من شیفته هوشمندی‌های طبیعتم

من شیفته هوشمندی‌های طبیعتم

محمدرضا بیات سرمدی ـ روان‌شناس 

من شیفته هوشمندی‌های طبیعتم

 

صبحگاهان هرگاه پنجره اتاقم را می‌گشایم نسیم دل‌انگیز همچون عاشقی شوریده که مدت‌ها در انتظار دیدار معشوق به‌سر می‌برده است، مرا چنان سخت در آغوش می‌کشد که بی‌درنگ از خود تهی می‌شوم و همزمان از عشقی عظیم سرشار می‌گردم.

در آن‌سوی پنجره، زمین و هر آنچه روی پهنه فراخ آن نشسته، از بارش ذرات خورشید مست شده است و تبی تند در رگ‌های زندگی جاری است که گویی از شراب آتشین جام خورشید حاصل آمده است و شگفتا که در این سفر زندگی، لذت موهبتی نیست که در پایان نصیبمان می‌شود، بلکه دریایی بیکران است که از آغاز در آن غوطه‌ور می‌شویم و لذت درآمیختن با جلوه‌های باشکوه طبیعت و نوسان بی‌وقفه میان زیبایی بی‌همتای آن از سویی و هوشمندی شگرف آن از سویی دیگر، در آن جریان دارد.

در این میان هرکس به‌انداز‌ه‌ای که خود را آماده کرده است، از لذت‌های ناب هستی برخوردار می‌شود. می‌توان تنها محو زیبایی‌ها شد یا از مرز زیبایی گذشت و به آن‌سوی شگفتی سفر کرد و شیفته هوشمندی‌های پنهان در دل طبیعت شد.

پی‌یر دو فرما، ریاضیدان فرانسوی، یکی از افرادی بود که مرز زیبایی‌های طبیعت را درنوردید و دریافت یک شعاع باریک نور وقتی مسیر بین دو نقطه را طی می‌کند، کوتاه‌ترین راه را انتخاب نمی‌کند، بلکه همیشه مسیری را بر می‌گزیند که می‌تواند در کمترین زمان ممکن آن را طی کند.

او با استفاده از فرمول‌های ریاضی ثابت کرد که برای یک شعاع نور در طبیعت، «زمان» منبعی کمیاب و ارزشمند است؛ آن‌گونه که برای پیمودن فاصله میان دو نقطه طوری رفتار می‌کند که این منبع ارزشمند را تا حد ممکن هدر نکند.

در سرزمین سرد و یخی قطب شمال، طبیعت همین درس ارزشمند را بار دیگر، البته با زبانی کاملاً متفاوت، به ما می‌آموزد. وقتی فصل زمستان از راه می‌رسد و برای ماه‌ها امکان دستیابی به شکار از بین می‌رود خرس‌ها درون غارهای تاریک می‌خزند و به خواب زمستانی فرو می‌روند. در قطب شمال آن منبع کمیاب و ارزشمند «انرژی» است که از مواد غذایی به‌دست می‌آید. به همین خاطر خرس‌ها هفته‌ها و ماه‌ها را در خواب می‌گذرانند تا بتوانند انرژی کمتری مصرف کنند و زنده بمانند.

در بیابان، «آب» کمیاب‌ترین و ارزشمندترین منبع حیات است. ریشه‌های گیاهان گاه ده‌ها متر عمق خاک را می‌شکافند تا بتوانند کمترین ذرات آب را در اعماق زمین‌های خشک بیابان شکار کنند. برگ‌های گیاهان صحرایی نیز به‌گونه‌ای آفریده‌اند که کمترین میزان تعریق را داشته باشند تا آب ارزشمندی را که به‌سختی به‌چنگ آورده‌اند، به‌آسانی از دست ندهند.

در طبیعت به هر پدیده‌ای که بنگریم درمی‌یابیم به‌گونه‌ای هوشمندانه طراحی شده است تا همیشه از کمیاب‌ترین و ارزشمندترین منابع خود به‌سختی محافظت کند. بی‌شک طبیعت بهترین آموزگار ماست، زیرا آفرینش پروردگاری است که هوشمندی‌اش را مرزی نیست.

 کسب‌وکار شما هم در طول حیاتش مراحلی گوناگون را سپری می‌کند و در هریک از این مراحل کمیاب‌ترین و ارزشمندترین منبع کسب‌وکارتان تغییر می‌کند. در شروع کار اغلب سرمایه کمیاب‌ترین منبع موجود است؛ اما با گذشت زمان و با رشد و توسعه کسب‌وکار، این منبع کمیاب و ارزشمند جای خود را به عواملی دیگر می‌دهد.

وقتی سرمایه اندک است شما وظیفه دارید به‌شدت از آن محافظت کنید. شاید مجبور باشید برای بقای کسب‌وکارتان حتی زمان را قربانی سرمایه کنید؛ یعنی زمان بیشتری را صرف انجام کاری کنید تا کمی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

گاه در شرایطی «زمان» به کمیاب‌ترین و ارزشمندترین منبع کسب‌وکارتان تبدیل می‌شود. آن‌گاه شما باید از تمام منابع موجود استفاده کنید تا آن را به نفع خود بخرید. زمانی می‌رسد که کسب‌وکار شما به‌راستی نیازمند برخورداری از تخصص یا هوشمندی نیروی انسانی آگاه و تواناست. بی‌گمان در این شرایط احمقانه‌ترین کار ممکن این است که به‌خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خود را از منافع ارزشمندی محروم کنید که به‌سمت کسب‌وکارتان سرازیر خواهد شد.

اکنون وقت آن است که از خود بپرسید: «به‌راستی کمیاب‌ترین و ارزشمندترین منبع کسب‌وکارتان چیست؟» وقتی پاسخ این پرسش را یافتید، بکوشید کسب‌وکارتان را به‌گونه‌ای از نو طراحی کنید که از آن منبع حیاتی به بهترین شیوه محافظت شود تا از اتلاف آن جلوگیری کنید.

طبیعت با این روش میلیون‌ها سال است که با موفقیت راه خود را پیموده است. بی‌شک شما هم خواهید توانست با الگوبرداری از طبیعت راه خود را با موفقیت طی کنید و از کسب‌وکارتان شاهکاری بی‌همتا و سرشار از زیبایی و شگفتی بیافرینید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.