چرا من هنوز مجرد هستم؟!! | روانشناسی ازدواج

چرا من هنوز مجرد هستم؟!! | روانشناسی ازدواج

چرا من هنوز مجرد هستم؟!!

 

چرا من هنوز مجرد هستم؟!!

پای صحبت مجردها که می نشینی، می بینی هرکدام یک جواب به تو می دهد. یکی دلیل بسیار موجهی برای متنفربودن از ازدواج دارد. دیگری زندگی متاهلی را سخت و پردنگ و فنگ می داند، سومی دوست دارد ازدواج کند اما هرچه تا حالا صبرکرده دلبر جاودانش را پیدا نکرده.

خلاصه این که هرکس دلیل و علتی دارد و آن قدر بر آن دلیل پافشاری می کند که دیگران را یارای مقاومت نمی ماند.

این درحالی است که اختیار زندگی هر فردی به دست خود اوست و ما خودمان دنیایمان را می سازیم. شمایی که از ازدواج گریزانید، آیا می دانید که پیوند زناشویی یکی از مهم ترین گام ها برا ی بقای زندگی و کمال یافتن است؟! به جای ذکر دلایل موجه، با مشکلتان مواجه شوید و آن را حل کنید. این ها برخی از دلایلی هستند که جوانان برای مجردماندن می توانند داشته باشند.

چرا من هنوز مجرد هستم؟!! | روانشناسی ازدواج

چرا من هنوز مجرد هستم؟!! | روانشناسی ازدواج

 چرا من هنوز مجرد هستم؟!! ۱) دفاع از خود

شاید پیشتر در مسائل عاطفی لطمه خورده اید و به همین دلیل نمی خواهید دوباره پای کسی به زندگی تان بازشود.

برای مثال اگر، شما کنار افرادی که خلق و خوی سردی دارند زندگی کنید ، ممکن است تا مدت ها نسبت به واژه هایی نظیر : محبت ، عشق، مهر و علاقه بدگمان باشید ، و به افرادی که به شما علاقه ی “بیش از حد”  نشان می دهند مشکوک شوید و در جستجوی علتی خاص برای این محبت شاید بیهوده و اضافه باشید. در واقع پاسخ ما نسبت به مهر و علاقه ی دیگران به نوعی واکنش دفاعی تبدیل می شود و با زرهی از جنس بی مهری به مقابله با اطرافیانمان می پردازیم  و حتی با حصار بدبینی که پیرامون خود کشیده ایم مانع از نفوذ عشق و محبت دیگران به قلبمان می شویم.

۲) معیارهای عجیب

هنگامی که ما براساس معیارهای خاص خود به دنبال یک همراه می گردیم ممکن است به رابطه با فردی که از لحاظ احساسی دلخواه ما نیست وارد شویم. فرد موردعلاقه مان را براساس نیازهای غیرمعقول انتخاب می کنیم. مثلاً دختری با پسری پولدار ازدواج می کند درحالی که می داند آن پسر مشکل اخلاقی دارد. نتیجه چنین ازدواجی شکست است. مراقب معیارهایتان باشید.

۳) ترس از صمیمیت

رابرت فایراستون (روانشناس و نویسنده) ، در مقاله ی خود نوشت “شما چیزی که می خواهید را نمی گویید ” . بسیاری از ما ادعا می کنیم که در جستجوی یک همراه دوست داشتنی هستیم، اما ترس ما از صمیمیت ممکن است در مورد کسی که ” ما را بیش از حد دوست دارد ”  به دلایل غیر منطقی منجر به دوری از آشنایی با افراد شود . در این حالت ما نمی توانیم بین آنچه که بر زبان می آوریم و آنچه که در عمل انجام میدهیم تطابق ایجاد کنیم. در حالیکه باید بدانیم صمیمیت می تواند در زندگی مشترک تمام مرزها و حریم ها را کنار بزند.

 چرا من هنوز مجرد هستم؟!! ۴)  انتخاب کردن

محافظه کاری های ما اغلب باعث می شود هیچ گاه نتوانیم دست به انتخاب بزنیممخصوصا اگر شکست خورده عشق باشیم، مثلا در شرایطی که توسط فردی که دوستش داشته ایم  فریب خورده ایم و یا رد شده ایم.  بسیاری از زنان افکاری مانند “هیچ مرد مناسب و معقولی وجود ندارد” و یا  “همه ی مردان درصدد سوء استفاده از زنان هستند .” را بارها و بارها در ذهنشان مرور می کنند.

مردان هم ممکن است افکاری مانند “شما نمی توانید به یک زن اعتماد  کنید” و یا “زنان دنیای بسیار عجیب و ناشناخته ای دارند. ” را بیان کنند. با این افکار هیچ گاه نمی توانید باقاطعیت شخصی را انتخاب کنید که قرار است او را دوست داشته باشید و در کنار او لحظات خوشی را سپری کنید.

