363
کد: 20165
شنبه, 11 بهمن 99
زنان در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری در برابر خطر ابتلا یه ویروس کرونا آسیب‌پذیر هستند و واکسیناسیون احتمالاً بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ در این دوران است.
کرونا در بارداری
حدود ۱ سال است که از اپیدمی جهانی ویروس کرونا ۲۰۱۹ می گذرد. این ویروس منحوس به هیچ کس رحم نمی کند و شاید همین موضوع باعث ایجاد دل نگرانی هایی برای خانم هایی شود که باردار هستند یا قصد بارداری دارند. امروز دلگرم در مورد تاثیرات و عوارض COVID-۱۹ در بارداری اطلاعات جامعی را به گزارش از منابع معتبر خارجی در اختیارتان قرار خواهد داد.خطرات کووید ۱۹ در دوران بارداری

هنوز مشخص نیست که COVID-۱۹ چقدر در دوران بارداری باعث ایجاد مشکل می شود یا بر سلامت نوزاد پس از تولد تأثیر می گذارد.

برخی تحقیقات نشان می دهند که زنان باردار مبتلا به کرونا به احتمال زیاد زایمان زودرس را تجربه می کنند و نوزادان آن ها نیز در بخش نوزادان بستری می شوند. اما این تحقیق هنوز به طور دقیق ثابت نشده است.
به گزارش مایوکلینیک، خطر کلی COVID-۱۹ در زنان باردار کم است. با این حال، بارداری خطر ابتلا به نوع شدید COVID-۱۹ را افزایش می دهد.
به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، زنان بارداری که COVID-۱۹ دارند بیشتر از زنان باردار سالم، دچار عوارض تنفسی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند، می شوند.
اگر باردار و در معرض کرونا هستید نکات زیر را رعایت کنید
اگر علائم COVID-۱۹ دارید یا در معرض فردی مبتلا به COVID-۱۹ قرار گرفته اید، بلافاصله با پزشک زنان خود تماس بگیرید. در صورت لزوم توصیه می شود از نظر ویروسی که عامل COVID-۱۹ است، آزمایش شوید. این آزمایش می تواند تست حلق باشد (که با PCR) بررسی می شود، می تواند آزمایش خون باشد که میزان ایمونوگلوبولین های کووید ۱۹ (igG و IgM) را بررسی می کند.
اگر بارداری شما سخت است و شرایطی مانند استراحت مطلق را باید پشت سر بگذارید، ممکن است ویزیت مجازی از طریق اپلیکیشن های پزشکی یک گزینه مناسب باشد.
سعی کنید هیچ شخصی را به عنوان میهمان در خانه تان نپذیرید.
اگر همسرتان در خارج از خانه کار می کند و در معرض این ویروس قرار می گیرد، سعی کنید تا زمانی که تست کرونای وی منفی نشده، از ماسک استفاده کنید.
اگر مشکل خاصی در دوران باراداری ندارید، سعی کنید در خانه خودتان چکاپ های روتین (مانند سنجش فشار خون، سطح قند و...) را انجام دهید.
از ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید که حاوی حداقل ۶۰٪ الکل باشد.
برای کاهش خطر ابتلا به عفونت کرونایی، از تماس نزدیک با کسی که بیمار است یا علائمی دارد خودداری کنید و حداقل فاصله ۲ متری را بین خود و دیگران حفظ کنید.
مهمترین خطرات کرونا (COVID-۱۹) در دوران بارداری


درمان خانم های بارداری که مبتلا به کرونا هستند

اگر COVID-۱۹ دارید و باردار هستید، درمان شما با هدف تسکین علائم ناشی از ابتلا به عفونت کرونایی انجام می شود. این درمان ها ممکن است شامل توصیه به مصرف مکرر مایعات، استراحت کافی و همچنین استفاده از دارو برای کاهش تب، تسکین درد یا کاهش سرفه باشد. اگر بیماری شما شدید است، ممکن است لازم باشد در بیمارستان تحت معالجه قرار بگیرید.

