چگونه در دوران قرنطینه شریک زندگی خوب باشیم | خانواده در قرنطینه

چگونه در دوران قرنطینه شریک زندگی خوب باشیم | خانواده در قرنطینه

چگونه در دوران قرنطینه شریک زندگی خوب باشیم

چگونه در دوران قرنطینه شریک زندگی خوب باشیم


برای اینکه در دوران قرنطینه بتوانید شریک زندگی خوب باشید، توصیه های زیر را در نظر بگیرید.

ویژگی های شریک زندگی خوب چست؟

داشتن رابطه‌ی خوب و رمانتیک می‌تواند آسان باشد، البته در صورتی‌ که خودتان هم تلاش کنید. برای حفظ آرمش، شما باید در این دوران رابطه خوبی با یکدیگر داشته باشید.

تمرین صبر
در این دوران، استرس بیشتر از حد، معمول است. بنابراین مهم است که بتوانید صبر و شکیبایی بیشتری داشته باشید. اگر مشاجره بالا گرفت می توانید از این عبارات استفاده کنید: “من باهات موافقم، من درک می کنم، باهم می تونیم این کار را انجام بدیم، من به حریم خصوصی تو احترام می زارم، لطفا تو هم به حریم خصوصی من احترام بگذار”. علاوه بر این به یکدیگر فرصت دهید تا به آرامش فکری برسید، ما موجودات اجتماعی هستیم اما گاهی نیاز داریم که تنها باشیم.

اجتناب از مشکلات ارتباطی متداول
مشاجره امری اجتناب ناپذیر است. این مشاجرات می تواند حتی از بی حوصلگی به وجود آید. زمانی که مشاجره ای در حال رخ دادن است سعی کنید از تله های ارتباطی اجتناب کنید، این تله ها شامل بالا بردن صدا، شکایت کردن و غر زدن بجای حل مسئله، تعمیم دادن (گفتن تو همیشه یا تو هرگز) و گوش ندادن است.

شما باید بتوانید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید، این یعنی همدلی. اگر یک درگیری به ظاهر ناچیز ناگهان از کنترل خارج شد، حداقل برای نیم ساعت (اما نه بیشتر از ۲۴ ساعت) پرداختن به آن را به تعویق بیاندازید. مطابق «اصول حل تعارض»، همسران تنها پس از اینکه بتوانند دیدگاه طرف مقابل را تا حصول رضایت او به درستی بیان کنند، می‌ توانند روی یک راه‌ حل مشترک کار کنند. ۹۵ درصد حل تعارض، تلاش برای درک دیدگاه شریک زندگی تان است.

سعی کنید آرام و ساکت باشید
به حریم شخصی هم احترام بگذارید. ممکن است شما کاری را بخواهید انجام دهید و طرف مقابل تان نخواهد آن کار را انجام دهد. سعی کنید کارها را آرام تر انجام دهید. مثل خواندن کتاب، بازی های ویدئویی و یا موسیقی.

در دوران قرنطینه عاشقی را تمرین کنید  باید بخشنده تر باشیم و سخاوت را تمرین کنیم.

 سازمان بهداشت جهانی برای بهبود اوضاع زوجین در فضای قرنطینه توصیه هایی دارد، زیرا این نگرانی وجود دارد که زیاد ماندن در خانه موجب افزایش مشکلات زوجین شود.

 طلاق عاطفی  زمینه طلاق کرونایی است  زوجینی که قبلا دچار طلاق عاطفی بودند، ممکن است تنش های شرایط جدید فرصت سازش را از بین ببرد و اوضاع آنان را بدتر کند و مشکلات بروز بیشتری داشته باشد.

 امروز اضطراب و استرس بیشتر از آسیب کرونا به مردم ضرر می زند،

زوج هایی که دارای اختلاف هستند بیشتر از گذشته جر و بحث می کنند و بر سر مسائلی که قبلا موضوع اختلاف نبوده مانند انتخاب برنامه تلویزیونی، ساعت خواب و بیداری، غذا خوردن و…، اختلاف جدید پیدا می کنند.

، شیوع بیماری های مسری مانند کرونا را با افزایش خشونت همراه شده و  گاهی زوجین طرف مقابل را به واسطه رعایت نکردن بهداشت عامل مبتلا شدن خود می دانند. همچنین روزهای کرونایی روابط زناشویی برخی از زوجین را دستخوش مشکل کرده است. در واقع اضطراب ناشی از مبتلا شدن به کرونا میزان تحریک جنسی زوجین را ضعیف تر می کند و علاقه آنان به روابط زناشویی کم می شود. عدم رسیدگی ظاهری و شلختگی و مضطرب بودن نیز جاذبه های جنسی زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد.

 زن و شوهر بیشتر در کار هم دخالت می کنند و پا پیچ هم می شوند، زیرا این روزها رفت و آمدهای ما کم شده و برون ریزی با دیگران نداریم لذا باید بخشنده تر باشیم و سخاوت را تمرین کنیم.

 زن و شوهرها  بیشتر هوای هم را داشته باشند و  زوجین به این نکته توجه کنند که هرچقدر تحت فشار هستند، طرف مقابل آنان نیز تحت فشار است و باید هیجان ناخوشایند را به رسمیت بشناسیم و اضطراب و غمگینی را بپذیریم و بدانیم این تجربه نیز می گذرد و توقع بی جا از همسر نداشته باشیم، زیرا همسر مسئول تمام نیازهای ما نیست و همه ما مسئول خودمان هستیم.

 آشپزی کردن، فیلم دیدن و کتاب خواندن را تفریحات خوشایند دانست و این روزها به بازی های فکری توصیه می شود، زیرا تعامل اعضای خانواده را بالا می برد.

در کارهای خانه کمک کنید
یکی از ویژگی های شریک زندگی خوب کمک کردن به یکدیگر است. حتی اگر تمام وقت در خانه باشید باز هم کارها روی هم تلنبار می شود. کارهایی از قبیل آشپزی، شستن ظرف ها، بیرون بردن زباله ها و مرتب کردن خانه. کار خانه اغلب جنجال برانگیز است چه در قرنطینه باشید چه نباشید. مهم است که در خانه مفید باشید و به شریک زندگی تان کمک کنید. این کار باعث می شود کمی فشار و استرس کاهش پیدا کند. فعال باشید. منتظر نباشید تا از شما کمک بخواهند.

سپری کردن زمان هدفمند با یکدیگر
سپری کردن زمان با یکدیگر به عنوان یک زوج، به عنوان دوست، یا به عنوان یک خانواده، می ‌تواند به همه اعضای خانواده برای حفظ دیدگاه واقع‌ بینانه تر، در طول این دوره استرس زا کمک کند. در این دوران سعی کنید با یکدیگر بیشتر ارتباط برقرار کنید و یکدیگر را درک کنید. ببینید آن ها چه کار می کنند. گاهی لازم است به دیگران یادآوری کنید که با تنهایی کنار بیایند و فکر نکنند که شما آن ها را طرد کرده اید.

تقویت مثبت اندیشی
خیلی راحت می توانید با اخبار منفی و نگرانی در مورد آینده محاصره شوید، به همین دلیل بسیار مهم است که مثبت اندیشی تان را تقویت کنید. كلمات كوچك، حرکات كوچك و اعمال كوچك در به حداقل رساندن مشاجرات (و بهبود روحیه خانواده) بسیار مؤثر است. روزهای خوشی را به یاد آورید که همسرتان با شما مهربان بود و اوقات خوش و عاشقانه ای را با هم داشتید این کار چشم انداز بزرگ تری از رابطه تان به شما خواهد داد.

چگونه در دوران قرنطینه شریک زندگی خوب باشیم
سرگرمی دوران قرنطینه برای کودکان

در این زمان، کودکان باید در منزل بمانند و والدین باید با سرگرمی دوران قرنطینه آشنا باشند. وقتی مجبورید در خانه کار کنید، پیدا کردن فعالیتی که سر بچه ها را گرم کند خیلی سخت است. اغلب کودکان نمی دانند که چگونه خود را سرگرم کنند.
سرگرمی دوران قرنطینه برای سنین مختلف کودکان
در این زمان، کودکان باید در منزل بمانند و والدین باید با سرگرمی دوران قرنطینه آشنا باشند. وقتی مجبورید در خانه کار کنید، پیدا کردن فعالیتی که سر بچه ها را گرم کند خیلی سخت است. اغلب کودکان نمی دانند که چگونه خود را سرگرم کنند. در این مطلب چند پیشنهاد برای فعالیت هایی که کودکان می توانند در خانه انجام دهند آورده شده است.

۷ سرگرمی دوران قرنطینه
هنر
سنین: پیش دبستانی و بالاتر

یکی از سرگرمی دوران قرنطینه ، کارهای هنری است. کارهای هنری می ‌توانند بعضی بچه‌ ها را ساعت‌ ها مشغول نگه دارند. اگر بخواهند به تنهایی این کار را انجام دهند، کودک باید بتوانند خودش برش ها یا وصل کردن ها را انجام دهد. پس برای کودکان خردسال کارهای هنری را انتخاب کنید که ساده باشد و یا نیاز به بریدن نداشته باشد و یا بتوانید برش ها را خودتان از قبل انجام دهید. برای بچه های کوچک تر کارهای ساده تر مثل رنگ آمیزی انتخاب کنید.

کتاب خواندن
سنین: ۸ سال به بالا

اگرچه بسیاری از کودکان زیر ۸ سال می توانند بخوانند، اما چون کتاب خواندن یک فعالیت مستقل است باید در این کار مهارت کافی داشته باشند. برخی کتاب های تصویری و یا با کلمات کم تر وجود دارد که کودکان را در هر سنی جذب می کند. برای اینکه کودک تان تشویق به کتاب خواندن شود به او اجازه دهید چندین کتاب از کتابخانه انتخاب کند. چند کتاب هم خودتان برای کودک تان انتخاب کنید چون ممکن است بعدا از انتخابش پشیمان شود.

کتاب های صوتی
سنین: پیش دبستانی و بالاتر

کتاب صوتی از جمله سرگرمی دوران قرنطینه است. کتاب های صوتی به کودکان کمک می کند تا هنر قصه گویی را درک کنند و بچه هایی که می توانند بخوانند، می توانند افق دید خود را گسترش دهند. کودکانی که نمی توانند کتاب بخوانند می توانند از یک کتاب خوب لذت ببرند. آن ها باید مطالعه واقعی هم داشته باشند ولی زمانی که کودکان تان قادر به خواندن نیست و شما مجبورید که در خانه کار کنید زمان مناسبی برای خواندن کتاب به تنهایی نیست.

«فرزندان خود را از حمایت کنید، انتظار این را داشته باشید که به‌خاطر از دست دادن زندگی عادی و روزمره‌شان خیلی غمگین و خسته شوند، و سعی کنید شرایط را برای آنها عادی کنید.»

سرگرمی دوران قرنطینه

بازی های آموزشی
سنین: پیش دبستانی و بالاتر

زمانی که شما در حال کار در خانه هستید اگر کامپیوتر و یا تبلتی داشته باشید و بتوانید در اختیار بچه ها قرار دهید، کودکان شما می توانند از بازی های آموزشی بهره ببرند. این بازی ها هم سرگرم کننده است و هم باعث یادگیری می شود. حتما در نظر داشته باشید برای بازی های الکترونیکی، حتی برنامه های آموزشی، محدودیت زمانی در نظر بگیرید، زیرا می تواند جدا شدن از آن ها برای کودک تان سخت شود. صادقانه بگویم، به عنوان والد، آسان است که اجازه دهید این زمان آرام برای شما بیشتر از آنچه لازم است ادامه یابد اما بچه ها به فعالیت های گسترده ای نیاز دارند تا واقعاً یاد بگیرند که به طور مستقل بازی کنند، و صرف زمان زیاد با تبلت و کامپیوتر باعث این اتفاق نمی شود.

اسباب بازی
سنین: کودک نو پا و بالاتر

همه پدر و مادرها می دانند که بچه ها به سرعت علاقه شان را به اسباب بازی های شان از دست می دهند. چند اسباب بازی را برای مدتی کنار بگذارید. وقتی آن ها را دوباره وارد بازی بچه ها کنید برای شان جدید خواهد بود.

تخیل
سنین: کودکان نو پا و بالاتر

تخیل چیزی نیست که بتوانید آن را اجباری کنید یا بر روی آن حساب کنید، اما وقتی اتفاق می ‌افتد، چیز زیبایی است. بچه های کوچک تر این کار را به طور طبیعی انجام می دهند، تخیلات زیادی راجع به حیوانات و شخصیت های اکشن دارند. برای بچه های بزرگ تر می توانید آن ها را تشویق کنید داستان یا نمایش نامه بنویسند.

نامه نوشتن
سنین: ۸ سال به بالا

بهترین فرصت است از کودکان بخواهید برای افرادی که دوست شان دارند؛ نامه بنویسید و برای آن ها پست کنند. نامه ‌ای به مادربزرگ و پدربزرگ، نامه به خاله و دایی یا نامه به اعضای خانواده که از آن ها دور هستند

بخوانید :«کرونا» ما را می‌کشد یا استرس

بخوانید : مغز ما و کرونا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.