مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله | درس نخواندن | روانشناسی نوجوانی

مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله

اگر فرزندی دارید که درس نمی خواند، این مکالمه دکتر هلاکویی با یک پسر ۱۷ ساله را حتما بشنوید

مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله : علل گوناگون مشکلات درسی کودکان چنین است :

 مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله مشکلات جسمی : ممکن است فرزند شما در بینایی یا شنوایی ضعف داشته یا به بیماری مزمنی مبتلا باشد. مراجعه به متخصص، نگرانی شما را از این جهت از بین می‏برد.

 مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله مشکلات روحی : فشارهای روحی ناشی از اختلاف پدر و مادر، حسادت به فرزند تازه متولد شده، تبعیض و مقایسه‏ی کودک با دیگران، سرزنش و توبیخ و… به طور قطع در رشد تحصیلی او اثر منفی دارد و او را از انجام امور درسی باز خواهد داشت.

 مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله اختلال در یادگیری : اختلال در یادگیری یا ناتوانایی‏های یادگیری که ۸۰ درصد به صورت اختلال در خواندن خود را نشان می‏دهد، یکی از عوامل مشکلات درسی و عدم انجام تکالیف است.

کودکان مبتلا به این اختلال از جهت هوش بهر، متوسط رو به بالا هستند؛ پس برخلاف تصور برخی، اختلال در یادگیری، به معنای عقب‏ ماندگی ذهنی نیست.
مشکلات این گونه کودکان، مربوط به ادراک، تمیز، حافظه و توالی دیداری و شنیداری است و به طور معمول در تشخیص کلمات مشابه چون دوز و زود و غاز و زاغ، روز و زور، و… مشکل دارند.

مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله  خستگی : بازی و فعالیت‏های فیزیکی بیش از حد، سبب خستگی فراوان و در نتیجه، عدم انجام تکالیف خواهد شد؛ پس این گونه فعالیت‏ها نیز باید حساب شده و براساس برنامه باشد.

 مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ ساله حواس‏پرتی : برخی کودکان، وقتی تنها هستند، حواسشان پرت می‏شود؛ پس باید زمینه‏ای فراهم شود که یا مادر در اتاق کودک باشد یا کودک در محل فعالیت مادر (آشپزخانه) به تکالیفش برسد تا در صورت حواس‏پرتی، مادر به او کمک کند.

 مکالمه دکتر هلاکویی با پسر ۱۷ سالههوش فوق‏ العاده : در مواردی (گرچه اندک)، هوش بهر بالای کودک، مانع از انجام تکالیف است؛ زیرا از دید او، انجام تکالیف، بسیار بچگانه است. برای چنین کودکی می‏توانید با هماهنگی با معلم، برنامه ‏ی ویژ ه ‏ای را ترتیب دهیدز انجام تکالیف است؛ زیرا از دید او، انجام تکالیف، بسیار بچگانه است. برای چنین کودکی می‏توانید با هماهنگی با معلم، برنامه ‏ی ویژ ه ‏ای را ترتیب دهید.

سایت روانشناسی خانواده

بخوانید :

بلوغ جنسی چیست 

رایجترین اشتباه والدین 

پرسش دختران در مورد بلوغ

برزخ دوران نوجوانی

چرا بعضی از نوجوانها از والدین خود متنفر هستند ؟

عاشق شدن در نوجوانان رو چطور مدیریت کنیم؟

سایت روانشناسی خانواده
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.