گاو وحشی , الفبای زبان برخورد با گاو وحشی , ارتباطات , دکتر علی شمیسا , خود شناسی , مهارت های ارتباطی ,

  گاو وحشی | الفبای زبان برخورد با گاو وحشی | ارتباطات | دکتر علی شمیسا

گاو وحشی

 

الفبای زبان برخورد با گاو وحشی

وقتی با گاو وحشی روبه‌رو می‌شوی لزومی به
شاخ به شاخ شدن با او نیست؛ درعوض، سعی کن شیرش را بدوشی!

هر فردی در مسیر و تجربه زندگی با گاوهای وحشی زیادی روبه‌رو می‌شود؛ اما لزومی ندارد که بخواهد حتماً شاخ آن گاو را بشکند.
مطمئناً شما هم باورهایی در ذهنتان دارید که شما را به جنگیدن دعوت می‌کنند. ذهنتان را فعال می‌کنند تا برای جنگ‌افروزی‌تان شعار و فلسفه ببافید. میتینگ تشکیل دهید و دیگران را به جنگیدن با آن گاو وحشی دعوت کنید. به‌تدریج حس مبارزه‌جویانه و کاذبی در وجودتان فعال می‌شود که به شما می‌گوید: «باید قهرمان داستان این جنگ شوی.» بارها در ذهن خود با این گاو یا گاوهای وحشی دیگر شاخ به شاخ می‌شوید؛ با آ‌ن‌ها بگومگو می‌کنید، برایشان رجز می‌خوانید؛ می‌خواهید آن‌ها را بترسانید و درنهایت، برای جنگ با آن‌ها هزینه‌ بسیاری متحمل می‌شوید. اما این ذهن جنگی از کجا آب می‌خورد یا از کدام تعبیر و تغییر خَلق شده است؟
والد کینه‌توز شما مصر است که هرطور شده شاخ این گاو را بشکند.

در یک سمت داستان…
کسی وجود دارد که با یک یا چند گاو وحشی روبه‌رو شده است. او به این فکر فرو می‌رود که باید چه کار کند. در هر حال، این مسئله مانعی است در راه اهداف یا زندگی او و بالغ این فرد در اندیشه‌ است که چگونه از دل گاو وحشی می‌تواند به حل مسئله برسد. راه‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و اطلاعات مبارزه نرم را می‌سنجد. گاه این گاو وحشی معادله‌ای چندمجهولی است که فرد با صبوری و آرامش آن را حل می‌کند؛ در عین حال، در مواقعی باید فرد با دیگران مشورت می‌کند؛ کسانی ‌که بالغ قوی‌تری دارند. این فرد اصل را بر ترس نمی‌گذارد؛ زیرا در پی پیروزی در این بازی شطرنج است و نمی‌خواهد که گاو وحشی او را کیش و مات کند. هرچند گاو وحشی مانع و تهدیدی جدی است که فرد را در بن‌بست قرار داده و او نیز راه فراری ندارد!

اما در طرف دوم داستان…
فردی وجود دارد که با گاو وحشی روبه‌رو شده و ترس سراسر وجودش را فراگرفته است. او به‌هم‌ریخته و شب و روز ندارد؛ حتی از فرط ترس و اضطراب خوابش نمی‌برد. گاو وحشیِ شرایط یا آدم‌ها چشم‌درچشم او زل زده است و او را به چالش کشیده است. فرد می‌خواهد تسلیم شود، حوصله مبارزه را ندارد. او ترجیح می‌دهد که نوکری گاو وحشی را بکند و برایش علوفه و آذوقه جمع‌آوری کند. او هرگز راه گریزی نمی‌یابد؛ زیرا تمامی تصمیماتش از دیدگاه فردی مطیع و سربه‌راه است. او توان مقابله با گاو وحشی را ندارد!

راه‌حل بالغانه داستان:
استراتژی درست برخورد با یک گاو وحشی‌ چیست؟ گاوی که چندین برابر شما زور دارد و می‌تواند شما را مغلوب کند. مطمئناً راه‌حل درست درافتادن با او، آن هم به شیوه شاخ‌به‌شاخ نیست؛ زیرا:
این گاو وحشی می‌تواند همسرتان باشد.
این گاو وحشی می‌تواند دولت یا حکومت باشد.
این گاو وحشی می‌تواند دشمنی قدرتمند یا رقیب‌ کاری شما باشد.
این گاو وحشی می‌تواند برندی تجاری باشد.
این گاو وحشی می‌تواند پدر یا مادر متمول و زورگوی شما باشد.

این گاو وحشی می‌تواند دوست قدرتمند و پولدار شما باشد.
در مرحله اول، مهم این است که توان تشخیص گاو وحشی را داشته باشید و در مرحله بعد، از راهکاری بالغانه در ارتباطات اجتماعی خود بهره ببرید و آن راهکار این است: «شیر گاو وحشی را بدوشید.»
بله، برای موفقیت در درصد زیادی از ارتباطات بین‌فردی و اجتماعی، تجاری یا سیاسی، شما باید از شکستن شاخ یا انتقام‌گیری از گاو وحشی چشم‌پوشی کنید. شما بایست تمام توجه و تمرکزتان را بر استفاده از منافع آن گاو وحشی بگذارید. این عمل نشان‌دهنده عقلانیت و خردمندی شماست؛ خصوصاً اگر به نتیجه ‌رسیدید که توان مقابله و روبه‌روشدن با او را ندارید. در وهله نخست، شما می‌توانید به تحلیل این مسئله بپردازید که افراد یا حکومت‌ها از شاخ‌به‌شاخ‌ شدن چه سود و زیان‌هایی نصیبشان شده است یا گروهی دیگر از دوشیدن شیر و تبدیل آن به ارزش‌‌افزوده چه چیزی به‌دست آورده‌اند. هرچند در این بین، شاید شما متهم به فرصت‌طلبی ‌شوید، باید توان آن را داشته باشید که با استدلالی عقلانی با خودتان کنار بیایید. لازم به ذکر است که نباید از مسیر کودک سربه‌راه حرکت کنید و بهتر است که بالغانه به تحلیل شرایط بپردازید.

توصیه
۱. بهتر است در هر شرایط و موقعیتی گاو وحشی خود را به‌خوبی تشخیص دهید.
۲. به والد کینه‌توز و متعصب خود اجازه دخالت در تصمیم‌گیری‌های اصلی را ندهید.
۳. به کودک ترسو و سربه‌راه خود اجازه تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی‌تان را ندهید.
۴. فقط به بالغ خردمند خود اجازه تحلیل، تصمیم‌گیری یا برخورد با گاو وحشی را بدهید.

دکتر علی شمیسا

مطالب مرتبط از این نویسنده :

مواظب تجربه‌های کودکی‌های خود باش

من فردی مهرطلب بودم

هرازگاهی به خودت نیشتر بزن

فردا دیر است لحظه را دریاب

ما آفتاب‌پرست عشقیم

با رنگ‌ها، زندگی‌ات را جشن بگیر

نوازش‌گیری از پیاده‌روی در طبیعت

بدبینی ما را آواره اندوه خواهد کرد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.