هدف‌گذاری  |چگونه آسان و سریع به آرزوهای خود دست یابيد؟|موفقیت و هدف‌گذاری | هدف‌گذاری و ثروت | هدف‌گذاری وتلاش| روانشناسی موفقیت

هدف‌گذاری |چگونه آسان و سریع به آرزوهای خود دست یابيد؟| موفقیت

هدف‌گذاری

 

الفبای هدف‌گذاری

چگونه آسان و سریع به آرزوهای خود دست یابيد؟هدف‌گذاری سریع چیست ؟

 

هدف، کلمه‌ای است که عده‌ای از شنيدن آن می‌ترسند و فکر می‎کنند قرار است کاری دشوار را با سختی و مرارت و زجر کشيدن، به انجام برسانند؛ برای همين از هدف‌گذاری برای زندگی خود می‎گریزند. داشتن هدف، نياز ذهن انسان است. ذهن ما به‌گونه‌ای طراحی شده که برای فعال و شاداب بودن به هدف‌گذاری نياز دارد.

انسانی که هدف دارد، احساس زنده بودن و خوشبختی می‎کند. انسانی که باور دارد می‎تواند به هدف خود برسد، با شادی تلاش می‎کند و هر بار که هدفی جديد را به‌دست می‎‎آورد، شادتر و خوشبخت‎تر می‎شود. بدون هدف‌گذاری، دچار احساس پوچی و افسردگی می‎شويم. افرادی که غمگين و بی‎انرژی هستند، اگر چند هدف برای سال جاری خود تعيين کرده و بر آن‌ها تمرکز کنند؛ احساس بهتری خواهند داشت. منظور من از هدف این نیست که بنویسید:

 

امسال مدرک فوق‌ليسانس (يا دکترا) بگيرم.

زبان انگليسی‌ام را تقويت کنم.

وبلاگ عکاسی يا نقاشی بسازم.

همين و همين و همين…

این ها هدف‌گذاری نیست

از همه بدتر اين‌که از ديدن چنين فهرست‌هایی نه‌تنها خوشحال نمی‎شوند بلکه بيشتر غصه‌دار و ناراحت و پژمرده خواهید شد.

چرا؟ برای هدف‌گذاری برنامه ریزی کنید

چون اين‌ها اهداف خودشان نيست. اين مواردی است که فکر می‎کنند مجبورند انجام دهند چون مادرشان يا پدرشان از آن‌ها انتظار دارند يا مواردی است که بدون منطق و دليل در جامعه ما باب شده است. برای مثال اين روزها هر دختری از خودش انتظار دارد مدارک متعدد داشته باشد. چرا؟ چون دخترخاله‎ام مدرک فوق‌ليسانس گرفته است، من هم بايد بگيرم. برای بسياری از شما، اين‎ها هدف‌گذاری دلخواه نيستند.

هدف، بايد مال خود خود خودتان باشد. وقتی به آن فکر می‌کنيد دلتان غنج برود. صبح به عشق اين‌که زودتر به آن برسید، از رختخواب بيرون بپريد. شب‎ها از ذوق و شوق رسیدن به آن دستاوردها خوابتان نبرد. تمام لحظات بيداری همه‌جا به هدف خود فکر کنيد و دنبال راهی برای بهتر انجام دادن آن باشيد. حتی خواب آن را ببينيد؛ اين يعنی هدف! هنگامی‌که شخصی برای دریافت مشاوره موفقیت به من مراجعه می‌کند، از او می‎پرسم: «هدف تو چيست؟» گاهی احساس می‌کنم ذهن طرف مقابل قفل می‎شود و دست و دلش می‎لرزد. گويا می‎ترسد و کودک درونش می‎خواهد جايی پنهان شود؛ چون احساس می‎کند قرار است باری سنگينی بر دوشش بگذارد و هن‎هن‎کنان آن را به مقصد برساند.

ولی اگر بگويم: «عزيزکم! دلت چه می‌خواهد؟» چشمانش برق می‎زند. دلش لبريز از شادمانی می‎شود و درحالي‌که قند در دلش آب می‎شود، صدها چيزی که می‎خواهد، می‌شمارد. می‌توان چند صفحه درباره خواسته‎های دلش نوشت.

