هوش عاطفی ات را به کار بینداز

هوش عاطفی ات را به کار بینداز | روانشناسی | سبک زندگی

هوش عاطفی ات را به کار بینداز

هوش عاطفی ات را به کار بینداز

هوش عاطفی به معنای درک احساسات خود، احساسات دیگران، همدردی با سایر انسان ها و توانایی درست رفتارکردن و تحت هیجان و حال و هوای آنی نبودن است. فردی که از هوش عاطفی خوبی برخوردار است، می تواند در شرایط استرس زا روحیه خود را کنترل کند، در شکست ها قوی برخورد کند، در دوراهی ها انتخابی درست داشته باشد، درست تصمیم بگیرد و به طور کلی از لحاظ روحی و عاطفی در اوج قدرت و مصونیت باشد. به این چند نمونه توجه کنید تا مفهوم هوش عاطفی را بیاموزید:

هوش عاطفی ات را به کار بینداز

هوش عاطفی ات را به کار بینداز

 • عطر ناخوشایند: هوش عاطفی ات را به کار بینداز

 • فردی از نزدیکان شما عطری استفاده می کند که به نظر شما بویی غیرقابل تحمل دارد. اما شما چگونه می توانید از او بخواهید که این عطر را به خود نزند به صورتی که حرف او مایه رنجش وی نشود؟ اگر با او رابطه ای نسبتاً جدی دارید اما به دلیل همکاری یا همکلاسی بودن مجبور به تحمل عطرش هستید، آلرژی و حساسیت تان نسبت به آن عطر را بهانه کنید. اگر او را کم می بینید، به حس بویایی تان غلبه کنید. درصورتی که آن فرد جزء دوستان صمیمی تان است سعی کنید در وقت مناسب با لحنی درست موضوع را مطرح کنید. نه شما باید متضرر شوید و نه او.

 • کلام خصوصی تان شنیده شده:

 • در دستشویی یا اطاق رختکن و یا مشابه آن حرفی خصوصی را به دوستی زده اید، اما ناگهان متوجه می شوید که ای دل غافل! فرد دیگری هم این جا حضورداشته و سخن شما راشنیده است. حالا باید چه کار کنید؟ اولاً که این باید برای شما درسی باشد تا تحت هیچ شرایطی حرف خصوص را در محیطی که امکان حضور دیگری است نگویید. از این گذشته حالا که یکچنین اتفاقی افتاده از هوش خود کمک بگیرید و حرفی را به زبان بیاورید که گفته های قبلی تان را خنثی می کند. درنهایت، اگر واقعاً حرف اشتباهی زده اید، نزد فردی که از گفته های شما لطمه خورده بروید و معذرت بخواهید.

 • معشوقه ناخوشایند یک دوست:

 • یکی از عزیزانتان به تازگی با فردی روابط عاطفی بسیار گرم پیداکرده که اصلاً و ابداً مقبول شما نیست. شما از رابطه عشقی دوست تان با این فرد جدید رضایت ندارید، اما د راین شرایط به راحتی نمی توانید انتقادکنید. حال چه باید کرد؟ هوش عاطفی تان را به کار بیندازید تا متوجه شوید دلیل این نفرت شما چیست. حسادت می کنید؟ می ترسید رابطه عزیزتان با آن فرد به ارتباطی که با شما دارد لطمه بزند؟ آیا این فرد شما را به یاد کسی می اندازد که خاطره خوبی از او ندارید؟ اگر هیچ کدام از این ها درست نیست و شما به واقع آن فرد تازه از راه رسیده را شخصی بد می بینید، تنها راه این است که از دوستتان سوالاتی غیرجانبدارانه راجع به او بپرسید تا خود او با جواب دادن به آن ها احساس کند این فرد چندان مناسب نیست. بااین حال جبهه نگیرید و آمادگی این را داشته باشید که ثابت شود حرف تان اشتباه است.