توجه داشته باشید که شما در مرحله حساسی از بارداری هستید و نیاز است که داروهای ایمن مخصوص بارداری را برای کنترل و درمان کرونا مصرف کنید. داروهایی که برای افراد غیر باردار مبتلا به کرونا تجویز می شود، ممکن است برای سلامت شما و جنینتان خطرآفرین باشند. به این ترتیب اکیدا توصیه می شود که از مصرف خودسرانه هر دارویی به شدت پرهیز نمایید.


کرونا و زایمان

اگر در هفته های پایانی بارداری هستید، شما را قبل از انجام زایمان از نظر وجود ویروس کرونا غربالگری خواهند کرد. اگر علائمی از این ویروس داشته باشید، ممکن است زمان زایمان شما (در صورت انتخاب سزارین) تغییر کند و مجدداً برنامه ریزی شود. این تغییر کاملا منوط به نظر پزشک متخصص زنان شما خواهد بود.
برای محافظت از سلامتی شما و کودکتان، برخی از امکانات ممکن است بعد از زایمان برایتان محدود شود. مثلا تعداد افرادی را که می توانید در هنگام زایمان و بعد از زایمان به همراه داشته باشید محدود می کنند.

همچنین، در طی بستری شدن در بیمارستان، شما و فرد همراهتان ممکن است هر روز از نظر علائم کرونا مورد غربالگری قرار بگیرید. مدت اقامت شما در بیمارستان نیز کوتاه تر از قدیم خواهد بود.

نکته مهم: اگر به فرم شدید بیماری COVID-۱۹ مبتلا باشید و زایمان کنید، ممکن است کادر درمان لازم بدانند که موقتاً از نوزاد خود جدا شوید.

مهمترین خطرات کرونا (COVID-۱۹) در دوران بارداری

آیا در اثر تغذیه نوزاد با شیر مادر، کرونا منتقل می شود ؟

هنوز مشخص نیست که آیا ویروس COVID-۱۹ از طریق شیر مادر می تواند به نوزاد منتقل شود یا خیر. هرچند که تحقیقات محدود انجام گرفته، هیچ مدرکی حاکی از انتقال ویروس کرونای موجود در شیر مادر به نوزاد وجود ندارد. این مورد هنوز نیاز به بررسی های بیشتر دارد. نگرانی دیگر این است که آیا مادر آلوده به کرونا، می تواند ویروس را از طریق قطرات تنفسی در طی شیردهی به نوزاد منتقل کند یا خیر؟

اگر COVID-۱۹ دارید یا فردی علامت دار هستید که به دلیل ابتلا به ویروس تحت نظر است، اقداماتی را انجام دهید تا از انتقال ویروس به نوزاد کوچک خود جلوگیری کنید. این اقدامات شامل شستن دست ها قبل از لمس نوزاد و در صورت امکان، استفاده از ماسک صورت هنگام شیردهی است.

اگر شیر مادر را می دوشید، قبل از لمس قطعات شیردوش یا شیشه شیر، دستان خود را بشویید و ضد عفونی نمایید و با دستمال کاغذی تمیز، خشک کنید. در صورتی که علائم دارید به کرونا مشکوک هستید، از شخصی سالم بخواهید که شیر شما را به نوزاد بدهد.

آیا در صورت عرضه واکسن کرونا، خانم باردار می تواند آن را تزریق کند؟
هیچ تحقیقی درباره ایمنی واکسن COVID-۱۹ در زنان باردار یا شیرده وجود ندارد. با این حال، اگر باردار هستید و از شیر خودتان، نوزادتان را تغذیه می توانید واکسن کرونا را تزریق نمایید. البته باید منتظر خبرهای آتی در مورد عوارض آن بر خانم های باردار باشیم.

زیرا هنوز هیچ یک از واکسن ها از لحاظ تاثیرات طولانی مدت بررسی نشده اند. بنابراین با وجود تحقیقات کم در این زمینه، باید جانب احتیاط را رعایت کرد و منتظر خبرهای تکمیلی در مورد واکسن های ضد کرونا از طریق منابع معتبر بود.


جهت اطلاع از مشاوره روانشناسی خانواده می توانید به شماره های زیر در واتس آپ پیام بدهید 
۰۹۳۵ ۹۱۴ ۵۰۹۹
۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳

 
نظر کاربران
انتشار یافته: 0 نظر
در انتظار بررسی:0
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: