که زنان مطلقه را با چالشی سخت مواجه خواهد کرد.

مشکلات طلاق در زنان در جامعه

یکی از مهمترین مشکلات طلاق در زنان مشکلات مالی است، در بسیاری از موارد زن در مقابل طلاق از سوی شوهر از تمام حق و حقوق قانونی خود چشم پوشی می کند و یکی از آنها مهریه می باشد .

اکثر زنان طلاق گرفته ، مهریه خود را در هنگام طلاق دریافت نکرده و برای طلاق گرفتن مجبور به گذشتن از مهریه خود شده‌اند.
این در حالی است که بیشر زنان طلاق گرفته هیچ نفقه‌ای دریافت نکرده‌اند و به دلیل اینکه بیشتر زنان در خارج از خانه به شغلی مشغول نیستند و حتی در صورت داشتن مدرک تحصیلی عالی، بسیاری از آنها پس از ازدواج بنا به هر دلیلی دست از کار کشیده اند، اما پس از طلاق ، برای یافتن شغلی مناسب و تامین خود دچار مشکلات بسیاری می شوند .
متاسفانه دیدگاه ناپسند جامعه نسبت به زنان طلاق گرفته به خودی خود برای آنها مشکلات بسیاری را پدید آورده است .

یکی دیگر از مشکلات طلاق در زنان مسئله حضانت فرزندان شان است ، بسیاری از زنان در قبال مهریه و دیگر حق و حقوق مالی خود، خواهان حق نگهداری فرزندان خود هستند. ولی باز هم این امر حالتی نسبی دارد زیرا طبق بیان صریح قانون اگر زن دوباره ازدواج کند حضانت از وی سلب خواهد شد، و دیگر آنکه مرد می تواند از نظر خود بازگردد و حضانت فرزندان را خود به عهده بگیرد ، اما زن نمی تواند مهریه و حق و حقوق خود را پس از تغییر رای مرد باز پس بگیرد.
در واقع بعد از وقوع طلاق و وجود اختلاف در میان زن و شوهر، اولین مسئله ای که ذهنیت زن و شوهر متوجه آن می شود، حضانت کودک یا کودکان است که نتیجه زندگی مشترک بوده است.

گذشته از تمام مسائل فوق یکی از مشکلات زنان طلاق گرفته آزارها و مزاحمت هایی است که همسر سابق نسبت به او روا می دارد و سعی می کند به طرق مختلف از دیدگاه خود انتقام طلاق را از او بگیرد و با توجه به همان تحقیق ٤٥ درصد زنان طلاق گرفته از مزاحمت‌ها و مداخلات همسر قبلی خود ابراز ناراحتی کرده و از این بابت احساس سلب حقوق فردی و اجتماعی شان را می‌کنند. از سوی دیگر٤٠ درصد دیگر نیز محدودیت‌ها و مزاحمت‌های اعضای خانواده خود را مخل امنیت و آزادی خود قلمداد می‌کنند.

زن طلاق گرفته برای زندگی در میان یک جامعه با مشکلات عدیده ای رو به روست، اگر بخواهد با خانواده اش زندگی کند از سوی آنها مورد آزارهای روحی قرار می گیرد، رفت و‌آمدهای او کنترل می شود و خانواده ها برای حفظ آبروی خود سعی می کنند از معاشرت های او بدلیل حساسیت های جامعه جلوگیری کند .

اگر بخواهد به طور مستقل زندگی کند پیدا کردن یک محل مسکونی و صاحب خانه ای که مایل به ارائه یک خانه به یک زن مطلقه باشد کاری بس دشوار است و حتی اگر چنین خانه ای را هم بیابد باز هم باید با همسایگانی بر خورد کند که او را تنها به چشم عمل نابود کننده زندگی خود می بینند .

مشکل اقتصادی مشکل بزرگ دیگری است
زنانی که دارای درآمد و سرمایه مالی نیستند بعد از طلاق اگر از جانب فرد دیگری حمایت نشوند برای گذران زندگی خود نیز دچار مشکلاتی خواهند شد و اگر حضانت فرزندان را هم بر عهده گرفته باشند اوضاع بسیار سختتر خواهدبود که همین علل متاسفانه در بعضی از موارد دیده شده است که این زنان برای تأمین نیازهای اقتصادی خود به طرف فعالیت های بزهکارانه کشیده شده اند.

بخوانید :

پرسشهایی که قبل از طلاق باید پرسیده شود ؟

چه چیزهایی می‌تواند باعث شود جدایی  اتفاق بیفتد؟

آیا مردان در طلاق شکننده تر هستند؟ 

چطور زندگی زناشویی خود را نابود کنیم ؟

آیا در دقیقه نود راهی هست که بتوان مانع از طلاق شد؟

چه چیزهایی می‌تواند باعث شود طلاق اتفاق بیفتد؟

چرا طلاق برای مردان سخت تر است؟
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.