موسيقی درمانی , آیابا موسيقی درمانی می توان به بیماران کمک کرد , معجزه موسیقی , موسیقی در درمان , موسيقی  درمانگرها

موسيقی درمانی | آیابا موسيقی درمانی می توان به بیماران کمک کرد

موسيقی درمانی

Music therapy

آیا  با موسيقی  درمانی می توان به بیماران کمک کرد ؟

مطالعات و تحقيقات مختلف نشان داده‌اند كه موسيقی درمانی در پيشبرد آرامش، كاهش اضطراب و استرس و درمان افسردگي موثر است. مطالعه بر روي بيماراني كه به دلايل مختلف مثل سوختگي، بيماري‌هاي قلبي، ديابت و سرطان در بيمارستان بستري بوده‌اند، نشان داده است كه موسيقی درمانی به بيماراني كه از اختلالات و مشكلات عاطفي و احساسي رنج مي‌برند، اجازه مي دهد تا بتوانند تغييرات مثبت ذهني و خلقي در خود ايجاد نموده و در عين حال توانايي حل مشكلات را بدست آورند. در عين حال موسيقی درمانی در بيماران بستری هم بسيار موثر بوده است.

موسيقی درمانی ,  آیابا موسيقی درمانی می توان به بیماران کمک کرد , معجزه موسیقی  ,  موسیقی در درمان  ,  موسيقی  درمانگرها

موسيقی درمانی به عنوان درمان مكمل براي توانبخشي بيماران باعث تقويت سطوح ارتباطي و هماهنگي جسمي شده و در افراد داراي اختلالات نورولوژيك و اختلالات گفتاري كه دچار مشكلات روحي و جسمي نيز هستند، باعث بهبود عملكردهاي ذهني و جسمي مي‌گردد.موسيقی درمانی در مراقبت از نوزادان ،حتی نوزادان نارس موثر و مفيد بوده و براي اطفال و نوزادان تحت مراقبتهاي پزشكي يا اعمال جراحي نيز بسيار قابل استفاده است. اين درمان در اطفالي كه دچار ناتوانايي‌هاي يادگيري يا اختلالات گفتاري و شنوايي هستند نيز ممكن است بسيار مفيد واقع شود.

موسيقی درمانی مي‌تواند نياز به دارو درماني را در حين زايمان كاهش داده و بعنوان عامل مكمل در كنار بيهوشي در جريان اعمال جراحي و دندانپزشكي مورد استفاده قرار گيرد. موسيقی درمانی را جهت كاهش دردهاي مزمن هم مي‌توان بكار برد.

موسيقی درمانی مي‌تواند كيفيت زندگي را در افراد مبتلا به بيماريهاي بسيار شديد و جدي كه در مراحل نهايي بيماري قرار دارند بهبود بخشيده و موجب بهتر شدن سطح سلامت و بالابردن كيفيت زندگي در آنها شود. از موسيقی درمانی براي تكميل درمان بيماران مبتلا به ايدز، سكته‌هاي مغزي، پاركينسون، سرطان و آلزايمر و ساير انواع فراموشي‌ها مي توان استفاده نمود.

با توجه به وسعت عملكرد موسيقی درمانی، نياز به انجام تحقيقات رسمي براي تعيين تعداد افرادي از جامعه كه مي‌توانند براي درمان بيماريهايشان از موسيقی درمانی كمك بگيرند، احساس مي‌شود.

چگونه يك موسيقی  درمانگر انتخاب كنيم؟

موسيقی  درمانگرها بصورت خصوصي يا همراه با روانپزشكان و روانشناسان و به عنوان عضوي از گروه مشاورين توانبخشي فعاليت مي‌نمايند و در حال حاضر حدود ۵۰۰۰ درمانگر از اين نوع، در ايالات متحده آمريكا مشغول به فعاليتند. برای انتخاب درمانگر در این کشور، به افراد توصیه می شود مطمئن شوند كه وي حتماً دورهموسيقی درمانی را در كالج يا دانشگاه طي كرده باشد همچنين بايد مدارك ثبت شده‌اي از مراكز تأييد كننده موسيقي درمانگرها (MT-BC) يا از مراكز ثبت ملي موسيقي درمانگرها (RMT) يا مراكز تأييد موسيقي درمانگرها (CMT) و يا مراكز پيشرفتة تأييد موسيقي درمانگرها (ACMT) داشته باشد. به هر حال قبل از انتخاب يك موسيقی درمانی درمانگر سعي كنيد با چند درمانگر صحبت كرده تا بهترين آنها را انتخاب نماييد.