متأسفانه برخی از شما باور کرده‎ايد که نبايد چيزی بخواهيد. حتی آن را آرزو کنيد. حق نداريد برای چيزی خيالبافی کنيد، چون آن را هرگز به‌دست نمی‎آوريد! بعضی از شما جرئت آرزو کردن نداريد. بعضی از شما چراغ قلبتان خاموش است، انگار هيچ آرزو و هدف‌گذاری و اشتياقی نیست . از همه بدتر اين‌که به بی‎اشتهايی نسبت به زندگی، رنگ عرفان و بی‎نيازی و قناعت می‎زنيد و به آن افتخار می‎کنيد.

بشر، زياده‌خواه است. بشر، جاه‌طلب است. بشر هرگز راضی نمی‎شود. هر آرزويی را که به‌دست می‎آورد، در پی آرزوی بعدی است. هيچ چيز برايش کافی نيست. اين ذات بشری است. اگر پدران ما تفکر قناعت‌پيشگی داشتند، ما هنوز در غار زندگی می‎کرديم! اگر بشر راضی به سرنوشت بود، هنوز آبله کودکان را قتل‌عام می‎کرد. هنوز وبا و طاعون يک کشور را خالی از سکنه می‎کرد؛ زيرا فکر می‎کرد همين است که هست! يک روز يکی دنيا می‎آيد و دیگری می‎ميرد! چاره‎ای هم نيست. بايد سوخت و ساخت! ولی طبع بشر اين نيست. به همين دليل بشر هر روز پيشرفت می‎کند و هر روز بر رفاه زندگی خود می‎افزايد؛ چون به آنچه دارد راضی نيست و بيشتر می‎خواهد پس هدف‌گذاری مهم است

انسان شاکر می‎تواند سيبی آبدار و شيرين و خوشمزه را با لذت گاز بزند و بخورد و وقتی تمام شد، بگويد: «عالی بود! حالا چلوکباب می‎خواهم!» اين معنای شکر و سپاس و اشتياق بيشتر داشتن است.

انسان قناعتپيشه همان يک سيب را ذره‌ذره می‎خورد تا زود تمام نشود و وقتی تمام شد، به گرسنگی کشيدن ادامه می‎دهد. در زندگی هدف داشته باشید

انسان ناراضی و ناشکر يا سيب را با عصبانيت گاز می‎زند يا از اول سيب را دور می‎اندازد و می‎گويد: «همين يک سيب! آخه چرا من فقط بايد يک سيب داشته باشم و همسايه‎ام يک جعبه سيب؟! آخه چرا من؟! اين عدالته؟! اين درست است؟!» به این ترتیب هم سيب زهرش می‎شود و هم فرصت فراهم کردن چلوکباب را نخواهد داشت هدف‌گذاری فراموش نشود

اگر احساس می‎کنيد هيچ آرزويی نداريد يا فقط يکی دو آرزو داريد، شما نيمه‌زنده هستيد. اين فضيلت نيست؛ بلکه مرگ و نيستی است. کفران نعمت زندگی است. خداوند اين زندگی را به شما هديه داده و آرزو و اشتياق را در دلتان نهاده است. دنيا را رنگارنگ ساخته است تا هرگز از هوس و اشتياق نيفتد. اگر شما در قلبتان را بسته‎ايد، داريد کفران نعمت می‎کنيد. هدف‌گذاری کنید از آرزو کردن نترسيد. از زياد خواستن نترسيد. بخواهيد! خداوند بسیار بخشنده است و هرچه از او بخواهید، برای او ممکن است. از خدا بخواهید، زیاد هم بخواهید!

نويسنده: دکتر آناهيتا چشمه‌علايی

در ادامه بخوانید 

راه های موثر برای رسیدن به موفقیت در کار ها

رمز رسیدن به موفقیت و پیشرفت چیست؟

شما می تونید! بر مشکلات غلبه کنید

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.