چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟ | روانشناسی کودک

 

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

 

مي‏خواهيد فرزندتان را به حمام ببريد اما او از کار خوشش نمي‏ آيد و به نوعي مي‏خواهد حمام کردن را به بعد موکول کند.

اگر مي‌خواهيد كودك شما بدون ايجاد دردسر حمام برود، دست و صورتش را بشويد يا مسواك بزند، بايد قبل از رسيدن زمان اين كارها، بارها و بارها اين مسئله را برايش يادآوري كنيد. كودكان دوست‌ ندارند كه بازي آنها را ناگهان متوقف كنيد و آنها را به حمام ببريد.

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

اگر خودتان را جاي آنها بگذاريد به آنها حق مي‌دهيد. آيا دوست داريد وقتي با يكي از دوستان‌تان مشغول گفت‌وگوي تلفني هستيد، كسي شما را مجبور به انتقال زباله‌ها به خارج از خانه كند؟ بنابراين موضوع اين نيست كه كودك شما از استحمام خوشش نمي‌آيد بلكه دوست ندارد ناگهان و بدون اطلاع قبلي مجبور به ترك كار مورد علاقه‌اش شود و به حمام برود. بيشتر كودكان آب را دوست دارند و براي دست و پا زدن در حمام نياز به تشويق ندارند و تنها وظيفه شما نظارت و كمك است و اينكه بايد اين كارها را بارها و بارها به آنها يادآوري كنيد. البته دانستن برخي نكات مي‌تواند به شما والدين كمك كند كمتر در زمينه شست‌وشو و نظافت بچه‌ها به ويژه حمام رفتن دچار مشكل شويد.

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

بگذاريد کودک شستن سر را نگاه کند

تعدادي از کودکان شستن سر را دوست ندارند و از آن بدشان مي‏آيد چراکه از اينكه آب داخل دهان و بيني آنها برود يا شامپو چشم‌شان را بسوزاند واهمه دارند يا اينكه چون مجبورند چشم‌شان را ببندند دچار دلهره و ناراحتي مي‌شوند. پس اجازه بدهيد كودك، شما را هنگام شست‌وشوي سرتان تماشا كند و با استفاده از شامپوي مناسب كودك كه چشم را نمي‌سوزاند به او نشان دهيد كه نبايد چنين دلهره‌اي داشته باشد. به زبان كودكانه و مناسب سنش علت استفاده از شامپو و صابون را توضيح دهيد. بعضي از كودكان از چنگ زدن موها مي‌ترسند. فراموش نكنيد پيش از هر كار بايد به آنها اطلاع دهيد اما در اين كار افراط نكنيد. به عنوان نمونه: «حالا مي‌خوا‌م موهاتو چنگ بزنم، ۱، ۲، ۳ و حالا با آب سرتو مي‌شورم.» برخي كودكان از اينكه آب از روي سرشان به صورت‌شان بريزد، ناراحت مي‌شوند. در اين صورت مانعي‏(مانند دست خودتان) براي جلوگيري از ريزش آب و كف روي صورت او استفاده كنيد. اگر او از دوش حمام و ريزش آب واهمه دارد با يك كاسه كوچك روي سرش آب بريزيد.

چرا کودک از حمام کردن لذت نمي‏برد

در هر حال بعضي كودكان از حمام كردن لذت نمي‌برند. شما بايد به اين موضوع اهميت بدهيد و سعي كنيد كه علت آن را بيابيد. اگر كودك شما از آب مي‌ترسد به تدريج و با بازي در او ايجاد احساس امنيت كنيد. به عنوان نمونه ابتدا اجازه بدهيد در لگن يا وان بايستد و شما را نگه دارد تا بدنش را به آرامي ليف بزنيد و به تدريج او را به دوش نزديك كنيد. صبر بيشتر براي دستيابي به موفقيت الزامي است. استفاده از شامپوهايي كه در بسته‌بندي‌هاي رنگي با اشكال خاص هستند يا وسايل بازي در حمام كه كف و حباب درست مي‌كند، مي‌تواند حمام رفتن را براي كودك شما لذت‌بخش كند و نوعي تفريح و بازي باشد.

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

انواع ترس حمام

• بعضی بچه‌ها از شست‌وشوی سرشان متنفرند زیرا از اینکه آب داخل دهان و بینی آنها برود یا شامپو چشم‌شان را بسوزاند ترس و واهمه دارند یا اینکه چون مجبورند چشم‌شان را ببندند دچار دلهره و ناراحتی می‌شوند.

• برخی کودکان از اینکه آب از روی سرشان به صورت‌شان بریزد، ناراحت می‌شوند. در این صورت می‌توانید از مانعی مانند دست خودتان برای جلوگیری از ریزش آب و کف روی صورت او استفاده کنید.

• گروهی از بچه‌ها نیز از دوش حمام واهمه دارند که برای رفع این مشکل بهتر است با یک کاسه کوچک روی سرشان آب بریزید.

• بعضی دیگر نیز از چنگ زدن موها می‌ترسند. فراموش نکنید؛ پیش از هر کار باید به آنها اطلاع دهید اما در این کار افراط نکنید «حالا می‌خوام موهاتو چنگ بزنم، یک، دو، سه و حالا با آب سرتو می‌شورم.»

باید ببیند سرتان را می‌شویید چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

اجازه بدهید کودک شما را هنگام شست‌وشوی سرتان تماشا کند و برای او علت استفاده از شامپو یا صابون را توضیح دهید.

بازی کنید

استحمام را با استفاده از اسباب‌بازی تبدیل به نوعی بازی و تفریح کنید. اجازه دهید کودکان در حمام بازی کرده و کف و حباب درست کنند. به خاطر بسپارید حمام بهترین مکان برای بازی‌هایی است که محیط را کثیف می‌کنند. پس این فرصت‌ها را در حمام برای فرزندتان فراهم کنید تا هم کارتان کمتر هم حمام رفتن برای آنان جذاب شود.

ترس‌ها می‌تواند اکتسابی باشد

ترس واکنشی هیجانی است که هنگام احساس خطر در کودک به وجود می‌آید و او را به عقب‌نشینی و فرار از موقعیت ترس‌آور وا می‌دارد. علائم ترس در کودکان متفاوت و وابسته به موقعیت و شرایط آزاردهنده متفاوت و شکل نمایشی آن نیز متغیر است. این ترس می‌تواند ترس از تاریکی، تنهایی، حمام رفتن، دستشویی رفتن، تنها ماندن در خانه یا مدرسه و جمع همسالان و… را شامل شود ولی مهم این است که ترس و شکل مرضی و بیمارگونه آن در کودکان تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارد. محرکی که برای یک کودک ترس‌آور است می‌تواند برای کودکان دیگر بسیار عادی باشد و باز نکته مهم‌تر آنکه ترس می‌تواند محصول یادگیری و اکتسابی باشد یا واکنشی به محرک‌های ناشناخته از نگاه کودک.

همزمانی‌های دلهره‌آور

ترس در کودکان می‌تواند ناشی از تداعی یا مجاور شدن یک محرک عادی در جوار یک محرک به ظاهر ترسناک باشد مثل همزمانی باز کردن در یخچال و صدای شدید رعد و برق که اگر کودک را دچار ترس و اضطراب کند باعث می‌شود کودک هنگام حضور نداشتن والدین دیگر در یخچال را باز نکند یا در مورد کودکی که از حمام و آب می‌ترسد، بی‌توجهی والدین در نیاز کودک به نفس کشیدن، زمانی که آب روی سرش ریخته می‌شود، اگر یاد نگرفته باشد که باید نفسش را حبس کند، او را دچار تنگی نفس و ترس از خفگی و… می‌کند. پس بی‌توجهی به نیاز متعارف کودک با تاکید و توجه به سن و مهارت و توانایی او می‌تواند در کودک شرایط ترس‌آور را جدی و آسیب‌زا کند.

چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

این کارها را انجام دهید:

۱. آشنایی با محرک ترس‌آور در موقعیتی متفاوت از موقعیت تجربه شده توسط کودک. حضور والدین در موقعیت ترس‌آور در کنار کودک و توضیح موقعیت و چرایی ترس او و تفریحی کردن موقعیت ترس‌آور برای کودک راه درمان است.

۲. جرات و مهارت‌آموزی و تفسیر درست و واقعی موقعیت برای کودک نسبت به موقعیت یا محرکی که آن را ترسناک تلقی می‌کرده است اصل درمان و راهکار مبارزه با ترس اوست.

۳. با همجواری محرک ترس‌آور با محرک شادی‌آور و نشاط‌آور می‌توان ابهت و قدرت بزرگ محرک‌های ترس‌آور را به شدت تقلیل داد یا کلا از بین برد.

با نمایش کودک‌تان را با آب آشتی دهید

یکی از والدین با گذاشتن ظرفی بزرگ در حمام که آن را پر از آب کرده است با همان لباس راحتی که در خانه پوشیده است در حالی که در حمام نیز باز است به حمام رفته و بدون آنکه فرزند خود را صدا کند تا او را تماشا کند، خود به درون تشت رفته و برای خودش آب بازی ‌کند. او باید به صورت نمایشی از آب بازیش لذت ببرد و این لذت را با خنده‌ها و شادی‌های کلامی‌اش طوری به نمایش بگذارد که کودک اگر از ترسش از آن موقعیت دور هم شده باشد از سر کنجکاوی پیگیر صداها و خنده‌های والد شود. زمانی که والد، کودکش را نزدیک در حمام و در حال تماشای خود دید نباید از کودکش بخواهد که به او ملحق شود بلکه به تنهایی به آب بازی خودش ادامه داده و پس از نیم ساعتی جلوی چشم کودک زیر دوش رفته و پس از آن با خرسندی و شادی از حمام خارج شود. تکرار این آب بازی در دو یا حداکثر سه‌بار دیگر کودک را مشتاق ملحق شدن به او می‌کند. اتفاقا در چنین شروعی، یک یا دو بار اول این شرایط باید به همین آب‌بازی خلاصه شود و از آب ریختن روی سر کودک خودداری شود و زمانی هم که در دفعات بعد قرار شد آب روی سر کودک ریخته شود، با در اختیار قرار دادن کاسه‌ای به کودک و نیز کاسه‌ای برای خود، آب ریختن روی سر را والد و کودک به شکل بازی، هر یک برای خودشان انجام دهد. اختیار در عمل، کودکان را از بحرانی و ترس‌آور تلقی‌کردن موقعیت‌ها یا محرک‌های ناشناخته دور کرده و استقلال عمل آنان باعث تسلط ایشان بر محرک‌های ترس‌آورشان می‌شود.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده

منبع:مجله مادران چرا کودکم از حمام رفتن خوشش نمی آید ؟

بخوانید :

چرا کودکم از پزشک می ترسد ؟

عوامل استرس کودکان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.