چرا من هنوز مجرد هستم؟!!  ۵) اعتماد به نفس پایین

همه ما دارای “صداهای منتقد درونی” هستیم  که به ما می گویند  بیش از حد  چاق، خیلی زشت، خیلی پیر و یا بیش از حد متفاوت هستیم . توجه زیادی به این صدا منجر به رفتار هایی می شود که مردم را از ما دور می کند .

بسیاری از مردم زمانی که نظر مساعدی نسبت به خودشان ندارند حتی برای خروج از منزل هم مشکل دارند ، چه برسد جستجو برای موقعیت هایی که احتمال زیادی برای دیدار با فرد مناسب را بوجود آورد و زمانیکه فردی را که تا حدودی مطابق با شرایطشان است می بینند عدم اعتماد به نفس، به آنها اجازه ی برداشتن هیچ گامی را نمی دهد .

۶) ترس ازرقابت

عدم اعتماد به نفس، اغلب به ترس از رقابت منجر می شود.

زمانیکه می بینیم شخص دیگری به کسی که ما دوست داریم علاقه مند است ممکن است سریع  خود را عقب بکشیم. ما ممکن است تمایلی به رقابت نداشته باشیم، به خصوص زمانیکه سنمان کمی بالاتر می رود. ترس ما از رقابت می تواند ما را از قرار گرفتن در موقعیت های مختلف دور کند . ما ممکن است ازاینکه انتخاب نشویم بترسیم . حتی ممکن است در مورد برنده شدن در رقابت هم نگرانی هایی داشته باشیم ، مثلا اینکه : ” به احساسات شخص دیگر صدمه میزنیم “

حقیقت این است:آشنایی یک رقابت است و رقابت نیز ترسناک است، اما زمانی که  در این مسیر قدم می گذاریم، در اغلب موارد می فهمیم آنچه بدست می آوریم به خوبی ارزش آن را داشته که با ترس هایمان مواجه شویم. باید بدانیم که زندگی می تواند یک رقابت سالم، عاقلانه و اختیاری باشد. چنانچه در زمان تشکیل نطفه ی انسان هم میان میلیون ها اسپرم، رقابتی شدید برای رسیدن به تخمک و تشکیل سلول تخم وجود داشته است.

 چرا من هنوز مجرد هستم؟!! ۷) انزوا و روزمرگی

با افزایش سن، مردم تمایل به عقب نشینی بیشتری به محدوده آسایش خود دارند . امروزه زنان موفق ، قوی، باپشتکار و خودکفا هستند ، که همگی تحولات بسیار مثبتی هستند.

با این حال از آنجا که مردان و زنان شرایط راحت تری ، حتی از نظر مالی پیدا کرده اند حصاری اطراف خود ایجاد کرده اند که بیرون آمدن از آن دشوار است .

اما باید بدانیم که پیشرفت فزاینده ی علم و دانش و تغییر سبک زندگی امروزمان نمی تواند کمبودهای احساسی، عاطفی، وجودی و درونیمان را جبران کند و همه ی ما حتی اگر از هر لحاظ خودکفا و مستقل باشیم در نهایت به شریک و همراهی احتیاج داریم که بتواند با وجودش، نگاهش، حضورش و صدای قلبش آرامشمان را تشدید و تمدید کند.

 چرا من هنوز مجرد هستم؟!! ۸) قانون گذاری

همانگونه که عمر می گذرد ما اغلب یک سری قوانین را درباره ی آشنایی و ازدواج  برای خودمان وضع می کنیم . در واقع، آنچه را که آموخته ایم ” بر روی کاغذ ”  می آوریم اما آنچه بر روی کاغذ خوب به نظر می رسد همیشه در زندگی واقعی کار نمی کند.

تا زمانی که بر اساس قوانین گذشته عمل می کنیم، بدون اینکه نسبت به درستی و عقلانی بودن آنها اطمینان داشته باشیم یک چرخه ی دائمی از روابط ناامید کننده را تکرار می کنیم.

بهتر است برای خودمان قوانینی وضع نکنیم که به هیچ وجه قابلیت انعطاف و تغییر نداشته باشند.

همه ی ما معایبی داریم که در هنگام نزدیک شدن به یکدیگر آشکار می شود.

بنابراین، دستیابی به روابط صمیمی یک نبرد شجاعانه است، دستاوردی که ارزش تجدید نظر در مورد الگوهای ثابتی را که برای خودمان وضع کرده ایم دارد. زندگی مشترکی که با نگرش صحیح و عاقلانه شکل گرفته باشد و در ایجاد آن از صرفه جویی در احساسات و علایق خالص و صمیمانه پرهیز شده باشد می تواند امنیت، آرامش خاطر و آسودگی را به ارمغان آورد. به نظر شما دستیابی به این آرامش ارزش یک مبارزه ی همه جانبه ( حداقل با خود) را ندارد؟

نسیم حیدری (رعیت)

مطالب مرتبط:

 پشیمانی از ازدواج

تا چه میزان از همسرتان شناخت دارید؟ 

خانم ها یك راز بزرگ را برای تان فاش می كنیم 

عشق ساندویچی چیست ؟

 آقایان نخوانند

ده اصل مهم برای ازدواج موفق

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.