برای درمان با این روش توجه به چه احتياطاتی لازم است؟

موسيقی درمانی ,  آیابا موسيقی درمانی می توان به بیماران کمک کرد , معجزه موسیقی  ,  موسیقی در درمان  ,  موسيقی  درمانگرها

موسيقی درمانی براي تمام افراد مناسب نيست. برخي از افراد ممكن است با اين نوع درمان احساس اضطراب و برافروختگي بيشتري ‌نمايند و بعضي هم ممكن است اصلاً به اين درمانها پاسخ ندهند. اگر شما يك نشانه يا علامت خاصي داريد و تمايل داريد كه با موسيقي درماني معالجه شوید، ابتدا با پزشك خود مشورت نمائيد تا وجود هرگونه مشكل پزشكي زمينه‌اي خطرناك و جدي را در شما رد نمايد.

به گزارش «دیلی‌میل»، آنها با استفاده از هدفون‌های معمولی که روی گوش‌ها و سر نوزادان خیلی بزرگ به نظر می‌رسند، موسیقی ویوالدی و موتزارت را برای این کودکان پخش می‌کنند و آنها دور از مادرانشان به این موسیقی گوش می‌دهند.

دکتر اسلاوکا ویراگوا معتقد است، موسیقی می‌تواند جایگزینی برای صدای مادران باشد و سبب عادی شدن ضربان قلب نوزادان می‌شود.

به نظر او، موسیقی کلاسیک می‌تواند جایگزین خوبی برای مادر در زمان نبودشان باشد.به این ترتیب موسیقی نه تنها جای خالی مادر را پر کرده بلکه از استرس نوزاد کاسته و به افزایش وزن او کمک می‌کند.

شیوه های مختلف استفاده از اصوات و موسیقی در درمان چیست ؟

۱– ذکر درمانی یا مانترا که خود به چند روش انجام می شود .از قبیل ،تکرارو کشیدن حروف صدا دار مثل ( ای ی ی ی ..، آ ااا…،اوووو …) یا تکرار حرف صدادار باحروف بی صدا و بی معنی مثل ( اوووم ، آوووم ، هاااام ، سوووو … ) و یا تکرارکلمات و جملات معنا دارو نیروزا مثل : ذکرنامهای خداوند در ادیان مختلف ، وخواندن دعاهایی که در مذاهب مختلف اثر شفا ودرمان دارد . ویا ذکر( هو ) در سنت دراویش شرقی که با حرکت بدن نیز همراه است .

۲- – شنیدن موسیقی ملایم (در خواب یا در بیداری) ۳ – – اجرای موسیقی و نواختن ساز

۴ – – تالیف ترانه و موسیقی

۵- – اجرا یا شنیدن موسیقی همراه با حرکات بدنی

۶- – استفاده ا ز امواج فرا صوت در دستگاه های مدرن تشخیص بیماری مثل ( سونوگرافی – اولتراسوند )شکل تغییر یافته دستگاه (سونار ) است که در جنگ جهانی اول برای رد یابی زیر دریاییهای آلمانی توسط کشور انگلستان بکار گرفته می شد .امروزه در صنعت نیز برای آشکار سازی شکافها در فلزات و سایر مواد نیز بکار میرود.

۷ – – دندانپزشکان تنها با استفاده از دستگاه ایجاد کننده امواج صوتی ، دندانها را جرمگیری می کنند .

۸ – – سایمتیک درمانی (تاثیر انواع موجها وارتعاشات صوتی را بر ماده نشان میدهد .) این اصطلاح حدود سیصد سال قبل توسط ( ارنست چالدنی ) وضع شد .ودر ادامه کار او دکتر (هانس جنی) توانست اثرنتهای موسیقی را که از بلندگو پخش می شد و بر روی شن اشکالی را ایجاد میکرد به صورتی قابل رویت بر پرده منعکس کند . این روش حدود سی سال قبل توسط یک دکتر انگلیسی بنام (پیتر گای منرز ) گسترش یافت . او وسیله ای اختراع کرد که بسامدهایی را که از بافت های مختلف بدن ساطع میشدمحاسبه کرد و برای درمان ، دستگاه وی موسیقی مناسب با بسامد اندام آسیب دیده تولیدو پخش می کند

 

مطالب مرتبط:

تاثیر موسیقی بر روان 

شخصیت و موسیقی

افسردگیت را با موسیقی درمان کن

معجزه موسیقی

فواید موسیقی

معجزه موسیقی در درمان افسردگی

ده تاثیر موسیقی بر ذهن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.