 • دعوا در خیابان با کسی که بعداً رئیس تان از آب درمی آید:

 • این یکی اصلاً جالب نیست. در صف بانک با فردی سر نوبت حرف تان می شود و چند روز بعد او را در اداره خود در سِمتی بالا می بینید. وای! حالا باید چه کارکرد؟ به احتمال زیاد او شما را می شناسد، پس بهترین کار آن است که مردانه از او معذرت خواهی کنید و بار دیگر که خشم بر شما غلبه کرد، این درس را به خاطر بیاورید.

 • یکی از دندان های فردی که کمی با او آشنایی دارید کثیف شده است:

 • ممکن است رژلبش به دندان مالیده شده باشد یا تکه ای سبزی از غذایی که خورده گیرکرده و خیال کنده شدن ندارد. درهرصورت در حین حرف زدنش صحنه ای جالب شکل نمی گیرد و شما خیال دارید این را به اطلاع او برسانید. اما هوش عاطفی چه می گوید؟ مطمئناً اگر این فرد بفهمد که این اتفاق درمقابل عموم عریان شده، ناراحت خواهدشد. ولی این دلیل نمی شود که شما که با او چندان صمیمی نیستید به او تذکر بدهید. شما هم مانند سایر غریبه ها! پس با خود بسنجید تا متوجه شوید آیا آن قدر به این فرد نزدیک هستید که بتوانید به او بگویید آن تکه سبزی که روی دندانش چسبیده را بردارد، یا این که همین گفتن شما موجب ناراحتی اش می شود. اگر حرف شما برای او ناراحت کننده است، از خیر آن بگذرید.

 • با دوستی قرارملاقات دارید و او دیرکرده:

 • قرار بوده سر ساعت از راه برسد، اما الان دقیقه هاست که از زمان موعود می گذرد. صبرکردن باروحیه شما سازگار نیست. هردقیقه که می گذرد شما ناراحت تر می شوید. بارها به موبایلش زنگ می زنید اما مستقیماً روی پیغام گیر می رود. عصبانی هستید و با خود فکر می کنید که از آن جا بروید و پیغامی خشمگینانه برای او بگذارید. اما هوش عاطفی چیز دیگری می گوید. اگر دیرکردن جزء عادات دوست تان نیست، پس تاسرحدامکان به او مهلت بدهید. شاید دلیلی برای این تاخیر داشته باشد. اگر تلفن کنید و پیغامی بد بگذارید، هم دوستی تان از بین می رود و هم همه خاطرات خوبی که با هم داشته اید.

هوش عاطفی ات را به کار بینداز

این ها نمونه هایی از ترفندهایی بود که هوش عاطفی به شما یادمی دهد تا بتوانید روابطی بهتر و زیباتر با مردم داشته باشید. فردی که از هوش عاطفی بالا برخوردار است حتی در شرایط استرس زا هم می تواند خودش را حفظ کند و حتی بهتر و انعطاف پذیرتر از گذشته عمل می کند. به کارگیری هوش عاطفی، زندگی شما را رو به بهترشدن خواهد برد. پس سعی کنید این استعداد را در وجودتان پرورش دهید.

مترجم لیلارعیت هوش عاطفی ات را به کار بینداز

جمع آوری شده توسط :  سایت روانشناسی خانواده

به من بگو چرا ؟

بخوانید:

چرا تغذیه روی افسردگی تاثیر دارد

چرا انگیزه ندارم 

چرا احساس میکنم روحم بیمار است 

چرا اختلال دوقطبی به وجود می آید 

چرا در برابر مشکلات مردان سکوت می کنند ؟

  چرا اعتماد به نفس ندارم

چی کار کنم جوانتر به نظر بیایم 

چرا بی هیچ دلیلی گریه میکنم ؟

چرا اضطراب دارم ؟

چرا از زندگی راضی نیستم؟

چرا همیشه نگرانم ؟

چرا زود خسته میشوم ؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.